کنفرانس صلح سوئیس یا محاکمه پوتین در غیاب او؟

کدخبر: ۶۵۳۷۳۰
اقتصادنیوز: سرگئی تسکوف سناتور جمهوری کریمه و یکی از اعضای کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه گفت که کنفرانس سوئیس درباره اوکراین هیچ ارتباطی با دستیابی به صلح ندارد بلکه محاکمه روسیه است.
کنفرانس صلح سوئیس یا محاکمه پوتین در غیاب او؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تسکوف افزود: سخنان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۱۴ ژوئن در دیدار با مقامات وزارت خارجه گفت که درباره صلح و پایان جنگ سخن گفته که توسط کشورهای شرکت کننده در کنفرانس مورد بحث قرار گرفته است. با این حال، هیچ تصمیمی در این زمینه در چارچوب این کنفرانس اتخاذ نخواهد شد.

تسکوف افزود: ولادیمیر پوتین به وضوح مواضع روسیه را در این مرحله تشریح کرد.

دولت سوئیس در ۱۴ ژوئن تصریح کرد که کشورها می توانند نظرات خود را در مورد موضوعاتی مانند تبادل اسیران جنگی، آزادی غیرنظامیان و بازگرداندن کودکان به کشورشان به اشتراک بگذارند. انتظار می رود سند نهایی تصویب شود.

سوئیس میزبان کنفرانسی درباره اوکراین در شهر تفریحی بورگنستاک از ۱۵ تا ۱۶ ژوئن است. برن بیش از ۱۶۰ هیات از جمله کشورهای گروه ۲۰, گروه ۷ و بریکس را دعوت کرده است. با این حال، برگزارکنندگان پیش از این نشست اعلام کردند که هیات ها از سوی همه کشورها اعزام نشده اند و سران پنجاه و پنج کشور برای شرکت در این نشست به سوییس سفر کرده اند.

خبر مرتبط
کنفرانس سوئیس برای صلح اوکراین آغاز شد

اقتصادنیوز :کنفرانس دو روزه‌ای که سوئیس قرار است با موضوع اوکراین میزبانی کند از امروز شنبه در ناحیه «بورگن اشتوک» این کشور واقع در نزدیکی شهر «لوسرن» آغاز شد.

روسیه جزو دعوت شدگان به این نشست نیست. اکثر کشورهای عضو سازمان ملل، هیات های خود را اعزام نکرده اند. به عنوان مثال، چین در لیست شرکت کنندگان نیست، در حالی که برزیل به عنوان ناظر در آن حضور دارد.

جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، مصر، ایران، چین، کوبا، مصر، نیکاراگوئه، پاکستان، سوریه، اتیوپی و بسیاری از کشورهای دیگر نیز در این نشست شرکت نکرده اند.

خبر مرتبط
روسیه دست چین را بوسید!/غیبت این کشورها در کنفرانس سوئیس

اقتصادنیوز: وزیران امور خارجه روسیه و چین درباره تحرکات نظامی و سیاسی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنین ساختار امنیتی جدید در منطقه اوراسیا مذاکره کردند. دیداری که با قدردانی مسکو از پکن به خاطر شرکت نکردن در کنفرانس سوئیس درباره اوکراین همراه بود.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی از این نشست، نوشت: رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف می کند و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی