در شورای شهر مطرح شد

هشدار درباره تکرار تجربه بورس در سعادت آباد

کدخبر: 461842
​اقتصادنیوز :‌امروز اعضای شورای شهر تهران مجوز فروش زمینی هزار و 650 متری را به شهرداری با کاربری پارکینگ دادند اما برخی از اعضای شورای شهر به تجربه ساختمان بورس و مشکلات ساختمان هایی که با کاربری پارکینگ اما تجاری ساخته شدند اشاره کردند .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران ،اولین مجوز فروش زمین از سوی شورای شهر ششم برای زمینی هزارو 650 متری در سعادت آباد صادر شد. زمینی در نزدیکی بیمارستان عرفان که معاون مالی شهردار تهران در توجیه فروش این ملک برای پارکینگ سازی به نیازاین محدوده از سعادت آباد با وجود بیمارستان به فضای پارک اشاره می کند . موضوعی که مورد تردید یکی از اعضای شورای شهر قرار می گیرد که چه فرد فداکاری حاضر است این ملک و املاک اطراف را بخرد تا نیاز پارکینگ این محدوده را برطرف کند .

البته این ملک هزار و 650 متری یک مصوبه کمییسیون ماده 5 هم در پرونده اش دارد که براساس آن می تواند دو طبقه تجاری درطبقه همکف و لول با سطح اشغال 90 درصد بسازد و در طبقه 8 نیز با سطح اشغال 60 درصد رستوران پیش بینی شده است.

مخالفان فروش این ملک معتقد بودند که فضای پارکی که این مجموعه ایجاد می کند تنها نیازهای مجموعه های خود را برآورده کرده و تنها 26 پارکینک مازاد باقی می ماند. مبلغ کارشناسی فروش که  182 میلیارد و 200 میلیون تومان بود مورد انتقاد برخی دیگر از اعضای شورای شهر بود که از سوی مدیران شهری گفته شد که این رقم به روز رسانی می شود .  

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درجریان فروش این زمین گفت : بحث ساخت و ساز در تهران که مطرح می‌شود مثل آدم مارگزیده شدیم. می‌گویند مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد؛ ممکن است حتی در گذشته مجوزهایی برای پارکینگ دادیم، اما بعد که بُرج ساخته شده تنها چیزی که در آن عمل نشد، پارکینگ نبود.

او ادامه داد: این ملک در جایی قرار گرفته که باید کسی که می‌خرد، املاک همسایه‌ را هم گرفته و تجمیع کرده و  پارکینگ بسازد. ما نمی‌دانیم این چه فرد فداکاری است که حاضر است ملکی که کاربری‌اش پارکینگ است، پول سنگینی را به شهرداری بدهد و بعد املاک همجوار آن را هم بخرد و انقدر متعهد باشد که واقعا فقط پارکینگ بسازد؛ درحالی‌که همین الان کاربری دو طبقه‌ آن را به عنوان تجاری و تالار مشخص کرده است.  یعنی این نگرانی وجود دارد که مجدد این ملک هم به سرنوشت آن دو تا ملک دیگری که در منطقه 2 با همین عنوان در دوره مدیریت شهری اسبق واگذار شد و بعد به دلیل نبود نظارت و کنترل تبدیل به تجاری شد، دچار شود. اختلاف سازمان بورس با شهرداری بر سرهمین مسئله است و مجبور شد یکی از درهای آن را پلمپ کند.

او اضافه کرد: واقعا ضمانتی به ما بدهند که این ملک حتما برای پارکینگ  خریداری شود. یعنی باز تجاری در آن نقطه نسازند و در مصوبه‌مان قید کنیم .

امانی گفت: می‌گویند؛ مشارکت امکان‌پذیر و به صرفه نیست. اشکال ندارد؛ اگر مشارکت می‌شد خیلی بهتر بود و به نفع شهرداری بود و یک سرمایه‌گذاری درازمدت برای شهرداری بود؛ اما اگر واقعا قرار است این ملک به عنوان پارکینگ ساخته بشود یک ضمانتی برای اینکه آنجا حتما پارکینگ شود، در نظر بگیریم.

او با  اشاره به موضوع قیمت ملک اظهار کرد: اگر قیمت کارشناسی‌اش قطعی نیست، ما می‌خواهیم به چه چیزی رای بدهیم؟ قیمت این ملک با قیمت واقعی ملک در منطقه 2 بسیار متفاوت است.  قیمت پایه‌ای که در منطقه 2 گذاشتند، همین الان دو برابر قیمت ملک در منطقه 2 است. پس حتما باید این موضوع در مصوبه بیاوریم که کارشناسی و تجدیدنظر شود و این ملک با قیمت روز واگذار شود.

مهدی عباسی هم معتقد بود این زمین درحال حاضر هم به عنوان پارکینگ استفاده می شود و تا زمان واگذاری و بهره برداری اهالی دچار مشکل می شوند . او از شهرداری چند سوال مطرح کرد درخصوص این که درآمد حاصل از فروش این ملک صرف چه می شود ؟و این که با توجه به تغییر ضوابط پارکینگ و مجوز کمیسیون ماده 5 برای این ملک هم مجوز دو طبقه تجاری و یک طبقه رستوران داده است آیا پارکینگ های ساخته شده جوابگوی نیاز منطقه است .

جعفر شربیانی یکی دیگر از مخالفان فروش این زمین هم گفت : مطالعات نشان می دهد شهرداری تهران در حوزه پارکینگ سازی تجربه موفقی ندارد.

او با اشاره به اینکه باید از عملکرد شهرداری تهران در این بخش استفاده کرد، ادامه داد: شهرداری تهران بعد از چنددهه که روش های مختلفی را در حوزه تامین منابع مالی اتخاذ کرده از آسمان فروشی گرفته تا شهر فروشی و زیر زمین فروشی؛  باید الگوی مشخصی در حوزه تامین منابع مالی و پایدار خود تبیین کند.

این عضو شورای شهر تهران بیان کرد: باید به این مساله توجه داشت که اکنون شهرداری تهران ذخایر ملکی غنی ای در اختیار ندارد بنابراین شورای شهر به عنوان نهاد تصمیم گیر باید بتواند به الگوی مشخصی در حوزه تامین منابع مالی در شهرداری تهران برسد.

شربیانی در بخش دیگر صحبت خود با مطرح کردن سه  پیشنهاد در این بخش یاد آور شد: نخست آنکه اگر بخواهیم به این لایحه رای بدهیم باید به صورت دقیق در مصوبه عنوان شود که تحت هیچ شرایطی در موضوعاتی مانند مزایده، قرارداد، صدور پروانه ساخت و مجوزهای لازم تغییری ایجاد نمی شود.

او تاکید کرد: به عبارتی باید در مصوبه قید شود که منبع  و مصرف درآمد به چه صورت باید باشد تا در آینده منابع مالی این لایحه در بخش های هزینه ای مانند پرداخت حقوق و دستمزد مصرف نشود.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در بیان پیشنهاد دوم خود گفت: با توجه به اینکه ملک مذکور در منطقه برخوردار قرار دارد، می توان از جلب مشارکت بخش خصوصی برای تامین منابع مالی استفاده کرد.

شربیانی صرفه نظر از فروش ملک مذکور در لایحه را به عنوان پیشنهاد سوم خود مطرح کرد و افزود: شهرداری می تواند با ارائه فهرستی از املاکی که برای فروش با هدف تامین منابع مالی پروژه ها در نظر دارد به شورای شهر ارائه کند تا اعضا بتوانند به صورت کلی تصمیم گیری کند.

سید جعفر تشکری هاشمی هم با اشاره به این که تجربه های قبلی که درخصوص پارکینگ سازی با کاربری های مشترک موفق نبوده گفت که باید مطالعات ترافیکی درخصوص این پروژه انجام شود .حبیب کاشانی هم به عنوان موافق فروش این ملک به تکالیف شهرداری درخصوص تحقق بودجه غیر نقد اشاره کرد و یادآوری کرد درآمدی که امروز برای به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی نیاز است با توجه به تورم بیشتر مورد نیاز است .

در نهایت اعضای شورای شهر تهران با 19 رای موافق از 19 عضو حاضر به فروش این ملک رای دادند .

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما