گزارش «اقتصادنیوز» از پنج روز نخست کاری رئیس جمهور منتخب

مهمانان ویژه «مسعود»/ پیش‌دستی 26 چهره برای گفت و گو با پزشکیان+ فهرست

کدخبر: ۶۵۸۹۱۵
اقتصادنیوز: مسعود پزشکیان در نخستین روز هفته‌ای که گذشت، ‌با مشارکت 49.8 درصدی مردم،‌ به‌عنوان نهمین رئیس جمهوری ایران انتخاب شد؛ حالا برخی چهره های سیاسی و شخصیت‌های کشوری، دیدار با رئیس جمهوری منتخب را در دستور کار قرار دادند. پزشکیان که این روزها و پیش از انجام تشریفات رسمی ریاست جمهوری ازجمله برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف، به جای ساختمان سفید پاستور، ساکن موقت ساختمان قرمز رنگ است، در 5 روز نخست پس از پیروزی در میدان انتخابات، میزبان 26 چهره سیاسی بود. «اقتصادنیوز» در این گزارش به بررسی مهمانانی پرداخته که پیشگامان دیدار با مسعود پزشکیان بودند.
مهمانان ویژه «مسعود»/ پیش‌دستی 26 چهره برای گفت و گو با پزشکیان+ فهرست

به گزارش اقتصادنیوز،‌ مسعود پزشکیان که نیمه تیرماه در دوئلی سخت با سعید جلیلی، رئیس جمهوری منتخب مردم ایران شد، حالا در ساختمان نخست ورزیری مستقر است؛ ساختمان قرمزرنگ نهاد ریاست جمهوری که این روزها و پیش از تشریفات ریاست جمهوری، محل دیدارها و برنامه‌های رئیس جمهوری منتخب است.

پس از پیروزی مسعود پزشکیان، علی اکبر ناطق نوری نخستین مهمان ویژه او در نهاد ریاست جمهوری شد؛ فردی که به عنوان شیخ اصولگرایان شناخته می‌شد و از سال 84 به بعد راه نقد اصولگرایی را در پیش گرفت و حالا چند سالی است از نقش‌آفرینی برای اصولگرایان عقب نشسته است. او اولین شخصیتی بود که در همان روز نخست اعلام نتایج به دیدار پزشکیان رفت و ریاست جمهوری را به او تبریک گفت.

ناطق نوری،‌ رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی و نامزد ریاست جمهوری در دهه 70 و به عبارتی رقیب اصلی محمد خاتمی در سال 76،‌ که شبانه به دیدار پزشکیان رفت، اظهاراتش حامل یک تاکید مهم بود: «اعلام آمادگی خود جهت دریافت و بهره‌مندی از دیدگاه‌ها در طول دوران مسئولیت ریاست جمهوری».

فهرست_مهمانان_ویژه_مسعود_پزشکیان_در_5_روز_نخست_ریاست_جمهوری

17 تیر؛ از دیدار با جلیلی تا روحانی    

بعد از استقرار مسعود پزشکیان در نخستین روز هفته در محل کار خود، روز یکشنبه (هفدهم تیرماه) دومین روز کاری او اعلام شد. در این روز،‌ سعید جلیلی، رقیب رئیس جمهوری منتخب در دور دوم انتخابات با وی دیدار کرد. در این دیدار،‌ پزشکیان برای دریافت دیدگاه‌ها و پیشنهادات جلیلی که هم‌اکنون -به‌عنوان عضو شورای راهبردی روابط خارجی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت دارد- اعلام آمادگی کرد.

در دومین روز کاری، رئیس جمهوری منتخب چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری میزبان محمد مخبر، معاون اول رئیسی و سرپرست فعلی کابینه دولت سیزدهم تا زمان تنفیذ پزشکیان، نیز بود. مخبر در این دیدار دست خالی به سراغ پزشکیان نرفت؛ وی از آخرین وضعیت مسائل اجرایی و امور جاری کشور گزارشی ارائه کرد.

یکی دیگر از چهره‌های سیاسی که در کارزار انتخاباتی به حمایت از پزشکیان، اظهاراتی را مطرح و البته از اقدامات دولت خود در مقام دفاع درآمد، حسن روحانی بود. او نیز برای پزشکیان آرزوی موفقیت در این مسیر را داشت. رئیس جمهوری منتخب هم کلامش را بر ضرورت توجه جدی بر معیشت مردم و پیشبرد گفت‌وگو، وفاق ملی و همگرایی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خلاصه کرد.

ناگفته نماند که معاون اول دولت روحانی یعنی اسحاق جهانگیری هم که خود در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان رقیب ابراهیم رئیسی شناخته می‌شد و البته در این دوره صلاحیتش از سوی شورای نگهبان رد شد،‌ در روز دوشنبه به دیدار پزشکیان رفت و بر ایجاد همدلی و رفع مشکلات کشور به‌ویژه بهبود وضعیت معیشتی مردم تاکید کرد.

حسن خمینی، تولیت حرم حضرت امام خمینی هم به منظور تبریک پیروزی مسعود پزشکیان راهی دفتر پزشکیان شد و بر لزوم حمایت همه مردم و ارکان کشور از دولت برگزیده در راستای تقویت انسجام ملی در عرصه داخلی و  بین‌المللی، تاکید کرد.

18 تیر؛‌ روز پُرکار پزشکیان

سومین روز کاری مسعود پزشکیان، رئیس جمهوری منتخب هم با دیدارها و گفت‌وگوهایی آغاز شد که برای تبریک در محل کار او حضور پیدا کردند.

سردار احمدرضا رادان یکی از این میهمانان بود که خلاصه کلامش این بود: «نیروی انتظامی همواره با زعامت فرمانده کل قوا با دولت برخاسته از اراده ملت و در انجام وظایف قانونی همکاری کرده است.»

آنگونه که معصومه ابتکار در توئیتی نوشته است، در دیدار سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل فراجا با مسعود پزشکیان، رئیس جمهوری منتخب به رادان گفته: به دنبال کرامت بانوان باشید. اجازه نمی‌دهم کسی مزاحمت ایجاد کند.

علی طیب‌نیا، وزیر اسبق وزیر اقتصاد دولت اول روحانی، از دیگر میهمانان روز سوم کاری پزشکیان بود که ناگفته نماند در طول دوره فعالیت رئیس جهموری منتخب در کارزار انتخاباتی دور دوم، برای پیروزی او نطق‌های آتشینی را ایراد کرد. طیب‌نیا برای پزشکیان آرزوی موفقیت کرد و در مقابل،‌ رئیس جمهوری دولت چهاردهم برای بار دیگر بر بهبود شرایط اقتصادی و معیشت مردم تاکید کرد.

محمدرضا عارف از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به دیدار پزشکیان رفت و برای وی در عمل به وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود و خدمت به ملت شریف ایران اسلامی آرزوی موفقیت کرد.

علیرضا مرندی،‌ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی آرزوی موفقیت خود را در دیدار با رئیس جمهوری منتخب اعلام کرد.  

اما در ادامه این روز شلوغ و پرتردد، پزشکیان میزبان یکی از رقبای خود در دور اول انتخابات ریاست جمهوری بود، محمدباقر قالیباف. قالیباف که در حال حاضر بار دیگر بر صندلی ریاست قوه مجریه تکیه زده،‌ در دیدار بر نظارت همدلانه و موثر بر دولت جدید در راستای پیشرفت کشور و آسایش مردم تاکید کرد.

مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و دیگر نامزد دور اول چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری هم دیداری با پزشکیان داشت و ضمن تبریک برای انتخاب وی، برای رئیس جمهوری منتخب آرزوی موفقیت کرد.

دیدار محمد خاتمی،‌ رئیس دولت‌های هفتم و هشتم با پزشکیان اما به‌گونه دیگری اتفاق افتاد؛ اینبار خاتمی با رئیس جمهوری منتخب در منزل وی دیدار داشت. در این دیدار خاتمی،‌ ضمن تبریک به پزشکیان به خاطر کسب رأی مردم، توفیق وی در مسئولیت سنگین و دشوار ریاست جمهوری را از خداوند مسألت کرد.

19 تیر؛ دیدار با مقامات فعلی و گذشته

چهارمین روز کاری رئیس جمهوری منتخب بی‌میهمان نگذشت. غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس یکی دیگر از قوای سه‌گانه یکی از میهمانان اصلی روز چهارم دیدار با پزشکیان بود که طی اظهاراتی اعلام کرد که آماده گسترش عدالت اجتماعی است.

پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما از دیگر میهمانان بود که با حضور در دفتر پزشکیان، آمادگی سازمان خود را برای همکاری با دولت جدید اعلام کرد. پزشکیان در این دیدار به‌ویژه بر اهمیت اطلاع‌رسانی شفاف و مسئولانه این سازمان تاکید کرد.

سردار علی‌اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم با حضور در دفتر رئیس جمهوری منتخب، ضمن تبریک انتخاب از سوی ملت ایران، گفت: انتخاب شما سرمایه‌ای برای تحقق اهداف و منافع کشور و رفع مشکلات مردم است. پزشکیان نیز در این دیدار بر اهمیت ارائه مشاوره‌های کارشناسی و دقیق از سوی این دبیرخانه برای اتخاذ بهترین تصمیمات در سطوح عالی نظام تاکید کرد.

علی لاریجانی، رئیس ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس که برای بار دوم شورای نگهبان دست رد بر سینه‌اش زد تا اینبار هم موفق به حضور در انتخابات نشود، راهی دفتر پزشکیان شد.

محسن رضایی، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بیژن زنگنه وزیر سابق نفت و احمدرضا دستغیب، رئیس دیوان محاسبات کشور با حضور در دفتر  پزشکیان، موفقیت وی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفتند. بیژن زنگنه از چهره‌هایی بود که جدال کلامی وی با تیم سعید جلیلی درباره پرونده کرسنت در طول دوره قبل از برگزاری انتخابات خبرساز شد.

ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران هم شبانه به دیدار پزشکیان رفت و با وی گفت‌وگویی داشت و بدین ترتیب آخرین میهمان وی در روز چهارم بود.

روز پنجم؛ مهمان از دفتر رهبری

بیستم تیرماه روز پنجمی است که مسعود پزشکیان پیروز انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم اعلام شد. او در این روز مهمانان ویژه ای داشت؛ 2 مهمان از دفتر مقام معظم رهبری به ساختمان نخست وزیری سابق در پاستور رفتند تا با پزشکیان دیدار کنند. آیت الله محمدی گلپایگانی و سید علی اصغر حجازی در این دیدار به گفت و گو با رئیس جمهوری منتخب پرداختند. 

آیت الله صادق آملی لاریجانی نیز بیستم تیرماه را برای دیدار و گفت و گو با رئیس جمهوری منتخب برگزید و به پاستور رفت. 

این دیدارها در حالی انجام شده که هنوز تشریفات قانونی تحویل ریاست جمهوری به مسعود پزشکیان انجام نشده است. بر اساس آخرین اعلام رسمی، مراسم تنفیذ رئیس جمهوری منتخب، هفتم مردادماه در حسینیه امام خمینی و مراسم تحلیف مسعود پزشکیان روز نهم مردادماه در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی