داستان یک هتل

کدخبر: 391315
اقتصادنیوز: 5 سال پیش نیز بنای ارزشمند و تاریخی هتل "رزیدانس" متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با کاربری ساختمان - هتل تجاری در فهرست مزایده اموال این بنیاد قرار گرفته بود .

به گزارش اقتصادنیوز ،5 سال پیش نیز بنای ارزشمند و تاریخی هتل "رزیدانس" متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با کاربری ساختمان - هتل تجاری در فهرست مزایده اموال این بنیاد قرار گرفته بود .

3030_937

  ‌در آن زمان خبرگزاری ایسنا گزارش داد:در آگهی مزایده املاک بنیاد درخصوص هتل رزیدانس که مربوط به سال 94 است، نوشته شده بود: شش دانگ ساختمان سابق هتل «رزیدانس» به انضمام یک واحد تجاری به مساحت 50 متر مربع (شامل 9 طبقه، زیرزمین و همکف) که در صورت تغییر کاربری و مساحت در قیمت لحاظ می‌شود و قیمت پایه 18 میلیارد تومان است. آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان سمیه بعد از مفتح، شماره 115، درب شمالی از کوچه معیرا، شماره 4.

تاریخچه هتل رزیدانس

رسانه های میراثی در آن زمان درخصوص ارزش تاریخی این بنا نوشته بودند ،اقامتگاه (هتل رزیدانس) متعلق به حیدر قلی خان غیایی شاملو بود، او از معماران پیشگام معماری نوین ایران بود، در 30 مهر 1301 در تهران متولد و در 15 شهریور 1364 در فرانسه درگذشت. از معماری‌های برجسته غیایی می‌توان به ساختمان مجلس سابق در خیابان سپه و هتل استقلال (هیلتون سابق) اشاره کرد.

 با توجه به اینکه حیدر غیایی، معمار هتل "رزیدانس" به عنوان مشاور سلطنتی و یک فراماسون مشهور بود، اقامتگاه رزیدانس تنها محل اسکان موقت و جلسات سفیران و دیپلمات‌های سایر کشورها بوده است.

یکی از ویژگی های معماری در این هتل عناصر عمودی موازی و مربع چه به صورت شیار، پنجره، آفتابگیر، دریچه و ... است، این هتل قبل از سال 1357 به عنوان اقامتگاه و هتل بهره‌برداری مورد استفاده قرار می‌گرفت و با توجه به اینکه غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره شد.

این هتل قبل از سال 1357 به عنوان اقامتگاه و هتل بهره برداری می‌شد که با توجه به اینکه غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره و مدتی سربازان نگهبان اموال مصادرهای در آن اقامت داشتند. سپس مدتی از حیاط هتل رزیدانس به عنوان پارکینگ خودرو استفاده و واحد تجاری نیز برای فروش محصولات فرهنگی بنیاد بهره برداری شد، که این موضوع تا سال 60 بیشتر دوام نیاورد و محلی متروکه شد. 

بررسی آگهی های فروش هتل در تهران که در سایت های فروش آمده است نشان می دهد طی دو ماه گذشته دست کم دو هتل در منطقه یک تهران به فروش رفته است .

 

نخست هتلی با زیر بنا 6000 هزار متر مربع-دارای 12 طبقه-70 اتاق بوده و هزار متر مربع زمین  داشته،قیمت پیشنهادی نیز 140 میلیارد تومان بوده است . 

هتل 5 ستاره دیگری  دو ماه پیش آگهی شده است و آگهی دهنده اعلام کرده این ملک به فروش رفته هتل 12000 متری است . این ملک در زعفرانیه، جعفری قرار دارد  و قیمت پیشنهادی 2 هزار وو 400  میلیارد تومان بوده است . هر طبقه 14 واحد به متراژ 800 متر هر طبقه بوده و 2 تالار عقیق و رویال با ظرفیت 200 نفر وتالار عقد با مجوز و پروانه داشته است .

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما