تذکر به ساخت و سازهای غیرمجاز بنیادمستضعفان در اردوگاه امام / پاسخ تند بنیاد

کدخبر: 397865
اقتصادنیوز :‌رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران نسبت به ساخت و سازغیرمجاز بنیاد مستضعفان در اردوگاه موسوم امام خمینی (ره) واقع در شمال شهر تهران تذکر داد و از شهرداری تهران خواست از هرگونه تفاهم در خصوص اراضی حفاظت ویژه و اراضی سبز و باز، خودداری کند، بنیاد مستضعفان هم در پاسخ به این تذکر گفت این عضو شورای شهر اطلاعاتش گافی نیست و بنیاد در این زمین ها وظایف شهرداری را انجام می دهد .

  به گزارش اقتصادنیوز ،محمد سالاری در دویست و هفتاد و هشتمین جلسه شورای شهر تهران نسبت به ساخت و سازغیرمجاز بنیاد مستضعفان در اردوگاه موسوم امام خمینی واقع در محله جماران تذکر داد و گفت: بر اساس فرم خلافی که شهرداری منطقه یک برای کمیسیون ماده صد ارسال کرده است، بنیاد مستضعفان نسبت به 6489 متر مربع ساخت و ساز بدون مجوز و بدون نظارت مهندس ذیصلاح اقدام کرده است، این در حالیست که این اراضی در حریم و پهنه حفاظت ویژه واقع شده و  بنیاد، فاقد هرگونه حقوق کسبی در آن است. 

وی با اشاره به درخواست بخشی از اهالی جماران و اطراف این اردوگاه از اعضای شورای شهر تهران، متن این درخواست را بدین شرح قرائت کرد: اعضای شورای شهر تهران، به استحضار می رسانیم اینجانبان مردم و اهالی جماران و اطراف اردوگاه موسوم به امام خمینی (ره) واقع در محله سنتی و قدیمی جماران، متاسفانه شاهد در اختیار گرفتن و تصرف اراضی ملی که در گذشته به اردوگاه امام خمینی معروف بوده، توسط بنیاد مستسضعفان هستیم. این اراضی در گذشته، محل برگزاری اردوهای دانش آموزی با محیط طبیعی و جنگلی بوده و اخیرا در رویکردی اشتباه تعداد قابل توجهی از درختان آن قطع شده و تحت ساخت و سازهای غیر مجاز قرار گرفته است.

سالاری ادامه داد: به دلیل مشکلات فراوانی که این ساخت و ساز برای مردم ایجاد کرده ، با پیگیری اهالی محل، پرونده از شهرداری منطقه یک به کمیسیون ماده صد ارسال شده است و خوشبختانه کمیسیون ماده صد نسبت به صدور رای قلع و جمع آوری کل بناهای غیرمجاز اقدام کرده است اما بنیاد بعد از صدور رای بدوی مبنی بر قلع و قمع ،به تفاهم نامه ای بین شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان به تاریخ 19/9/98 که اساسا مربوط به مسائلی از جمله گسترش فضای سبز و زیبا سازی است، استناد کرده و از شهرداری تهران خواسته تا نسبت به قلع و جمع آوری اقدامی نشود و جرائم مربوطه در قالب این تفاهم نامه پرداخت شود.

وی اضافه کرد: درخواست اهالی محل از شورای شهر تهران اینست که با توجه به اینکه، این محدوده در حریم و محدوده حفاظت ویژه طرح تفصیلی واقع شده است،‌ هیچگونه تفاهم و توافقی بین شهرداری تهران و بنیاد صورت نگیرد و با قطعی شدن رای بدوی نسبت به قلع و جمع آوری این ساخت و ساز غیرمجاز  اقدام شود.

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران خطاب به شهردار تهران و شهردار منطقه یک گفت: موضوع حریم و محدوده حفاظت ویژه، پارک ها و فضاهای عمومی از خطوط قرمز مدیریت شهری تهران است و شهرداری باید از هرگونه اقدام به تفاهم در خصوص این اراضی خودداری کنند و پس از قطعی شدن رای بدوی  در اسرع وقت نسبت به قلع و جمع آوری ساخت و ساز غیر مجاز اقدام کنند و ما نیز به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری و کلیت شورا قطعا بر قلع و جمع آوری آن نظارت خواهیم داشت.

سید صولت مرتضوی ،رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز در واکنش  در واکنش به این تذکر گفت: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ظرف ۱۰ سال گذشته هیچ مستحدثاتی را در حوزه اردوگاه جماران نداشته است و هرآنچه احداث شده مربوط به قبل از انقلاب اسلامی، سنوات گذشته و دهه‌های قبل است.

وی افزود: جناب آقای سالاری باید اطلاعاتش را پیرامون این موضوع بیشتر کند. هماهنگی‌های لازم هم با شهرداران مناطق صورت گرفته است و خواهش می‌کنم ایشان برود و از نزدیک خدماتی که آنجا بنیاد مستضعفان برای اقشار مختلف مردم چه در مجموعه جماران و چه در پارک ارم به نیابت از شهرداری انجام می دهد را مشاهده کند.

مرتضوی تاکید کرد که اساسا وظایفی که در حوزه توسعه خدمات، توسعه فضای سبز و ایجاد تفرجگاه‌ها برای مردم به عهده شهرداری است، بنیاد دارد انجام می‌دهد.

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی همچنین تصریح کرد که در توافق میان شهردار تهران و رئیس بنیاد مستضعفان مقرر شده در موضوعات اختلافی، مباحث بین دو طرف حل و فصل شود نه اینکه رسانه‌ای شود.

 

تیتر یک
  • رکوردهای بازار سهام در هفته گذشته؛

    در هفته اخیر علاوه بر ریزش شاخص بورس، بازار با افزایش خروج پول حقیقی و رشد مازاد عرضه روبه‌رو بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما