اختلاف در این حزب فرانسه/ مکرون راه حلی دارد؟

کدخبر: ۶۵۷۰۰۰
اقتصادنیوز: پس از دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه، اردوگاه ماکرون در حالی در تلاش است تا راهبردی برای دور دوم انتخابات و فرار از شکست بیابد که در جناح وی اختلاف نظر و دو دستگی در این باره ایجاد شده است.
اختلاف در این حزب فرانسه/ مکرون راه حلی دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه تاگس شاو آلمان در مطلبی نوشت: پس از دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه، اردوگاه ماکرون در تلاش است تا راهبردی برای دور دوم انتخابات بیابد اما در اینجا این پرسش مطرح است که آیا می‌توان با پوپولیست‌های چپ همراه شد تا از پیروزی اجتماع ملی در انتخابات جلوگیری کرد؟

یک روز پس از موفقیت انتخاباتی حزب راستگرای پوپولیست اجتماع ملی فرانسه (RN) در دور اول انتخابات پارلمانی اردوگاه مرکزی دولت در اطراف امانوئل مکرون بر سر استراتژی قبل از دور دوم انتخابات دچار جدایی و اختلاف شده اند.

در حالی که رهبران چپ فرانسه و بلوک میانه‌روی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور این کشور گفته‌اند که نامزدهای خود را در دور دوم انتخابات ضروری یکشنبه آینده در مناطقی که شانس بیشتری برای شکست راست افراطی وجود دارد، کنار می‌کشند برونو لومایر، وزیر اقتصاد فرانسه چنین استراتژی را رد می کند.

خبر مرتبط
انتخابات فرانسه چه اثری بر ارزش ارزهای جهانی گذاشت؟

اقتصادنیوز: یورو پس از اعلام نتایج انتخابات فرانسه بیشترین افزایش و ین بیشترین کاهش را ثبت کرد.

وی درخواست کرد که به حزب پوپولیست چپگرای La France Insoumise (LFI) ژان لوک ملانشون رای داده نشود حتی اگر این تنها راه واقع بینانه برای جلوگیری از پیروزی RN باشد. وی در این باره گفت: به اعتقاد من LFI یک خطر برای ملت است همان گونه که RN خطری برای جمهوری است. او این حزب را به یهودستیزی و خشونت متهم کرد.

وی از رای دهندگان در اردوگاه دولت درخواست کرد که در صورت دوئل بین یک نامزد RN و یک نامزد از "اردوگاه سوسیال دموکرات" به این اردوگاه رای دهند. او توضیح داد که منظور او از سوسیالیست ها، کمونیست ها و سبزها است. آنها اتحاد انتخاباتی Nouveau Front Populaire (NFP) را با LFI تشکیل دادند.

مارین توندلیه، رهبر حزب سبز، با وحشت به توصیه انتخاباتی لومر واکنش نشان داد. او به شبکه فرانس اینتر گفت: این رویکردی بزدلانه است و با اهمیت تاریخی شرایط مناسبت ندارد.

خبر مرتبط
سقوط هواپیما در بزرگراه فرانسه+ تعداد کشته ها

اقتصادنیوز: سقوط یک فروند هواپیمای سبک در بزرگراهی در فرانسه به مرگ سه نفر منجر شد.

در طول مبارزات انتخاباتی، ماکرون سعی کرد خود را به عنوان سنگری در برابر افراط گرایان معرفی کند و با این کار پوپولیست های راستگرا و NFP را در یک سطح قرار دهد. پس از انتخابات، مکرون خواستار تشکیل «ائتلاف گسترده» علیه RN شد، اما این موضوع را باز گذاشت که چه کسی باید بخشی از آن باشد.

بر اساس نتایج نهایی رسمی موقت انتخابت فرانسه حزب راستگرای پوپولیست اجتماع ملی RN در دور اول انتخابات پارلمانی 29.25 درصد آرا را به دست آورد. بر اساس پیش بینی ها، ائتلاف انتخاباتی چپ و سبز NFP به حدود 28 درصد می رسد. اردوگاه دولتی با حدود 20 درصد در رتبه سوم قرار دارد.

بر اساس برخی پیش بینی ها، RN می تواند پس از دور دوم در 7 ژوئیه به اکثریت نسبی یا مطلق دست یابد. این عمدتا به تعداد نامزدهایی که قبل از دور دوم انصراف می دهند بستگی دارد تا از برنده شدن یک نامزد RN جلوگیری شود.

"فرانزیسکا برانتنر"، سیاستمدار حزب سبز آلمان و کارشناس فرانسه، موفقیت انتخاباتی RN را یک "تغییر عجیب در فرانسه" می داند. او در مصاحبه ای با سایت رادیو آلمان گفت: آنچه اکنون مهم است این است که آیا دموکرات ها موفق می شوند "سد را حفظ کنند".

مسئله اصلی این است که آیا اردوگاه دولت در اطراف ماکرون قادر خواهد بود رای دهندگان جوان چپ میانه را در دور دوم رأی گیری یکشنبه آینده برای حمایت از یک نامزد ماکرون بسیج کند تا از پیروزی یک نامزد RN جلوگیری کند.

اگر پیش‌بینی‌های کنونی محقق شود و هیچ یک از اردوگاه‌ها به اکثریت مطلق دست پیدا نکنند، فرانسه با مذاکرات سخت ائتلافی روبرو خواهد شد. در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که چگونه بازیگران سیاسی اساساً متفاوت می توانند برای تشکیل دولت گرد هم آیند. اگر راه حلی اندیشیده نشود، دولت فعلی می تواند به عنوان نوعی دولت انتقالی بر سر کار بماند یا دولت خبرگان تشکیل شود. در چنین سناریویی، فرانسه با بن بست سیاسی مواجه خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی