فرانسه خواستار آتش بس فوری در غزه شد

کدخبر: ۶۵۷۲۱۱
اقتصادنیوز: سفیر و نماینده فرانسه در سازمان ملل با اشاره به فرا رسیدن قحطی و اجرا نشدن قطعنامه‌های شورای امنیت تاکید کرد: خواستار آتش بس فوری در غزه هستیم.
فرانسه خواستار آتش بس فوری در غزه شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  «نیکلاس دی ریویر» سفیر و نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه و فلسطین، به فقدان حتی یک "نور امید" با فرا رسیدن قحطی و اجرا نشدن قطعنامه های شورای امنیت اشاره و تاکید کرد اگر موانع بشردوستانه فورا برطرف نشوند، آسیب های طولانی مدت اجتناب ناپذیر است.

سفیر فرانسه همچنین خواستار آتش‌بس فوری و آزادی گروگان شد و تاکید کرد: تخریب زیرساخت ها باعث شیوع بیماری می شود.

این دیپلمات فرانسوی همچنین تصریح کرد: یک نسل کامل در غزه از آموزش محروم شده اند.

«بارابارا وود وارد» سفیرو نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز با اشاره به قطعنامه سازمان ملل، "مکانیسم" ایجاد شده در قطعنامه برای اطمینان از رسیدن کمک، خواستار اصلاح مداوم این مکانیسم و ارزیابی های آن شد.

خبر مرتبط
روسیه خواستار آتش بس فوری در غزه سپس مذاکره شد

اقتصادنیوز: سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به وخامت اوضاع غزه از اسرائیل و آمریکا خواست تا آتش بس فوری در غزه برقرار کنند و پس از آن، مذاکرات رو در رو را انجام دهند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست مدعی شد که اسرائیل به دنبال باز کردن کامل همه مسیرهای امداد رسانی به غزه است و امکان ارسال کمک های سازمان ملل متحد را فراهم کرده است.

این دیپلمات آمریکایی بار دیگر توپ توافق آتش بس را به زمین حماس انداخت و  از حماس خواست با پیشنهاد ارائه شده «موافقت» کند.

پیش از این، هماهنگ کننده ارشد سازمان ملل در امور بشردوستانه و بازسازی غزه با بیان اینکه ۱.۹ میلیون نفر پس از حمله اسرائیل به رفح آواره شده اند، گفت: ما نیاز به آتش بس فوری و کامل در غزه داریم.

خانم سیگرید کاگ، هماهنگ کننده ارشد سازمان ملل در امور بشردوستانه و بازسازی غزه روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه و فلسطین افزود: ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و دسترسی بدون مانع و مستمر برای ارسال کمک گسترده در سراسر غزه هستیم.

این مقام ارشد سازمان ملل تصریح کرد:همه باید به قانون و قوانین بین المللی حقوق بشر احترام بگذارند. حفاظت از غیرنظامیان همچنان اولویت اصلی است.

خبر مرتبط
ملزومات حیات در این باریکه در حال نابودی است/ چاه های آب غزه ویران شد

اقتصادنیوز: شهرداری غزه با صدور بیانیه‌ای از ویرانی گسترده چاه‌های این شهر از سوی ارتش رژیم صهیونیستی خبر داد.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

کابینه جنگ رژیم اسرائیل ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برابر با ۶ می ۲۰۲۴ نیز به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از ۱۸ اردیبهشت بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده‌ است و بدین ترتیب، رفح شاهد حملات هوایی و گلوله باران شدید رژیم اسرائیل در تمامی مناطق خود از جمله مناطق مسکونی بوده و این رژیم با حمله به سمت گذرگاه رفح، تنها دروازه فلسطینیان غزه را به روی جهان بسته است.

ارتش اسرائیل ۲۶ می ( ۶ خرداد ماه جاری) همچنین به بهانه نابودی حماس با حمله به اردوگاه آوارگان در شهر رفح در جنوب نوار غزه دست کم ۴۱ فلسطینی از جمله زنان و کودکان را شهید و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد که این موضوع باعث نگرانی های بین المللی شده چرا که وضعیت نوار غزه را وخیم‌تر می‌کند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

در پی طرح بایدن، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه و آزادی اسرا با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع (روسیه) و بدون هیچ رای مخالفی در نشست ۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

تصویب این قطعنامه در حالی بود که در طول هشت ماه گذشته، آمریکا با حمایت قاطع از اسرائیل مانع تصویب هرگونه قطعنامه برقراری آتش بس در غزه و محکومیت حماس به دلیل عملیات نظامی طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و همگام با اسرائیل برای شکست این جنبش بود.

در قطعنامه ۲۷۳۵ شورای امنیت که دارای هفت بند می باشد، آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه، از جمله موضوع فلسطین را یادآور می شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که اسرائیل آن را پذیرفت استقبال می کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد، و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی