در جلسه اعضای شورا و رئیس قوه قضائیه مطرح شد

تشکیل دادگاه های تخصصی برای شهرداری ها!

کدخبر: 497939
اقتصادنیوز: رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران جزییات دیدار اعضای شورای شهر تهران و غلامحسین محسنی اژه‌‌ای رییس قوه قضاییه را تشریح کرد .

به گزارش اقتصادنیوز این هفته اعضای شورای شهر تهران با رییس قوه قضاییه دیدار کرده اند ، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران اعلام کرد که دراین جلسه درخصوص بناهای نا ایمن سخن گفته شده و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران از تشکیل محاکم قضایی تخصصی به تناسب موضوعات مدیریت شهری خبر داد.

 مهدی اقراریان درگفت و گو با اکو ایران درخصوص جزییات این دیدار گفت :‌کمیسیون حقوقی و نظارت شورای ششم یکی از موضوعاتی که در دستور کار خودش ازماه های اول قرار داده ،تعامل با دستگاه قضایی وهمچنین دستگاه های نظارتی برای مباحث حقوق عامه وحقوق مربوط به شهروندان است و تکالیف و وظایفی که دستگاه های مختلف در برابر شهر تهران دارند و البته به صورت خاص وظایفی که شهرداری تهران عهده دار است و باید آن را  دنبال کند . در گام اول نشستی را اعضای کمیسیون با داداستان کل داشتند و در ادامه مسیر ما طرح نجم که  مخفف نظارت جامع مردم و مسئولین است و مخفف نظارت جامع مناطق و محلات شهر تهران ، در دستور کار خودمان قرار دادیم .

وی ادامه داد :‌این نظارت جامع به معنی نظارت فرا دستگاهی است و آن چه که کشور در دهه پنجم انقلاب اسلامی به آن نیاز دارد و در جلسه رییس  قوه قضاییه هم به آن اشاره کردم بحث نظارت فرا دستگاهی مبتنی برتعامل و همکاری دستگاه های مختلف است حتی اگر به صراحت این تعامل جایی ذکر نشده باشد اما باورمان این است که حل مشکلات مردم و گره گشایی از کار مردم ،با تعامل  دستگاه های مختلف و حتی در صورت کلان تر تعامل قوا امکان پذیر است .

 اقراریان اضافه کرد :‌در ادامه مسیر ما نشست هایی را با نخبگان در حوزه های حقوقی داشتیم و حرکت کردیم به سمت این که با مجموعه های قوه قضاییه تعاملاتی را برقرار کنیم و قرار بر این شد که آغاز این مسیر نشستی باشد که با رییس قوه قضاییه داریم ، این نشست با حضور اعضای شورا و رییس قوه قضاییه و برخی دستگاه های مثل دیوان عدالت دارای و سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد .

 نیاز به قانون گذاری جدید در حوزه مدیریت شهری

رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با اشاره به مباحث مطرح شده دراین جلسه گفت:یکی از موضوعات مطرح شده  این بود که ممکن است ما در برخی از حوزه ها نیاز به قانون گذاری جدید داشته باشیم و خلا و سکوت قانونی وجود داشته باشد ونیاز به اصلاح قوانین و مقرارات باشد که از سوی مراجع قضاییه در این حوزه اعلام آمادگی شد .

در اکوایران ببینید؛

ایجاد کارگروه مشترک میان شورا و قوه قضاییه

 اقراریان در ادامه با اشاره ادامه ارتباط و تعامل بین شورای شهر و قوه قضاییه گفت ‌:پیش بینی شد کارگروهی مشترکی در این حوزه بین شورای شهر تهران و قوه قضاییه با محوریت کمیسیون حقوقی و نظارتی شورای شهر شکل بگیرد .

به گفته اقراریان موضوعات و چالش هایی که بین شهرداری و دستگاه های مختلف است، مباحث دیوان عدالت اداری و شکایت هایی که در دیوان شکل می گیرد دغدغه هایی که سازمان بازرسی ،خلا های قانونی   که در برخورد با موضوعاتی مانند تکدی گری ، سد معبر و این که ماموران شهری به عنوان ضابط شهری محسوب شوند ونیروهای آتش نشانی برای برخی از خدمات خود در حوزه پیشگیری وایمنی ضابط آتش نشانی محسوب شوند از سایر محورهایی بود  که در این جلسه مطرح شده است .

پیشنهاد مرکز صلح و سازش و محاکم قضایی ویژه شهرداری

 رییس کمیسیون نظارت و حقوقی در ادامه از پیشنهاد مرکزی برای صلح و سازش خبر داد که پرونده ها قبل از عرضه به نهادهای قضایی در این مرکز بررسی و درصورت امکان صلح دیگر به مرحله پیگیری قضایی نرسند که این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت .

اقراریان به پیشنهاد  شکل گیری  محاکم قضایی ویژه شهرداری ها هم اشاره کرد و گفت :‌رییس قوه قضاییه اعلام آمادگی کرد که چنین محاکم تخصصی شکل بگیرد.  

تیتر یک
  • ضرر روزانه تأخیر در توافق، بیشتر از سود امتیازات احتمالی است

    درحالیکه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا به زودی در دوحه آغاز می‌شود، دو مقام ارشد غربی…

از دست ندهید
فلای تودی