مخالفت آلمان با چهاردهمین بسته تحریمی علیه روسیه

کدخبر: ۶۵۴۵۶۴
اقتصادنیوز: چهاردهمین بسته تحریمی علیه روسیه در جلسه سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرصت تصویب نیافت.
مخالفت آلمان با چهاردهمین بسته تحریمی علیه روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، بیش از یک ماه است که مقام‌های ۲۷ کشور اروپایی در حال مذاکره درباره این بسته تحریمی هستند. این بسته شامل تحریم گاز طبیعی مایع روسیه و تحریم شرکت‌ها و نهادهای کشورها ثالث است که در زمینه نقض این اقدامات محدودیت‌ساز نقش دارند.

رویترز چهارشنبه شب به نقل از مقام‌های آگاه اتحادیه اروپا گزارش داد که به رغم حذف یکی از بندها که از نظر آلمان مشکل‌ساز قلمداد شده است، این بسته تحریمی در جلسه سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرصت تصویب نیافت.

با این حال، دیپلمات‌ها و منابع آگاه گفتند که به دلیل اختلافات داخلی میان وزارت خارجه و دفتر صدراعظم آلمان این بسته هنوز به تصویب نرسیده است. قرار است که سفرای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه نیز به گفت‌وگوهای خود ادامه دهند.

به نوشته رویترز، اتحادیه اروپا از فوریه ۲۰۲۲ تاکنون همواره تحریم‌ها را علیه روسیه افزایش داده اتس اما دور زدن این تحریم ها توسط کشورهای ثالث باعث شده است تا این اقدامات تضعیف شوند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش از این بر سر طرحی برای استفاده از میلیاردها یورو سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه برای تسلیح اوکراین و تامین مالی بازسازی این کشور پس از جنگ، به توافق رسیدند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت:‌ واکنش مسکو به استفاده از دارایی های مسدود شده فدراسیون روسیه به نفع اوکراین، برای بروکسل بسیار دردناک خواهد بود.

سران گروه هفت نیز اخیرا در زمینه ارائه ۵۰ میلیارد دلار وام به اوکراین با استفاده از سود دارایی‌های روسیه که پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در سال ۲۰۲۲ مسدود شده‌اند، توافق کردند.

آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه گفت: مسکو در صورت استفاده غیرقانونی از دارایی‌هایش توسط کشورهای غربی، با اقدامات مشابه پاسخ خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی