سهم قدیمی ها از فروش یک ساله املاک

راهکار طبقه متوسط برای خانه‌ دار شدن

کدخبر: 389493
اقتصادنیوز : از ابتدای سال تا پایان دی ماه 9 هزار و 419 ملک بالای 20 سال در تهران فروخته شده است . سهم خانه های کهنسال از تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران حدود 13 درصد است .

به گزارش اقتصادنیوز، سهم خانه های بالای 20 سال از میزان فروش املاک دست کم در دو سال اخیر بیش از گذشته شده است. این تغییر ذائقه خریداران مسکن به جز کاهش واحدهای نوساز به قیمت مناسب به نرخ پایین این املاک بستگی دارد .

یکی از امتیازهای مهم خانه های قدیمی، جنبه سرمایه گذاری این خانه ها است . خریداران این خانه های کلنگی که امکان سکونت هم در آنها وجود دارد می توانند بر اساس قیمت زمین و قدر السهم شان از زمین املاک شان را نرخ گذاری کنند .

 اما خریداران این املاک بیشتر چه کسانی هستند ؟

به گفته یکی از مشاوران املاک، مشتری خانه های قدیمی بیشتر خریدارانی هستند که نقدینگی محدودی  دارند و تلاش می‌کنند با توجه به نقدینگی شان بالاترین متراژ ممکن را خریدارای کنند . همچنین کسانی که قصد ارتقای متراژ خانه هایشان را داشتند و در افزایش قیمت، دیگر این فرصت از آنها گرفته شده است. به دلیل افت قیمت خانه های قدیمی نسبت به سایر املاک، این نوع از مشتری ها می توانند گزینه های مطلوب خود را از میان فایل های پیشنهادی پیدا کنند .

در بررسی فایل های سبز سایت های فروش املاک نیز آپارتمان هایی که از نرخ میانگین منطقه ،پیشنهاد قیمتی پایین تری دارند در این رده سنی بیشتر یافت می شود .

200

هرچند به گفته  برخی از فعالان بازار مسکن ، در این سال ها فاصله قیمت میان خانه های نوساز و میانسال و کهنسال شکاف زیادی ندارد . به گفته این گروه از واسطه گران بازار مسکن ،پیش از این نرخ واحدهای نوساز در هر منطقه معیاری برای قیمت‌گذاری سایر املاک آن منطقه بود و بر اساس عمری که از بنا گذشته و سایر امکانات، موقعیت محلی و... نرخ هر ملک مشخص می‌شد.

اما با کاهش شدید واحد‌های نوساز این نوع ارزش‌گذاری برای املاک نیز کم تر مورد توجه قرار دارد. فاصله قیمتی بین املاک ۳ تا ۱۰ سال کاهش داشته است و نرخ آپارتمان‌های تا ۱۵ سال در هر منطقه به هم نزدیک شده است.

200

سهم قدیمی ها از فروش یک ساله املاک 

در 10 ماه امسال سهم خانه های کهنسال از میزان فروش املاک ،حدود 12 تا 13 درصد بوده است . در 3 ماه فروردین ،مرداد و آبان ماه اندکی سهم خانه های قدیمی از فروش بیشتر شده که این افزایش قابل توجه نیست . 

در تیرماه امسال بیشترین خانه قدیمی فروش رفته و در این ماه قرار داد  1708 ملک بالای 20 سال به ثبت رسیده است . در دو ماهی که بازار مسکن با ریزش خریدار مواجه بود ( آبان و آذر ) سهم خانه های قدیمی از فروش بی تغییر بود . در آبان ماه 616 ملک قدیمی معامله شد و در آذر ماه نیز این رقم به 322 معامله رسید . 

این سن بنا بیشتر مشتری دارد 

در آخرین آمارهایی منتشر شده از توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا هم بر کاهش سهم نوسازها از میزان فروش نسبت به سال گذشته تاکید شده است .

بر اساس آمار تحولات بازار مسکن در دی ماه 99 از مجموعه ۳۵۱۵ واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند .

سهم  مذکور در مقایسه با دی ماه سال قبل ۲.۸ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سرم واحدهای با قدمت بالا در تمامی گروه های ۱۱ تا ۱۵، ۱۶ تا ۲۰ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است .

photo_2021-01-30_11-08-51

بر اساس بررسی اطلاعات منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک وزارت راه و شهرسازی توزیع فروش خانه های قدیمی در پایتخت نشان می دهد ، فروش خانه های قدیمی محدود به برخی از مناطق تهران نیست و می تواند این آپارتمان های قدیمی را در بیشتر نقاط تهران پیدا کرد هر چند در برخی مناطق پیدا کردن این خانه های قدیمی آسان تر است . با وجود آن که متراژ این آپارتمان ها معمولا بیش از 90 متر مربع است اما بررسی فایل های فروش نشان می دهد، می توان واحدهای 50 تا 70 متری نیز در میان خانه های کهنسال پیدا کرد . 

به گزارش اقتصادنیوز ، در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده ۶۰ میلیون و ۳۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ است.

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در ده ماه سال ۹۹ به حدود ۷ هزار و ۴۱واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۲ میلیون و ۷۷ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۶.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد .

 توزیع فراوانی تعداد واحد های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دی‌ماه سال ۹۹ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۴ تا ۱۶میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۷.۷ درصد بیشترین سهم تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه های قیمتی ۱۶ تا ۱۸ با سهم ۷.۲  و ۱۲ تا ۱۴ میلیون  با سهم ۷.۱ در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

 در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده که ۶۱.۳ درصد واحدهای مسکونی با قیمت متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران ایران یعنی ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما