پیش نویس کنفرانس صلح اوکراین آماده شد/ کفه ترازو به سمت کی یف

کدخبر: ۶۵۳۷۴۹
اقتصادنیوز: کشورهای حاضر در «کنفرانس صلح اوکراین» در سوئیس ضمن آنکه پیش‌نویس بیانیه نهایی خود را ارائه کرده‌اند، امروز برای دومین و آخرین روز گرد هم جمع می‌شوند تا درباره جنگ اوکراین و نگرانی‌های مربوط به زندگی غیرنظامیان در این جنگ گفت‌وگو و رایزنی کنند.
پیش نویس کنفرانس صلح اوکراین آماده شد/ کفه ترازو به سمت کی یف

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پیش‌نویس بیانیه نهایی کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس که توسط خبرگزاری رویترز مشاهده شده، عملیات نظامی روسیه در اوکراین را به عنوان «جنگ» تلقی می‌کند؛ مسئله‌ای که روسیه آن را رد می‌کند.

هم‌چنین در این پیش‌نویس، کشورهای حاضر در کنفرانس صلح خواستار بازگشت کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به اوکراین شده‌اند و می‌خواهند بنادر دریای آزوف احیا شود.

آنها ضمن تاکید بر «مرزهای شناخته‌شده بین‌المللی اوکراین»، ادعا می‌کنند که عملیات نظامی روسیه «درد و رنجی را در مقیاس بالا برای انسان‌ها» ایجاد کرده است.

خبر مرتبط
زلنسکی اسلحه را زمین گذاشت/ سیگنال مهم اوکراین به روسیه برای صلح؛ پایان جنگ قطعی شد؟

اقتصادنیوز: زلنسکی گفت که پس از موافقت جامعه بین‌المللی، پیشنهادی برای پایان جنگ به مسکو ارائه خواهد کرد.

اوکراین و غرب ادعا می‌کنند که روسیه «جنگی غیرقانونی» را به راه انداخته، درحالیکه روسیه چنین ادعاهایی را رد می‌کند و معتقد است که غرب با جنگ اوکراین می‌خواهد، مسکو را به زانو دربیاورد.

پیش‌نویس بیانیه پایانی کنفرانس صلح اوکراین خواستار ایجاد مسیری برای صلح براساس قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل شده و هم‌چنین بر حاکمیت ارضی اوکراین تاکید می‌کند.

خبر مرتبط
تاکید آمریکا بر ادامه حمایت از اوکراین/ به تحمیل هزینه بر روسیه ادامه می‌دهیم

اقتصادنیوز: معاون رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا و من به حمایت از اوکراین و تحمیل هزینه‌ها به روسیه ادامه خواهیم داد.

در ادامه این پیش‌نویس آمده است: «ما مجددا تعهد خود را نسبت به خودداری از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشور، اصول حاکمیت، استقلال ارضی همه کشورها از جمله اوکراین در داخل مرزهای شناخته‌شده بین‌المللی آن‌ها تاکید می‌کنیم.»

پیش‌نویس این بیانیه پایانی هم‌چنین از روسیه می‌خواهد تا به «سلاح‌سازی امنیت غذایی» پایان دهد و دسترسی آزاد و ایمن را به کشتی‌های تجاری در بنادر و گذرگاه‌های کشتیرانی بازگرداند. این کشورها در بیانیه مشترک خود خواستار آزادی همه زندانیان از طریق تبادل زندانی نیز شدند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی