توافقنامه جامع روسیه با ایران چه وقت به سرانجام می‌رسد؟

کدخبر: ۶۵۸۹۸۷
اقتصادنیوز: روسیه درباره تکمیل فوری فرایند کار بر روی توافقنامه جامع همکاری با ایران ابراز امیدواری کرد.
توافقنامه جامع روسیه با ایران چه وقت به سرانجام می‌رسد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه گفت که مسکو امیدوار است کار بر روی توافقنامه جامع همکاری با ایران به سرعت تکمیل شود.

رودنکو در باشگاه مباحثه‌ای والدای بیان کرد: ما هم اکنون به طور فعال بر روی امضای یک توافقنامه بنیادین جدید با ایران کار می‌کنیم که همه زمینه‌های همکاری را در بر می‌گیرد. 

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک بتوان این روند دو ساله با تدوین این سند مهم بین المللی به پایان برسد. وی تاکید کرد: این توافقنامه پایه و مبنای روابط مسکو و تهران برای چندین دهه آینده خواهد بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب ایران روز 18 تیر تلفنی گفتگو کردند که طی آن پوتین پیروزی همتای ایرانی خود در انتخابات را تبریک گفت.

خبر مرتبط
انبار مهمات کی‌یف در درگیری سنگین با روسیه منهدم شد+ تعداد تلفات

اقتصادنیوز: وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه با صدور بیانیه ای به جزئیات ادامه عملیات ویژه نظامیان این کشور در اوکراین در طول ۲۴ ساعت گذشته اشاره کرد.

پزشکیان طی این گفتگو آمادگی خود را برای امضای توافقنامه جامع همکاری در حاشیه اجلاس سران بریکس که در ماه اکتبر در کازان برگزار می‌شود، اعلام کرد.

در حال حاضر بین روسیه و ایران توافقنامه‌ای در مورد مبانی روابط دوجانبه و اصول همکاری وجود دارد که در سال 2001 در مسکو امضا شد. این قرارداد برای مدت 10 سال منعقد شد که به طور خودکار هر پنج سال یکبار تمدید می‌شود، مگر اینکه یکی از طرفین قرارداد حداقل یک سال قبل از انقضای مدت مربوطه قصد فسخ آن را به صورت کتبی به دیگری اطلاع دهد.

طرفین چندین سال است که در حال کار بر روی یک توافقنامه جدید در زمینه روابط دوجانبه هستند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی