روسیه به آمریکا هشدار داد/ احتمال اقدام تلافی‌جویانه به دلیل حمله به کریمه

کدخبر: ۶۵۵۵۳۴
اقتصادنیوز: روسیه در پیامی به سفیر آمریکا در این کشور، نسبت به اقدام تلافی‌جویانه هشدار داد؛ این کشور آمریکا را مسوول مستقیم حمله موشکی اوکراین به شبه جزیره کریمه می‌داند.
روسیه به آمریکا هشدار داد/ احتمال اقدام تلافی‌جویانه به دلیل حمله به کریمه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، کرملین روز دوشنبه به طور مستقیم ایالات متحده را مسوول حمله به کریمه با موشک‌های آتاکمس (ATACMS) ساخت آمریکا دانست که منجر به کشته شدن دست‌کم چهار نفر و مجروح شدن ۱۵۱ نفر شد. مسکو به طور رسمی به سفیر آمریکا در این کشور هشدار داد که اقدامات تلافی جویانه‌ای در این رابطه انجام خواهد داد.

جنگ در اوکراین بزرگترین رویارویی روسیه و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ بوده است و مقامات روسی گفته‌اند که این درگیری وارد خطرناک‌ترین مرحله خود شده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین درباره این حمله به خبرنگاران گفت: شما باید از همکاران من در اروپا، و بالاتر از همه در واشنگتن، بپرسید که چرا دولت‌های آنها کودکان روسی را می‌کشند. به گفته مقامات روسی، در حمله روز یکشنبه در سواستوپل شبه جزیره کریمه دست کم دو کودک کشته شدند.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته در بیانیه‌ای نوشت: واشنگتن مسوول حمله موشکی به غیرنظامیان سواستوپل است، زیرا تمام امور پروازی موشک‌های آمریکایی زمین به زمین ام‌جی‌ام آتاکمس (ATACMS) توسط متخصصان آمریکایی انجام می‌شود.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: مأموریت‌های پروازی برای موشک‌های ام‌جی‌ام توسط متخصصان آمریکایی بر اساس شناسایی ماهواره‌ای ایالات متحده برنامه‌ریزی می‌شوند و واشنگتن را مسوول اصلی حمله موشکی عمدی به غیرنظامیان سواستوپل می‌دانیم.

در این بیانیه آمده است: مسوولیت حمله موشکی عمدی علیه غیرنظامیان سواستوپل علاوه بر رژیم کی‌یف در درجه اول بر عهده واشنگتن است که این سلاح را در اختیار اوکراین قرار داده است. براساس داده‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه، در موشک‌های ام‌جی‌ام از کلاهک‌های خوشه‌ای استفاده شده است.

به گفته وزارت بهداشت روسیه، ۱۲۴ نفر از جمله ۲۷ کودک در جریان حمله نیروهای اوکراینی با استفاده از این موشک آمریکایی به منطقه سواستوپل مجروح شدند و سه نفر از جمله دو کودک کشته شدند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی