تدوین سازوکارهای جدید ضد حمله سایبری توسط نهادهای امنیتی

تداوم ماجرای هک سامانه‌های شهرداری تهران!

کدخبر: ۵۱۹۸۲۸
اقتصادنیوز: یک عضو شورای شهر تهران گفت هنوز ماجرای هک در شهرداری به پایان نرسیده و منتظریم که پس از اتمام این غائله ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم .
تداوم ماجرای هک سامانه‌های شهرداری تهران!

به گزارش اقتصادنیوز هفته پیش نامه ای از سوی رسانه ها منتشر شد که نشان می داد یکی از مدیران سابق شهرداری یک ماه قبل ازآن که سیستم و سامانه های شهرداری هک شوند حضور یک کاربر دیگر را هشدار داده بود .

علی اصغرقائمی در گفت و گو با اکو ایران درباره این نامه و قابل پیشگیری بودن هک سیستم های شهرداری تهران گفت :‌ ما هم از طریق رسانه های فضای مجازی از نامه محمدرضا زارع علی مدیرکل سابق امورمالی شهرداری تهران  درباره ابراز نگرانی نسبت به دسترسی غیر مجاز در سیستم های شهرداری، مطلع شدیم. این که شهرداری به ان نامه توجه جدی نکرده نشان دهنده آن است که  این نامه  برایشان از حساسیت کافی برخوردار نبوده و یا آثار و تبعات این موضوع  را نمی توانستند پیش بینی کنند  و یا امری تکرار پذیری بود که حالت عادی پیدا کرده است هر کدام از فرضیات درباره این نامه قابل تصور باشد   منجر شده که آن نامه مورد بی توجهی قرار بگیرد .

وی ادامه داد :  قبل از این اتفاقات تذکراتی در صحن شورای شهر  در رابطه با این موضوع داده شده بود مستقل از این که نامه وجود داشته باشد به فضای کلی کشور اشاره و گفته شده بود که عمده سرویس های خدمات الکترونیک کشور تا اندازه‌ای مورد هجمه و آسیب است و راه های پیشگیری و کاهش مخاطرات دنبال شود .

قائمی درخصوص این که چرا شورا کمیته ای برای بررسی ابعاد این حادثه تشکیل نمی دهد که دست کم اعضا ازجزییات این حادثه و میزان خسارت و یا اطلاعاتی که به سرقت رفته مطلع شوند گفت :‌این که چرا شورا کمیته حقیت یاب و هر اسمی که رویش بگذاریم تشکیل نمی دهد تا آثار و تبعات این حادثه را بررسی کند  این است که منتظریم شهرداری به طور رسمی اعلام کند که داستان تمام شده است ،من خودم چند بار این درخواست را به صورت غیررسمی با برخی از اعضا مطرح کردم .

این عضو شورای شهر تهران درپاسخ به این پرسش که مگر ماجرای هک در شهرداری به اتمام نرسیده است گفت:هنوز برخی از سیستم هایی که دارای اهمیت کمتری هستند و در اولویت های سوم و چهارم قرار داشتند به مدار باز نگشته اند . مجموعه سیستم های شهرداری به  4 اولویت تقسیم شده بوند و تمرکز بر روی سیستم ها و سامانه های با اهمیت و دو اولویت اول بود و سیستم های کم اهمیت تر را گذاشته بودند برای آخر کار . 98 درصد سیستم های آسیب دیده شهرداری بدون مشکل دوباره فعال شده اند اما یکی دو درصد هنوز بازیابی  نشده اند . از جمله این موارد می‌توان ایمیل های داخلی که یکی از سرویس های پر کاربرد بدنه کارشناسی و فنی است اشاره کرد.

قائمی با اشاره به تکرار چنین حوادثی در کشورگفت:‌به دلیل تکرار این حوادث  نهادهای امنیتی کشور سلسه سازو کارهایی برای راه اندازی مجدد برخی از سیستم ها تکلیف کردند و دوستان در شهرداری ناگزیر هستند آن چهار چوب ها را رعایت کنند و باعث طولانی شدن زمان بازگشت سامانه‌ها به مسیر خدمت رسانی هستیم،ما صبر می کنیم تا کل این حادثه  خاتمه یافته و بعد بررسی های خود را آغاز کنیم .

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به جلساتی که با مدیران فنآوری و اطلاعات مناطق و ستاد شهرداری و سازمان ها وشرکت ها گذاشته ووضعیت موجود را آسیب شناسی کرده است گفت : به دنبال بررسی ریشه ای موضوعات هستیم . دوستان گلایه مند هستند منابع لازم  برای تامین تجهیزات حرفه ای و امنیتی به آنها تخصیص داده نشده است، موضوعی که پرهیز می کنند به صراحت بگویند مانند اتفاقی که در مترو افتاد و به منابع آن معترض بودند . اگر نیازمندی های امنیتی تامین نشود احتمال تکرار این حادثه وجود دارد . 

تیتر یک
  • وضعیت متغیرهای کلان در ۱۴۰۱

    در نخستین ماه ۱۴۰۱، رشد ماهانه نقدینگی در کشور منی بود. این رویه اما در ادامه ثباتی نداشته و رفته رفته بر سرعت ماهانه…

از دست ندهید
کارگزاری مفید