وعده کاهش مالیات سوناک را نجات می دهد؟

کدخبر: ۶۵۲۹۳۴
اقتصادنیوز :در حالی که زمان زیادی تا برگزاری انتخابات پارلمانی انگلیس باقی نمانده ریشی سوناک، نخست وزیر این کشور با کوبیدن بر طبل کاهش مالیات‌ها تلاش می‌کند راه نجاتی برای محافظه کاران پیدا کند.
وعده کاهش مالیات سوناک را نجات می دهد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، نشریه "دی سایت" در مطلبی در این باره نوشت: در نظرسنجی‌ها، محافظه‌کاران با حزب کارگر فاصله زیادی دارند. ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس می خواهد در آستانه انتخابات این شرایط را تغییر دهد و برنامه‌ای را ارائه کرده است که شامل کاهش مالیات است.

به این ترتیب چند هفته مانده به انتخابات عمومی در بریتانیا، ریشی سوناک طرح تخفیف مالیاتی را تبلیغ می کند. این محافظه کار برنامه انتخاباتی خود را برای انتخابات پارلمانی در 4 جولای در پیست مسابقه فرمول 1 سیلوراستون ارائه کرد. حزب محافظه‌کار سوناک در نظرسنجی‌ها به مراتب از حزب اپوزیسیون کارگر به رهبری استارمر عقب‌تر است.

مانیفست انتخاباتی محافظه‌کاران 76 صفحه است. در آن، این حزب از جمله می‌خواهد نرخ حق بیمه تامین اجتماعی را دو درصد کاهش دهند. به عنوان مثال، از بیمه ملی برای تأمین مالی خدمات درمانی و بازنشستگی و کمک های اجتماعی استفاده می شود. سوناک اعلام کرد: افراد خوداشتغال باید در آینده کاملاً از این امر مستثنی شوند.

خبر مرتبط
آمریکا و انگلیس این منطقه در یمن را بمباران کردند

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای خبر دادند که ائتلاف آمریکایی و انگلیسی بار دیگر غرب یمن را بمباران کردند.

محافظه‌کاران همچنین می‌خواهند مالیات نقل و انتقال دارایی را لغو کنند. آنها همچنین قول دادند که مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر درآمد را افزایش ندهند. هزینه این کار 17 میلیارد پوند (20 میلیارد یورو) برآورد شده است.

سوناک همچنین تاکید کرد: ما برای شما افراد شاغل شرایطی را ایجاد می کنیم تا بیشتر از پولی را که به دست می‌آورید نگه دارید. وی حزب کارگر را متهم کرد که می‌خواهد بار مالیاتی را به میزان 2000 پوند برای هر خانوار طی چهار سال افزایش دهد.

سوناک همچنین می خواهد هزینه های دفاعی را تا سال 2030 به 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد، مهاجرت را محدود کند و افرادی را که به طور غیرقانونی به این کشور وارد شده‌اند به عنوان بخشی از پیمان پناهندگی خود با رواندا اخراج کند.

در این باره که آیا وعده های سوناک باعث تغییر در مبارزات انتخاباتی خواهد شد یا خیر، تردید وجود دارد. بسیاری از بریتانیایی ها نگران وضعیت خدمات بهداشتی خود هستند. سیستم بهداشت و سلامت انگلیس NHS که وعده دسترسی رایگان به همه در بریتانیا را می دهد تحت فشار مالی فزاینده‌ای قرار دارد. کاهش های قبلی بیمه ملی در نظرسنجی های انتخاباتی منعکس نشده است.

علاوه بر این، نرخ بیکاری در بریتانیا اخیراً برای دوره فوریه تا آوریل به 4.4 درصد افزایش یافته است. این بدان معناست که همانطور که اداره آمار انگلیس ONS اعلام کرد، این به بالاترین مقدار از ماه های تابستان 2021 رسیده است. تعداد افراد شاغل از پایان سال 2023 تا کنون 207000 نفر کاهش یافته است در حالی که تعداد بیکاران 190000 نفر افزایش یافته است.

خبر مرتبط
فوری / حمله جنگنده‌های آمریکایی انگلیسی به خاک یمن

اقتصادنیوز: جنگنده‌های آمریکایی انگلیسی باز هم بخشی از خاک یمن را هدف قرار دادند.

بهر حال این احتمالا آخرین فرصت قبل از انتخابات عمومی در 4 ژوئیه برای ریشی سوناک است. نخست وزیر بریتانیا در درجه اول بر کاهش مالیات 20 میلیارد یورویی تکیه می کند تا بتواند اوضاع را تغییر دهد و شکاف بزرگ در نظرسنجی ها را با رقیب خود کیر استارمر کاهش دهد.

مارک گارنت، دانشمند علوم سیاسی از دانشگاه لنکستر در این باره به خبرگزاری آلمان گفت: هزینه های وعده های متعدد سوناک به سرعت در حال افزایش است و محبوبیت او در حال کاهش است. ماه‌هاست که واضح است که رای‌دهندگان به آنچه محافظه‌کاران می‌گویند گوش نمی‌دهند.

نیک رابینسون، مجری بی‌بی‌سی، هم از نخست‌وزیر پرسید که چرا باید به حزب محافظه‌کار پس از 14 سال با پنج نخست وزیر رسوایی‌ها، هرج‌ومرج و وعده‌های شکست‌خورده همچنان اعتماد کرد.

به گفته گارنت اما بسیاری از بریتانیایی ها ورشکستگی، بدشانسی و حوادث ناگوار را تجربه می کنند. محافظه کاران کمپین انتخاباتی قبلی را کاملاً خراب کرده اند. در حال حاضر گمانه زنی هایی وجود دارد که سوناک می تواند قبل از انتخابات توسط حزب خشمگین خود سرنگون شود. گارنت انتقاد کرد: این به نفع خودش است شاید او باید در روز اعلام انتخابات استعفا می داد، زمانی که باران شدید کت و شلوار او را خراب کرد و او را مانند یک بازنده جلوه داد."

در این باره که آیا اقدامات اخیر سوناک رای دهندگان را متقاعد می کند یا نه، تردید وجود دارد. جاناتان پورتس، دانشمند علوم سیاسی از کینگز کالج لندن اظهار داشت که این طرح ها توهین به شعور رأی دهندگان است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی