تعاملی فرصت ساز

پشت پرده علاقه پکن به ابوظبی/ بازارهای چین بی‌تاب نفت امارات است

کدخبر: ۶۵۴۱۴۱
اقتصادنیوز: نشریه اماراتی زاویه با اشاره به سفر اخیر حاکم این کشور به چین، این سفر را از منظر اقتصادی و سیاسی برای دو بازیگر تاریخی خوانده و مدعی است که تعاملات دو بازیگر می تواند روابطشان در عرصه های مختلف اعم از اقتصاد و انرژی را تقویت کند.
پشت پرده علاقه پکن به ابوظبی/ بازارهای چین بی‌تاب نفت امارات است

به گزارش اقتصادنیوز، سفر رسمی شیخ محمد بن زاید آل نهیان به جمهوری خلق چین نشان دهنده تغییر انتقالی در روابط پایدار امارات و چین است که به یک مشارکت استراتژیک در بخش های مختلف تبدیل شده است. به ادعای زاویه، این سفر نوید توسعه پایدار و رفاه را برای هر دو کشور می دهد و در عین حال روابط را مستحکم کرده و همکاری را در زمینه های اقتصادی، توسعه و فرهنگی تقویت می کند.گفت‌وگوهای منظم، نشست‌های سطح بالا، و تعاملات وزیران در حال انجام، تعهد تزلزل ناپذیر امارات متحده عربی و چین برای تقویت روابط دوجانبه خود را نشان می‌دهد.

تعاملی فرصت ساز

زاویه در ادامه یادداشت خود مدعی شده، روابط امارات و چین به چندین دهه قبل برمی گردد. این رابطه با سفر شیخ زاید بن سلطان آل نهیان به چین در سال 1990 و سفر متقابل یانگ شانگکون رئیس جمهور چین به امارات در سال 1989 آغاز شد و  اساس این همکاری طولانی مدت را گذاشت.سفرهای متقابل در سطح بالا، از جمله سفر شی جین پینگ به امارات در سال 2018 و دیدار شیخ محمد بن زاید آل نهیان از چین در سال 2019، به طور قابل توجهی مشارکت استراتژیک را تقویت کرده و عصر جدیدی از همکاری را رقم زده است.روابط رسمی دیپلماتیک بین امارات و چین در 1 نوامبر 1984 برقرار شد. چین در آوریل 1985 سفارت خود را در ابوظبی افتتاح کرد و به دنبال آن سفارت امارات در پکن در مارس 1987 افتتاح شد.

با تأکید بر تعهد امارات متحده عربی به تقویت روابط، کنسولگری در هنگ کنگ (آوریل 2000)، شانگهای (ژوئیه 2009) و گوانگژو (ژوئن 2016) تأسیس شد. در همین حال، چین در نوامبر 1988 کنسولگری خود را در دبی افتتاح کرد.امارات متحده عربی و چین از شراکتی جامع برخوردارند که با همکاری گسترده و هماهنگی مشترک در همه سطوح، از جمله امضای بیش از 148 توافقنامه دوجانبه و یادداشت تفاهم در زمینه‌های مختلف، تقویت شده است.شراکت اقتصادی امارات متحده عربی و چین همچنان رو به پیشرفت است و تلاش های مشترک در بخش های مورد علاقه متقابل، به ویژه اقتصاد جدید، کارآفرینی، گردشگری، هوانوردی و لجستیک در حال گسترش است.

unnamed

امارات رکود صادرات نفت را زد

زاویه در بخشی دیگر آورده، کمیته مشترک اقتصادی، تجاری و فنی فعالانه به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری امیدوارکننده در هر دو بازار است که با چشم‌اندازها و اهداف اقتصادی هر دو کشور برای حال و آینده هماهنگ است. همچنین چندین تسهیلات وجود دارد که به تقویت روابط و همکاری بین جوامع تجاری چین و امارات کمک می کند.در سال 2023، تجارت غیرنفتی امارات متحده عربی با چین به رقم 296 میلیارد درهم (81 میلیارد دلار آمریکا) رسید که نشان دهنده افزایش 4.2 درصدی نسبت به سال 2022 است. چین همچنان بزرگترین شریک تجاری غیرنفتی امارات در سال 2023 است و 12 درصد از تجارت امارات متحده عربی را به خود اختصاص داده است. .

چین بزرگترین منبع واردات امارات است و 18 درصد از کل واردات را به خود اختصاص داده است. در حالی که صادرات غیرنفتی امارات به چین 2.4 درصد است، چین با سهم 4 درصدی در رتبه هشتم صادرات مجدد قرار دارد. شایان ذکر است، بدون احتساب تجارت نفت با کشورهای عربی، تجارت چین با امارات متحده عربی با 30 درصد بالاترین میزان است.از سال 2003 تا 2023، سرمایه گذاری امارات متحده عربی در چین به 11.9 میلیارد دلار در بخش های مختلف مانند ارتباطات راه دور، انرژی های تجدیدپذیر، حمل و نقل، مهمان نوازی و لاستیک رسید. برعکس، سرمایه‌گذاری چین در امارات در مدت مشابه 7.7 میلیارد دلار بوده است.امارات متحده عربی به طور فعال در طرح کمربند و جاده چین (BRI) که در سال 2013 راه اندازی شد شرکت می کند. این ابتکار با موقعیت استراتژیک امارات متحده عربی، رهبری اقتصادی و اهداف توسعه صدمین سالگرد همسو است. طرح کمربند و جاده همچنین نقش امارات متحده عربی در تجارت جهانی را تقویت می کند.

105878447-1556498997005gettyimages-1139477714

رشته های اتصال

امارات متحده عربی به دلیل قابلیت های توسعه، موقعیت استراتژیک و نفوذ اقتصادی در منطقه، در طرح کمربند و جاده (BRI) مشارکت دارد. به ادعای زاویه، این ابتکار که توسط شی جین پینگ در سال 2013 کلید خورد، اهمیت امارات متحده عربی در تجارت جهانی را برجسته کرده و اهداف توسعه صدمین سالگرد این کشور را تکمیل می کند. علاوه بر این، طرح کمربند و جاده بخش صادرات مجدد که جزء کلیدی فعالیت‌های تجاری غیرنفتی امارات متحده عربی با سایر کشورها است را ارتقا می‌دهد.در این میان گردشگری نیز سنگ بنای روابط اقتصادی امارات و چین است. بیش از یک میلیون گردشگر چینی در ده ماهه اول سال 2023 از امارات متحده عربی دیدن کردند که جمعیت چینی آن تقریباً 350 هزار نفر است. بیش از 210 پرواز ماهانه دو کشور را به هم متصل می کند که توسط خطوط هوایی ملی امارات انجام می شود. در طول هشتمین نشست کمیته مشترک اقتصادی، تجاری و فنی در ابوظبی در ماه فوریه، هر دو کشور بر ابتکارات مشترک گردشگری برای ترویج پیشنهادات متنوع خود و جذب مخاطبان جهانی بیشتر تاکید کردند.

تبادل فرهنگی برای روابط امارات متحده عربی و چین بسیار مهم است که توسط هر دو کشور به عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد پل های تفاهم و همکاری شناخته شده است. این مشارکت پر جنب و جوش با بازدیدهای مکرر دانشجویان، تبادل نظر بین مقامات فرهنگی و رسانه ای و همکاری بین محققان مشخص می شود. از سال 1989، مجموعه ای از قراردادهای فرهنگی این مشارکت را مستحکم کرده است. اینها شامل موافقتنامه همکاری فرهنگی امارات و چین 1989 و موافقتنامه همکاری فرهنگی و رسانه ای 2001 است.مرکز شیخ زاید بن سلطان آل نهیان برای زبان عربی و مطالعات اسلامی که در سال 1990 در دانشگاه پکن تأسیس شد، به گسترش فرهنگ عرب در چین و ترویج زبان عربی کمک کرده است. هفته های فرهنگی، جشنواره های موسیقی، نمایشگاه های کتاب و رویدادهای مشترک این رابطه رو به رشد را بیشتر تقویت می کند.آموزش یکی دیگر از ستون های روابط امارات و چین است در همین راستا یادداشت تفاهم 2015 در مورد همکاری آموزش عالی، همکاری در علم را ارتقا می دهد، کیفیت آموزشی را حفظ ، برنامه های تبادل را تقویت و بورسیه های تحصیلی اعطا می کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی