حاتم بخشی زاکانی از جبیب تهرانی ها

کدخبر: 452120
اقتصادنیوز :‌شهردارتهران به مدیران شهری ، قم قول داده است که دو رام قطار متروی تهران را برای راه اندازی فاز یک متروی شهر قم به آنها امانت دهد .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازاکو ایران ،نماینده قم بود و شهردارتهران شد. درزمان استعفا از نمایندگی مردم قم در مجلس نامه‌ای خطاب به مردم این حوزه انتخابیه نوشت و گفت: «دفتر اینجانب، برای استمرار نوکری شما مردم عزیز قم و پیگیری امور مرتبط با استان، به صورت فعال دائر خواهد بود باعنایت به عضویت شهردار تهران در هیات دولت، موضوعات قم را با اولویت ویژه دنبال خواهم نمود.»

او در این نامه  خود را همواره «فرزند قم» دانسته و تاکید کرده بود که  هر کجا که باشم نوکری مردم قم، افتخار اینجانب خواهد بود و در عمل نیز به آن پای بند خواهم بود. 

به تازگی شهردار و اعضای شورای شهر قم با زاکانی شهردار تهران دیدار کرده‌اند . روابط عمومی شهرداری تهران جزییاتی از این دیدار منتشر نکرده است اما براساس خبری که در سایت شورای شهر قم منتشر شده خبر از وعده زاکانی درخصوص تامین دو رام قطار برای تست گرم خط یک متروی قم داده است.

photo_۲۰۲۱-۱۱-۰۳_۱۶-۱۹-۲۰

در متن این خبر به نقل از اسلامی رییس شورای شهر قم آمده است که با نگاه مثبت و علاقه‌مندی زاکانی در خصوص خدمت به شهر مقدس قم، تأمین دو رام برای تست گرم خط یک مترو قم قطعی شد. محمدحسین دهناد   رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم درخصوص جزییات این دیدار به اکو ایران گفت :در جلسه روز گذشته تعاملات قم و تهران درحوزه های مختلف ا زجمله نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و چالش های مدیریت شهری مورد بررسی قرار گرفت .

 وی ادامه داد :با توجه به این که فاز یک متروی قم تکمیل و آماده بهره برداری است قرار بر این شد دو رام قطار از سوی شهرداری تهران مدتی به قم قرض داده شود تا زمانی که قرارداد واگن های چین که براساس آن 80 واگن متعلق به قم است به نتیجه نهایی برسد . 

این عضو شورای شهر قم اضافه کرد : با کمک شهرداری قم نیز به شهرهایی که دارای قطار درون شهری هستند اضافه خواهد شد . 

دهناد درخصوص جزییات واگذاری این دو رام قطار به متروی قم نیز توضیح داد که حالت های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت این که این قطارها از سوی شهرداری قم خریداری شود و یا اجاره داده شود که قرار شد به شکل تفاهمنامه ای این واگذاری انجام شود . 

شهرداری قم پیش از حضور زاکانی در شهرداری هم تلاش کرده بود در تفاهمی با شهرداری تهران برای راه اندازی متروی خود از واگن های تهران استفاده کند که به نتیجه نرسیده بود . 

photo_۲۰۲۱-۱۱-۰۳_۱۶-۱۹-۴۳

درحالی زاکانی وعده اجاره دو رام قطار به متروی قم را داده است که متروی تهران در روزهای کرونایی به شدت دچار کمبود واگن است و متروی تهران 1470 واگن کم دارد . به دلین بحرانی بودن وضعیت واگن در روزهای کرونایی امکان رعایت پروتکل های بهداشتی وجود نداشت و با وجود کاهش مسافران مترو همچنان کسانی از مترو برای سفرهای درون شهری شان استفاده می کنند از شلوغی و ازدحام واگن های مترو گلایه دارند . 

photo_۲۰۲۱-۱۱-۰۳_۱۶-۲۰-۳۴

هزینه هر واگن یک طبقه مترو برابر با یک میلیون یورو است. البته میان قیمت واگن فولادی و آلومینیومی تفاوت‌هایی وجود دارد اما به طور متوسط قیمت هر واگن میلیون یورو تخمین زده می‌شود. اگر قرار باشد که هزینه‌ها را براساس دلار و سپس به تومان تبدیل کرد، نخست باید گفت که یک میلیون یورو به صورت تقریبی برابر با یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار است. باتوجه به اینکه هر رام قطار متشکل از هفت واگن است، قیمت هر رام قطار برابر با ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار می‌شود.

همچنین در طی این سال‌ها تاکنون قیمت واگن‌ها به یورو تغییر نکرده و همواره هزینه خرید یک رام قطار برابر با هفت میلیون یورو بوده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما