اسرائیل از دادگاه لاهه جاسوسی می کند؟

کدخبر: ۶۵۰۶۵۹
اقتصادنیوز: دولت هلند تحت فشار است تا رژیم صهیونیستی را به دلیل «جاسوسی و ارعاب» وکلا در دادگاه کیفری بین‌المللی پاسخگو کند و در عین حال نمایندگان پارلمان این کشور هم خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه هستند.
اسرائیل از دادگاه لاهه جاسوسی می کند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  تحقیقاتی که چند روز پیش توسط گاردین منتشر شد، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی از آژانس‌های جاسوسی خود برای «نظارت، هک، اعمال فشار و تهدید کارکنان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی» استفاده می‌کند تا تحقیقات را از مسیر خود منحرف کند.

روزنامه گاردین نوشت، هنگامی که «کریم خان»، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخواست بازداشت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را صادر کرد، هشدار داد: «من می‌خواهم تمام تلاشها برای تهدید، ارعاب و نفوذ علیه مقامات این دادگاه فورا متوقف گردد.»

نمایندگان پارلمان هلند از حزب لیبرال-مترقی D۶۶ و ائتلاف سبز-کارگر با استناد به تحقیقات روزنامه گاردین این فعالیت‌های رژیم صهیونیستی را محکوم کردند و خواستار اطلاعات بیشتر و تحقیقات مستقل شده‌اند.

خبر مرتبط
فرانسه و هلند مسکو را تحت فشار می گذارند؟ تحریم ها در راهند؟

اقتصادنیوز: خبرگزاری رویترز نوشت که فرانسه و هلند به‌دنبال اعمال جهانی تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه هر موسسه مالی‌ای هستند که در خرید کالا و یا فن‌آوری ساخت تسلیحات به ارتش روسیه کمک کند.

«کتی پیری» نماینده ائتلاف سبز-کارگر، یک سری سوالات کتبی را به وزرای دادگستری، کشور و امور خارجه هلند ارسال کرد و گفت که هلند «مسئولیت ویژه‌ای برای محافظت از کارکنان دادگاه و افرادی که شاهد جنایات جنگی هستند، دارد.»

او علاوه بر اینکه خواستار تحقیق درخصوص این مسئله شد که آیا سفارت رژیم صهیونیستی در این مورد دست داشته و یا خیر، اقداماتی را که روزنامه گاردین آن را «غیرقابل قبول و نقض جدی مادده ۷۰ اساسنامه دانسته است» محکوم کرد.

این نماینده هلندی تاکید کرد: «این ادعاها مبنی بر ارعاب در لاهه به مدت سالها و فشار برای چندین ماه علیه کریم خان شدیدا جدی هستند. هلند به عنوان کشور میزبان دیوان کیفری بین‌المللی وظیفه ویژه‌ای دارد تا اطمینان حاصل کند که این دیوان مستقلا می‌تواند فعالیت کند و کارکنانش نسبت به هرگونه ارعاب آزاد و راحت هستند.»

خبر مرتبط
درخواست وکلای هلندی برای بازداشت نتانیاهو

گروهی از وکلای هندی از دیوان بین‌المللی لاهه خواستار صدور حکم بازداشت نتانیاهو شدند.

دادخواست کریم خان در این مرحله به یکی از شعبات مقدماتی دیوان کیفری بین‌المللی ارسال می‌شود و هیاتی متشکل از سه قاضی از رومانی، بنین و مکزیک درباره آن تصمیم‌گیری خواهند کرد.

روزنامه انگلیسی گاردین پیشتر تاکید کرده بود که احتمالا طی روزهای آینده فشار سیاسی جهانی علیه این سه قاضی وارد خواهد شد.

گاردین هم‌چنین فاش کرد که رئیس سابق موساد، آژانس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی، در یکسری جلسات محرمانه که در آن سعی کرده دادستان ارشد سابق دیوان کیفری بین‌المللی را تحت فشار بگذارد تا تحقیقات جنایات جنگی علیه این رژیم را رها کند، وی را تهدید کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی