برغم تلاش‌ چین و روسیه؛

نشست شورای امنیت درباره وضعیت حقوق بشر کره شمالی

کدخبر: ۶۵۳۱۰۹
اقتصادنیوز: نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص وضعیت حقوق بشر کره شمالی به رغم تلاش های چین و روسیه ، به درخواست آمریکا و سه کشور دیگر روز چهارشنبه به وقت محلی برگزار شد.
نشست شورای امنیت درباره وضعیت حقوق بشر کره شمالی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، برای برگزاری نشست بررسی وضعیت حقوق بشر کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل، رای گیری صورت گرفت و ۱۲ عضو شورای امنیت به برگزاری این نشست رای مثبت دادند.

برای برگزاری این نشست حداقل ۹ رای لازم بود و چین، روسیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه نتوانستند از حق وتوی خود استفاده کنند. ۱۲ عضو به نشست روز چهارشنبه رای مثبت دادند، روسیه و چین رای مخالف و موزامبیک رای ممتنع داد اما چین و روسیه نتوانستند نشست سازمان ملل در مورد نقض حقوق کره شمالی را متوقف کنند.

«ولکر ترک» کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت گفت زندگی روزانه مردم کره شمالی با ناامیدی است.

شورای ۱۵ عضوی امنیت آخرین بار در آگوست ۲۰۲۳ درباره این موضوع جلسه داشت که اولین بحث عمومی در مورد وضعیت بشردوستانه کره شمالی از سال ۲۰۱۷ بود.

خبر مرتبط
بلینکن مدعی شد / حماس خواستار تغییرات زیادی در پیشنهاد آتش‌بس شده

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که حماس به پیشنهاد آتش بس مورد حمایت آمریکا برای نوار غزه با «تغییراتی متعدد» پاسخ داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی است. چین و روسیه استدلال کردند که شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو محل مناسبی برای بحث در مورد حقوق بشر است.

ولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد به شورا گفت: «نمی توان وضعیت حقوق بشر در کره شمالی را از ملاحظات مربوط به صلح و امنیت در شبه جزیره، از جمله افزایش نظامی سازی از سوی کره شمالی جدا کرد.»

کره شمالی که به طور رسمی به عنوان جمهوری دموکراتیک خلق کره (DPRK) شناخته می شود، بارها اتهامات مربوط به سوء استفاده بشردوستانه را رد کرده و تحریم ها را عامل وضعیت وخیم انسانی خود می داند.

این کشور از سال ۲۰۰۶ تحت تحریم های سازمان ملل به دلیل توسعه موشک های بالستیک و برنامه های هسته ای قرار دارد، اما معافیت هایی برای کمک بشردوستانه وجود دارد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه بار دیگر خواستار بازنگری تحریم های کره شمالی شد.

گومهیوک کیم که در یک خانواده نخبه کره شمالی بزرگ شده است ، در جلسه شورای امنیت حضور یافته بود . او در حالیکه احساساتی شده بود توضیح داد که هنگام تحصیل در دانشگاه پکن، از اینترنت در مورد نقض حقوق‌بشر در کشورش آموخته بود. او می خواست دیپلمات کره شمالی شود.

او گفت: "من متوجه شدم خانواده کیم که می خواستم به آنها خدمت کنم قهرمانان من نیستند، بلکه دیکتاتورهایی هستند که آزادی مردم را فقط برای ایجاد قدرت، ثروت و افتخار خود انکار می کنند."

اما گنگ شوانگ، معاون سفیر چین در سازمان ملل، به شورای امنیت گفت: تحت فشار قرار دادن شورا برای مداخله در موضوع حقوق بشر کره شمالی کمکی به کاهش تنش در شبه جزیره کره نخواهد کرد. برعکس، این تضادها و تقابل را تشدید می‌کند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت نقض حقوق بشر در کره شمالی "به طور جدایی ناپذیری" با تهدیدات پیونگ یانگ برای صلح و امنیت بین المللی مرتبط است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: "حکومت کره شمالی به کار اجباری و استثمار کارگران چه در داخل و چه در خارج از کشور برای توسعه سلاح های کشتار جمعی متکی است. آنچه در اینجا شرم آور است، تلاش های آشکار چین و روسیه برای محافظت از کره شمالی است."

کره شمالی در شورای امنیت سخنرانی نکرد. اما خواکین آلبرتو پرز آیستاران، معاون سفیر ونزوئلا در سازمان ملل، بیانیه ای را به نمایندگی از گروهی متشکل از ۱۸ کشور از جمله کره شمالی، چین و روسیه برای خبرنگاران خواند.

وی گفت: شورای امنیت نباید در مورد حقوق بشر بحث کند و از کره شمالی به دلیل تلاش هایش "در بسیاری از زمینه ها، از جمله در زمینه حقوق بشر، با هدف تضمین رفاه و رفاه مردم این کشور" قدردانی کرد.

شورای امنیت بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ نشست‌های عمومی سالانه‌ای در مورد اقدامات کره شمالی برگزار کرد. این شورا جلسات رسمی سالانه را پشت درهای بسته در مورد این موضوع بین سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۲ برگزار کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی