استارمر اولین جلسه مجلس را تشکیل داد/ این حزب بعد از 14 سال بر کرسی مجلس نشست

کدخبر: ۶۵۸۷۳۲
اقتصادنیوز: مجلس عوام انگلیس امروز (سه‌شنبه) برای نخستین‌بار پس از برگزاری انتخابات سراسری این کشور، با اکثریت حزب کارگر به رهبری «کی‌یر استارمر» تشکیل جلسه داد.
استارمر اولین جلسه مجلس را تشکیل داد/ این حزب بعد از 14 سال بر کرسی مجلس نشست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  در این جلسه حزب کارگر پس از ۱۴ سال در کرسی‌های دولت و سایر نمایندگان این حزب نیز پشت سر آن نشستند. حزب محافظه‌کار به رهبری ریشی سوناک نیز که شکست سنگینی را در انتخابات تجربه کرد، در کرسی‌های مقابل دولت نشستند تا به‌عنوان حزب اپوزیسیون سیاست‌های دولت را در پنج سال آینده به چالش بکشند.

حزب کارگر انگلیس در انتخابات هفته پیش موفق شد با کسب ۴۱۲ کرسی از ۶۵۰ کرسی اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان را تصاحب کند و قدرت را به مدت پنج سال در دست بگیرد. استارمر ساعاتی پی از اعلام نتایج نهایی انتخابات، اعضای کابینه خود را معرفی کرد.

حزب محافظه‌کار نیز که از سال ۲۰۱۰ سکان دولت را در دست داشت، با از دست دادن ۲۵۲ کرسی از جمله شماری از اعضای دولت سابق، شکست سنگینی را تجربه کرد. سوناک روز گذشته (دوشنبه) اعضای جدید کابینه سایه را معرفی کرد اما همزمان گفت که از رهبری این حزب کنار خواهد رفت.

خبر مرتبط
برنامه هسته‌ای ایران، محور رایزنی بایدن و نخست وزیر جدید انگلیس

اقتصادنیوز: کارین ژان پی‌یر» سخنگوی کاخ سفید گفت: رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران از جمله محورهای دیدار «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا و «کی‌یر استارمر» نخست‌وزیر جدید انگلیس است.

بر اساس گزارش‌ها اعضای فراکسیون حزب محافظه‌کار موسوم به کمیته ۱۹۲۲ عصر امروز تشکیل جلسه خواهند داد تا درباره سرنوشت رهبری این حزب تصمیم‌گیری کنند. هنوز مشخص نیست کدامیک از اعضای این حزب برای مسند رهبری حزب رقابت خواهند کرد.

در نشست امروز، ابتدا لیندزی هویل بار دیگر به‌عنوان رئیس مجلس عوام انتخاب شد و سپس کی‌یر استارمر در قامت نخست وزیر سخنرانی کرد. به‌دنبال آن ریشی سوناک و همچنین سایر رهبران احزاب سیاسی مطالبی را عمدتا در خوشامدگویی به یکدیگر و نمایندگان جدید مجلس بیان کردند. سوناک در سخنان امروز خود از طرفداران حزب محافظه‌کار، به دلیل نتیجه انتخابات هفته گذشته عذرخواهی کرد و گفت مسوولیت این باخت را می‌پذیرد.

خبر مرتبط
وزرای خارجه ترکیه و انگلیس تلفنی گفت و گو کردند/ روابط دوجانبه بررسی شد

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ترکیه با وزیر خارجه جدید انگلیس تلفنی گفتگو کرد.

بر اساس برنامه اعلام شده، مراسم گشایش رسمی پارلمان انگلیس چهارشنبه هفته آینده طی تشریفاتی با حضور چارلز سوم، پادشاه انگلیس برگزار خواهد شد. طبق رویه‌های سیاسی، پارلمان پس از نطق عالی‌ترین مقام سلطنتی رسمیت پیدا می‌کند و تا آن زمان، بحث و جدل و قانون‌گذاری در آن صورت نخواهد گرفت.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی