شامخ بهمن‌ماه منتشر شد

حس فعالان بازار ساختمانی از آینده مسکن

کدخبر: 396731
اقتصادنیوز :‌ ارزیابی و فعالان ساختمانی نشان می دهد وضعیت فعالیت ساختمانی و روند بازار مسکن در برخی متغیرهای کلیدی بهبود یافته است .

به گزارش اقتصادنیوز ، در تازه‌ترین گزارش طرح شامخ مدیران خرید بخش ساختمان که به‌صورت ماهانه و بر پایه اطلاعات اظهارشده از سوی فعالان ساختمانی درخصوص وضعیت بازار مسکن و ساخت‌وساز در ماه قبل در ابتدای هر ماه منتشر می‌شود، مدیران‌عامل یا نمایندگان ۱۰۰ شرکت ساختمانی با تشریح وضعیت بازار ساخت‌وساز و مسکن در بهمن ماه  نگاه خود را به شرایط پیش‌روی بازار مسکن اعلام کردند.

در این نظرسنجی، 12پارامتر مورد پرسش از فعالان ساختمانی قرار می گیرد . شاخص «شامخ»-شاخص مدیران خرید- در بازه عددی صفر تا ۱۰۰ براساس پاسخ مدیران ساختمانی به سه گزینه «بهترشدن»، «عدم‌تغییر» و «بدترشدن» وضعیت و درصد پاسخ‌ها در هر گزینه محاسبه می‌شود، به‌طوری‌که عدد ۵۰ در طرح شامخ، نشان‌دهنده عدم‌تغییر وضعیت نسبت به ماه قبل، بالای‌۵۰ نشان‌دهنده بهبود وضعیت نسبت به ماه قبل و زیر‌۵۰ به معنای بدتر‌شدن وضعیت نسبت به ماه قبل است.

با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل ساختمان نسبت به ماه گذشته تا حدودی افزایش یافت.با افزایش میزان فعالیتها جهت تحویل سفارشات پیش از پایان سال (عمدتا در فعالیتهای کوتاه مدت)، شاخص‌های سرعت انجام سفارشات، میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده و میزان بکارگیری نیروی انسانی افزایش یافت  و میزان فروش نیز  نسبت به ماه گذشته کمی بیشتر شد.

البته شاخص میزان سفارشات جدیدکه در ماه قبل کمی افزایش یافته بود با نزدیکی به پایان سال و از سوی دیگر تردید برخی کارفرمایان نسبت به عقد قراردادها بواسطه تردید نسبت به وضعیت قیمتها در ماه های آتی، کمی در جهت کاهش پیش رفت. شاخص قیمت خرید مواداولیه درحد اندکی افزایش یافت.

شاخص قیمت فروش که عمدتا مربوط به ارائه خدمات است ثابت ماند. شاخص میزان مصرف حامل های انرژی کمتر شد. روند نزولی میزان کارهای معوق هم کاهش یافت. شاخص میزان صادرات این بخش نسبت به ماه گذشته تفاوت محسوسی نداشت.

این بررسی ها نشان داد: شاخص انتظار بهبود فعالیتهای کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان نسبت به ماه گذشته کاهش یافت، اما با جای گیری در  بالای عدد ۵۰، همچنان انتظار رونق را در این صنعت نشان می‌دهد.

قرار گرفتن بخش میزان صادرات کالا و خدمات و بخش موجودی انبار در کمتر از 50 درصد مبین آن است که در میان کل شاخص ها در این دو مورد از نگاه مدیران، انتظار بدتر شدن وضعیت وجوددارد. مقایسه ها نشان میدهد که این دو، تنها بخش هایی هستند که در باور مدیران انتظاری برای بهبود آنها دراین ماه شکل نگرفته است.

بیشترین رشد در میان شاخص های منتشر شده در بهمن نسبت به دی ماه نیز در بخش میزان فروش کالاها و خدمات بوده است. این شاخص در دی ماه در وضعیت انتظاری بدتر شدن قرار داشت که ماه بهمن با افزایشی 27.4 درصدی این شاخص را به بالاتر از 50 درصد رسانده و این وضعیت را درشرایط بهبود قرار داد. در مقابل بخش مصرف حامل های انرژی با 13.2 درصد افت نسبت به ماه قبل خود بیشترین کاهش را ثبت کرده و به 51.1 درصد رسید.قرار گرفتن این متغیر بالاتر از 50 درصد نشان می دهد که انتظارات در این بخش هنوز به سوی بهبودی است.

mMZVxmTapFOg

صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور)، ۳.۷ درصد افزایش یافت. تعداد معاملات نیز در تهران ۱۱.۴ درصد بیشتر شد. علاوه بر افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی به عنوان عاملی اساسی، ثبات نسبی قیمت ارز، طلا و سکه و کاهش میزان بازدهی در بورس، تا حدودی سرمایه ها را به سمت بازار مسکن سوق داده و زمینه افزایش قیمتها در این بازار را فراهم کرده است.

در بخش های عمرانی بدلیل عدم تخصیص بودجه عمرانی، پیشرفتی در میزان فعالیتها نسبت به ماه گذشته گزارش نشد و همچنان بسیاری از طرح های عمرانی بدلیل عدم تامین مالی، راکد مانده اند.

 

تیتر یک
  • بررسی ترکیب درآمدهای مالیاتی دولت

    اقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در طول سالیان دهه ۹۰ سهم مالیات غیر مسقیم یا مالیات پنهان از کل درآمدهای…

از دست ندهید
بلیط هواپیما