موانع شهردار منتخب برای تصدی سمت

علیرضا زاکانی چه زمانی به صندلی بهشت می‌رسد؟

کدخبر: ۴۳۱۷۴۰
اقتصادنیوز : فردا اعضای شورای شهر تهران در صحن علنی برنامه‌های علیرضا زاکانی را بررسی و به او به عنوان شهردار آینده تهران رای خواهند داد، اما زاکانی بلافاصله نمی‌تواند به ساختمان بهشت برود زیرا او هنوز از نمایندگی مردم قم در مجلس استعفا نداده است.
علیرضا زاکانی چه زمانی به صندلی بهشت می‌رسد؟

 به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز، اعضای شورای شهر ششم فردا برای مدیریت آینده شهر تهران تصمیم می گیرند. در دومین جلسه‌ی علنی خود ابتدا برای شهرداری سرپرست انتخاب می‌کنند سپس به برنامه‌های علی رضا زاکانی گوش داده و سرانجام برای شهردار شدن وی رای‌گیری خواهند کرد. اما این انتخاب فرمایشی نمی تواند زاکانی را خیلی زود وارد شهرداری کند. زیرا این گزینه شهرداری علاوه بر طی کردن استعلامات قانونی نیازمند طی یک فرایند اداری اضافه نیز است. استعفا از سمت نمایندگی مجلس.زاکانی برای رسیدن به صندلی شهرداری تهران باید استعفانامه‌اش در مجلس بررسی شود.اما اگر قرار باشد روال قانونی طی شود مسیر استعفای او کمی طولانی می شود چرا؟ زیرا استعفای او دقیقا همزمان شده با معرفی کابینه‌ی رئیسی به مجلس. در این حالت سه سناریو برای زمان رسیدن زاکانی به صندلی بهشت می توان مطرح کرد.

حالت اول: استعفا از سمت نمایندگی

بر اساس ماده 91 قانون آئین نامه داخلی مجلس اگر نماینده ای بخواهد از سمت نمایندگی استعفا دهد باید دلایل خود را خطاب به رئیس‌مجلس بنویسد و رئیس مجلس در اولین جلسه علنى و بدون قرائت متن، تقاضای استعفای نماینده را اعلام و در دستورکار هفته بعد مى‌ گذارد.

با این حساب زاکانی فردا باید استعفا بدهد و بررسی استعفای او به جلسه بعدی موکول شود از این روز اگر اصل بر رعایت قانون باشد شورای شهر تهران نمی توان قبل از استعفای زاکانی نام او را به وزارت کشور بفرستد. در این حالت معرفی رسمی زاکانی به وزارت کشور تا جلسه بعدی مجلس به تاخیر می افتد.

جلسات علنی هفتگی مجلس در 3 روز یکشنبه سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود و بدین ترتیب مجلس در روز سه شنبه به استعفای زاکانی رسیدگی و در صورت تصویب زاکانی از مجلس خارج می شود. در این حالت شورای شهر چهارشنبه نامه زاکانی را به وزارت کشور می فرستد و وزارت کشور پس از استعلامات قانونی حکم او را صادر می کند.در تجارب قبلی صدور حکم شهردار 5 روز زمان برده است اگر همین زمان بررسی برای زاکانی نیز برقرار باشد او تا 30 مرداد باید صبر کند تا وارد بهشت شود.

حالت دوم:اولویت کابینه یا شهردار

اما فردا قرار فهرست کابینه آینده دولت ابراهیم رئیسی نیز به مجلس برسد اگر این اتفاق رخ دهد براساس قانون  اصلی‌ترین وظیفه‌ی مجلس بررسی کابینه است. با توجه به تاکید رهبر انقلاب در استقرار سریع دولت اهمیت رسیدگی به کابینه قطعا افزایش یافته است. اگر مجلس قرار باشد کابینه را در اولویت قرار دهد هر کمیسیون تخصصی یک هفته فرصت دارد برنامه وزیران حوزه تخصصی مربوط به خود را بررسی بلافاصله به صورت فشرده جلسات علنی برای رای اعتماد برگزار شود. برای اینکه مجلس بتواند از 24 مرداد کار بررسی را در صحن شروع کند لازم است کمیسیون ها از روز دوشنبه فعال شوند در این حالت نشست های علنی نیز با هدف تسریع اگر لغو شود رسیدگی به استعفای زاکانی به هفته های بعدی موکول می شود زیرا رسیدگی به کابینه بر رسیدگی به استعفا برای شهرداری اولویت دارد. در این حالت  کلید بهشت پس از پایان مرداد به زاکانی می رسد.

حالت سوم:امضای کدام وزیر کشور؟

حکم شهردار تهران را باید وزیر کشور امضا کند اما کدام وزیر، عبدالرضا رحمانی فضلی به جا مانده از دولت روحانی یا وزیر کشور منتخب ابراهیم رئیسی. اگر رحمانی فضلی امضای شهردار را به وزیر بعد خود موکول کند با فرض خروج زاکانی از مجلس در هفته جاری برای امضای حکم باید منتظر رای اعتماد مجلس باشد. در این حالت به نظر می رسد با توجه به تعطیلات مذهبی تاسوعا و عاشورا فرایند اخذ رای اعتماد و معارفه وزیر تا پایان مرداد طول بکشد پس از آن وزیر کشور جدید آماده امضای حکم است به شرط آنکه فرایند استعلامات به سرعت انجام شده باشد. چنین تجربه ای را محمد باقر قالیباف در سال 1392 داشت او در 17 شهریور برای شهرداری انتخاب شد اما امضای حکم او تا 6 مهر طول کشید. در این حالت نیز زاکانی با توجه به آن تجربه و زمان نهایی شدن استعلام ها زودتر از هفته اول شهریور راه به بهشت نمی برد مگر اینکه میانبری ایجاد شود.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید