رویای انتقام گیری ارمنستان، باکو را برآشفت

کدخبر: ۶۵۵۹۱۵
اقتصادنیوز: پس از آنکه یک مقام امنیتی ارمنستان، روسیه را به جانبداری از باکو متهم کرد، «حکمت حاجی‌اف» دستیار «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای نسبت امید برای انتقام‌گیری به ایروان هشدار داد.
رویای انتقام گیری ارمنستان، باکو را برآشفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پیش از این آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان گفت که روسیه «قره باغ کوهستانی را به آذربایجان تحویل داده است.»

خبرگزاری دولتی آذربایجان به نقل از حکمت حاجی‌اف گزارش داد: سخنان دبیر شورای امنیت ارمنستان چیزی جز تلاش برای پنهان کردن شکست رهبری نظامی و سیاسی پیشین و فعلی ارمنستان، انداختن تقصیر بر گردن دیگران و توجیه خود نیست.

به گفته این مقام آذربایجان، اظهارات گریگوریان نشان می‌دهد که دولت ارمنستان همچنان «رویای انتقام‌گیری» را در ذهن می‌پروراند.

خبر مرتبط
قاضی‌زاده هاشمی: مسعود پزشکیان در سیاست خارجی تعادل ندارد/خط و نشان آذربایجان برای دولت روحانی

اقتصادنیوز: امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفت: حامیان جناب برادرم پزشکیان تعادلی در سیاست خارجی و مناسبات بین المللی ندارند و تک چشمی به دنیا نگاه می کنند.

حاجی‌اف اظهار داشت: ما به افراد در رهبری نظامی و سیاسی ارمنستان توصیه می‌کنیم که به طور کامل رویای انتقام‌گیری و تجدید نظرطلبی را دور بیاندازند و برای جلوگیری از تکرار اشتباهات قبلی، سیاست نظامی‌سازی را متوقف کنند.

درگیری بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از ۲ طرف متوقف شد.

بحران قره‌باغ که در فوریه سال ۱۹۸۸ تبدیل به یک جنگ ویرانگر شد و تا مارس ۱۹۹۴ ادامه یافت، در ناحیه‌ای به همین نام در جنوب جمهوری آذربایجان رخ داد. در این منطقه که عمده جمعیت آن ارمنی هستند با پشتیبانی ارمنستان و مقابله جمهوری آذربایجان یک جنگ تمام عیار شکل گرفت و حدود ۶ سال به طول انجامید که طی آن حدود ۳۵ هزار نفر کشته و بیش از ۸۰۰ هزار نفر نیز آواره شدند.

خبر مرتبط
فرمان آماده‌باش به استان آذربایجان شرقی+ جزئیات

اقتصادنیوز: مجید فرشی با اشاره به هشدار جوی سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی، افزود: فعالیت سامانه جدید بارشی و شرایط ناپایدار فصلی و محلی تا شب یکشنبه ادامه می یابد.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند ولی در ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های نظامی ۴۴ روزه سال گذشته توانست سرزمین‌های خود در قره باغ که نزدیک به ۳۰ سال تحت اشغال قرار گرفته بود را آزاد کند.

این درگیری‌های نظامی با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان در ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید و دولت باکو در پی این پیروزی اجرای برنامه گسترده بازسازی را در مناطق آزاد شده، آغاز کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی