احمد مسجد جامعی : نهادی به نام پروانه تشکیل شود

کدخبر: 384644
اقتصادنیوز :‌یک عضو شورای شهر تهران گفت :‌باید پاساژ پروانه را به حرکتی به اسم پروانه تبدیل کنیم و یک نهادی به این نام تشکیل بدهیم. آن انگشتر فروشی و عصا فروشی های اطراف پاساژ پروانه را هم می توان ساماندهی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شهر ،احمد مسجد جامعی در مراسم بازگشایی جمعه بازار پروانه گفت: در قلب تهران زمانی که روستا بود، جایی به نام امام زاده اسماعیل بود که قدیمی ترین اشیاء تهران آنجا خرید و فروش میشد و امروز هم قدیمی ترین شئ در تهران که یک در است آنجا قرار دارد.  در پیرامون آن میدانی به نام میدان سید اسماعیل بود که محل عرضه اجناس عتیقه بود و به نحو ویژه ای موجب فعالیت های هنری هم شد. مثلا کسی از اشیای نفیس خانه اش چیزی عرضه می کرد و برخی آن را تبدیل به چیز دیگری می کردند و کار هنری انجام می دادند و آن را کامل می کردند و به این ترتیب یک هنر ترکیبی عرضه می کردند.

او افزود: آنجا هنرمندان هم مشابه آنچه عرضه شده بود را می ساختند و ادامه این روند بود که فضاهای عرضه این آثار در خیابان منوچهری را فراهم کرد.

او به جمعه بازار پاساژ پروانه اشاره کرد و گفت: باید پاساژ پروانه را به حرکتی به اسم پروانه تبدیل کنیم و یک نهادی به این نام تشکیل بدهیم.  آن انگشتر فروشی و عصا فروشی های اطراف پاساژ پروانه را هم می توان ساماندهی کرد.

او در پایان گفت: در پاساژ پروانه اتفاق بزرگی افتاده است و هنرمندان ما هنر با کیفیت و قابل عرضه ای ارائه کردند. این را می توانیم به نهادی برای حمایت از هنر ملی در چارچوب شهر تبدیل کنیم.

فعالیت ۱۲۰۰ نفر در جمعه بازار پروانه

شهرناز سالاری، نماینده فعالان  جمعه بازار پروانه آیین بازگشایی جمعه بازار پروانه گفت: جمعه بازار تهران از زمانی شروع شد که تعدادی از عتیقه فروشان در کوچه های تکیه دولت شروع به کار کردند بعدها این افراد برای ساماندهی به پارکینگ ناصرخسرو منتقل شدند آنجا هم برای مدتی تعطیل  و بعد به پارکینگ پروانه منتقل شد.

او افزود: پارکینگ قدمت ۲۰ ساله داشت و شد جمعه بازار پارکینگ پروانه شد. زمانی این جمعه یازار برند شد که از هنرمندان و کارآفرینان در آن فعال بودند و  ۱۲۰۰ نفر آنجا کار  و کارهای دستی خودشان را عرضه کردند. با این اتفاق هنر در این بازار احیا شد و قدمت یافت.

سالاری ادامه داد: در این بازار همه فعالان ضعیف نبودند بلکه توانمندانی هم بودند در حقیقت  آنجا بستری بود که می توانستند کالای شان را عرضه کنند.جمعه بازار به خاطر شرایط کرونایی و برخی مسائل دیگر  بسته شده بود و با شرایط اقتصادی سختی که همه آن را می دانیم در این شرایط اقتصادی فعالان جمعه بازار تحت فشار قرار گرفتند تا این که با همت شهرداری تهران و اعضای شورای شهردوباره شکل گرفت و امیدوارم بتوانیم پروانه را در این جا با کمک شما بزرگان احیا کنیم. 

 

اخبار تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید