بازگشایی قریب‌الوقوع سفارت جمهوری آذربایجان در تهران

کدخبر: ۶۵۸۷۰۶
اقتصادنیوز: مدیر کل اوراسیای وزارت امور خارجه با اشاره به بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، اعلام کرد که سفیر جدید ایران در باکو هنوز تعیین نشده است.
بازگشایی قریب‌الوقوع سفارت جمهوری آذربایجان در تهران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، جمهوری اسلامی ایران همواره خود را به نقش‌آفرینی موثر برای پایداری امنیت و ثبات در قفقاز متعهد می‌داند و در این مسیر بر توسعه روابط خود با کشور‌های منطقه یادشده تاکید دارد.

خبر مرتبط
آذربایجان نفس روسیه در قفقاز را گرفت/ فرصت سازی علی‌اف از جنگ اوکراین؛‌ باکو و آنکارا برای ارمنستان چه خوابی دیده‌اند؟

اقتصادنیوز: جنگ در اوکراین تحولات قره باغ را هم تحت تاثیر قرار داده و موجب شده تا آذربایجان هم صدا با ترکیه خود را برای انتقال گاز مورد نیاز به اروپا آماده کند؛ گزاره ای که طبیعتا تعاملات دیپلماتیک و اقتصادی بازیگران درگیر در قره باغ را تحت شعاع قرار خواهد داد.

جمهوری آذربایجان یکی از کشور‌های مهم حوزه قفقاز، دارای اشتراکات فراوانی از جهات مختلف با ایران است؛ رابطه تهران و باکو در پی حادثه سفارت جمهوری آذربایجان با فرازونشیب‌هایی مواجه شد که با پیگیری و تلاش طرفین برای حل‌وفصل موضوع در حال رسیدن به نتیجه است.

در همین رابطه مجتبی دمیرچی‌لو، دستیار وزیر و مدیر کل اوراسیای وزارت امور خارجه از بازگشایی قریب‌الوقوع سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خبر داد.

دمیرچی‌لو با اعلام اینکه سفارت جمهوری آذربایجان در ایران طی روز‌های آینده بازگشایی شده و سفیر این کشور فعالیت خود را آغاز می‌کند، اظهار کرد: انتظار داریم این اتفاق ظرف ۱۵ تا ۲۰ روز آینده رخ دهد.

مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه هنوز سفیر ایران در جمهوری آذربایجان تعیین نشده است، بیان کرد: پروسه تعیین سفیر یک پروسه طولانی است، از این رو، ابتدا باید دولت مستقر و سپس سفیر تعیین شود.

وی با بیان اینکه اشتراکات بسیاری میان ایران و کشور‌های منطقه از منظر تاریخی، تمدنی، فرهنگی، مذهبی، قومی و منافع مشترک در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد، تصریح کرد: طبعا هر دولتی چه در ایران و چه در کشور‌های حوزه قفقاز سر کار بیاید، علاقه‌مند به توسعه روابط دوستانه است.

این مقام وزارت امور خارجه، گفت: ما انتظار داریم که دولت چهاردهم نیز توجه خاصی به این منطقه داشته باشد و چشم‌انداز روشنی برای توسعه روابط متصور هستیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی