اگر مشاور املاک کد رهگیری نداد، چه کنیم؟

کدخبر: 442994
اقتصادنیوز : رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه کد رهگیری از ابتدا رایگان بوده و هم‌اکنون نیز هست، تأکید کرد: علت اینکه برخی مشاوران از ارائه کد رهگیری به متعاملین خودداری می‌کنند این است که جواز ندارند یا به دلیل تخلف، دسترسی آنها را مسدود کرده‌ایم. شهروندان می‌توانند با تلفن ۷۳۳۴ شکایات خود را در این زمینه به اتحادیه گزارش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شرق، مصطفی‌ قلی‌خسروی اظهار کرد: از سال ۱۳۸۸ که سامانه کد رهگیری به منظور بالا‌بردن ضریب امنیت معاملات ایجاد شده، رایگان بوده و در‌حال‌حاضر نیز وجهی بابت این موضوع دریافت نمی‌شود؛ بنابراین این‌طور نیست که از هم‌اکنون طبق قانون جهش تولید و تأمین مسکن، کد رهگیری رایگان شده باشد؛ بلکه از ابتدا بدون هزینه بوده است. او افزود: کد رهگیری مزایای فراوانی دارد که مهم‌ترین آن به افزایش ضریب اطمینان معاملات، بالا‌بردن امنیت اجتماعی و استخراج آمار مسکن برمی‌گردد. کد رهگیری در واقع عزت صنف مشاوران املاک است و اگر شخصی از ثبت آن خودداری کرد، احتمالا به این دلیل است که به خاطر تخلف نمی‌تواند آن را ارائه دهد.

خسروی تصریح کرد: بعضا پیش می‌آید که مشاور املاک دچار تخلف شده و ما دسترسی او را به سامانه کد رهگیری مسدود کرده‌ایم. عده‌ای هم جواز ندارند و در مواردی پلمب مغازه تا سه ماه طول می‌کشد که در این سه ماه ممکن است خلاف‌های زیادی مرتکب شوند. شهروندان می‌توانند همه موارد تخلف دفاتر املاک را با شماره تلفن ۷۳۳۴ اتحادیه املاک گزارش دهند که در اسرع وقت رسیدگی می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه کمیسیون حل اختلاف مستقر در اتحادیه املاک برابر قانون نظام صنفی به طور دائم تخلفات صنفی را رسیدگی می‌کند، گفت: از ۱۲ سال قبل کمیسیون حل اختلاف طبق مواد ۲۷ و ۲۸ موارد تخلف را رسیدگی می‌کند. البته موضوعات مختلفی در شکایات مردم وجود دارد که به اذعان اماکن، ما بیشترین میزان همکاری درباره رسیدگی به شکایات و پلمب واحدهای صنفی را در بین صنوف داریم. او با انتقاد از مصوبه ستاد کرونا مبنی بر اینکه برای تمدید قراردادهای اجاره نیازی به دریافت کد رهگیری نیست، اظهار کرد: این موضوع باعث می‌شود که آمار کد رهگیری پایین بیاید و با خلأ آمار مواجه شویم و همچنین مشکلاتی برای متعاملین ایجاد شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما