واکنش وزارت خارجه ایران به بیانیه گروه 7

کدخبر: ۶۵۳۷۴۰
اقتصادنیوز :سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن رد ادعاهای مطرح شده در بیانیه گروه هفت علیه ایران، به این گروه توصیه کرد که با درس گرفتن از تجارب قبل، از سیاست‌های مخرب گذشته فاصله بگیرند.
واکنش وزارت خارجه ایران به بیانیه گروه 7

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به برخی از مفاد بیانیه سران گروه هفت، ضمن تاکید بر ماهیت صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اشاره بیانیه گروه هفت به قطعنامه ضدایرانی اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تأییدی بر رویکرد سیاسی این قطعنامه و بانیان آن و سوءاستفاده برخی دولت‌ها از سازوکارهای بین‌المللی علیه کشورهای مستقل دانست. 

کنعانی در عین حال تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعامل سازنده و همکاری فنی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حقوق و تکالیف مصرح خود ادامه می‌دهد و طرحها و پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را مطابق با معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه جامع پادمان، فارغ از فشارها و فضاسازی‌های سیاسی به پیش می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن یادآوری اقدامات غیرقانونی آمریکا و سه کشور اروپایی به عنوان ریشه و دلیل اصلی شرایط موجود، اثبات حسن نیت و پرهیز این کشورها از اقدامات سیاست زده بی‌نتیجه را لازمه پرداختن به نگرانی متقابل همه طرف‌ها دانست.

خبر مرتبط
کنعانی کشتار مردم بی‌گناه در سودان را محکوم کرد

اقتصادنیوز :سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، کشتار مردم بی‌گناه در سودان را محکوم‌ کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تصریح بر نقش سازنده و ثبات ساز کشورمان در مسیر استقرار امنیت پایدار در منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران در حفاظت و دفاع از امنیت و منافع ملی خود در برابر هرگونه رفتار و اقدام نسنجیده، قاطعانه عمل خواهد کرد.

کنعانی با تاکید بر تعهد تزلزل ناپذیر کشورمان به رعایت حقوق بشر خاطر نشان کرد: تحقق اهداف متعالی حقوق بشر در عرصه بین‌المللی اکنون با چالش‌های مهمی مواجه است که فوری ترین آن بی‌تفاوتی و بی‌عملی سران کشورهای گروه هفت نسبت به "کشتار نظام‌مند" و گسترده فلسطینیان توسط تنها رژیم آپارتاید جهان یعنی رژیم اشغالگر و ستیزه جوی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی است.

خبر مرتبط
واکنش ایران به مفاد ضدایرانی بیانیه آمریکا و فرانسه / توصیه کنعانی به ماکرون

اقتصادنیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بیانیه (نقشه راه) مشترک ضدایرانی رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه را محکوم کرد و آن را مردود دانست.

کنعانی در خصوص تحولات اوکراین یادآور شد: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، هرگونه تلاش برای مرتبط ساختن جنگ اوکراین به همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، اقدامی صرفا با اهداف مغرضانه سیاسی است. 

کنعانی خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی کشورها با انگیزه‌های سیاسی و با توسل به طرح ادعاهای واهی و اثبات نشده، سعی در تداوم بکارگیری سیاست ناکارآمد و شکست خورده خود برای اعمال و تداوم تحریم‌ها علیه ملت ایران دارند. فلذا به گروه هفت توصیه می‌کنیم با درس گرفتن از تجارب قبل، از سیاست‌های مخرب گذشته فاصله بگیرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی