طرح تفصیلی کن روی میز کمیسیون ماده 5

برنامه تازه زاکانی؛ باغات کَن تخریب می‌شوند؟

کدخبر: ۵۲۰۲۸۶
اقتصادنیوز: ​شهردار ی تهران تصمیم تازه ای برای محله کن گرفته است که در صورت تصویب آن د رکمیسیون ماده 5 می تواند بخشی از باغات کن را درمعرض تخریب قرار دهد .
برنامه تازه زاکانی؛ باغات کَن تخریب می‌شوند؟

به گزارش اقتصادنیوز شهردار تهران درگزارشی که دیروز در صحن شورای شهر تهران ارائه کرد از تصمیم تازه ای که شهرداری برای باغات کن گرفته است خبر داد. او ادعا کرد این تصمیم را برای رفع گرفتاری و مشکلات مردم گرفته شده است . به ادعای علیرضا زاکانی در طرح گذشته باغات کن  تأکید بر این بود که قواعد برای زمین های یک هکتار به بالا اجرایی شود و بنابر نقشه سال ۱۳۵۴ بیش از ۶۶ درصد زیر دو هزار متر بود و قاعده گذار متوجه نبود که ۹۹ درصد مردم از این قاعده متضرر می شوند و ۱۵ هزار نفر در معرض آسیب و خطر قرار می گیرند. به طوری که با اندک حادثه ای، هیچ کسی دسترسی به آنها نخواهد داشت.

وی ادامه داد: کن با همان فرسودگی باقی ماند و علت آن بد مسکنی و کمبود مسکن و نوع نگاهی بوده که از قبل رسوخ کرده است. قرار شد ما تصمیم بگیریم که پس از کمیسیون ماده پنج، در جمع مردم حضور پیدا کردیم و مردم اعلام کردند که ۳۵ سال است دنبال راهکار هستند.

  طرح بازنگری طرح تفصیلی کن در کمیسیون ماده 5 درحال بررسی است ، زاکانی درباره طرح جدید برای کن گفته است که در طرح جدید،تاکید بر حفظ بافت منسجم و مذهبی محله کن است و قاعدتاً فعالیت های تعیین شده برای استقرار در این محدوده، متناسب با بافت غالب محله خواهد بود. در این بخش، شهرداری با اعطای امتیازات به مالکان اراضی کشت اجباری، این اراضی را آزاد می کند تا مورد استفاده عموم مردم قرار گیرند. همچنین در طرح جدید، ضمن اینکه اهالی و مالکان باغات حقوق به حق خود را دریافت می کنند، عموم مردم شهر نیز از فضای بی نظیر باغات کن بهره می برند و مهم تر، اینکه محله کن از فرسودگی و قفلی که سال ها بر نوسازی آن زده شده است، نجات می یابد.

اما حقیقت طرح بازنگری ضوابط و مقرارت طرح ویژه حفاظت و صیانت و ساماندهی باغات کن و طراحی شهری محله کن چیست و در صورت تصویب آن در کمیسیون ماده 5 چه آسیب هایی در انتظار باغات کن است .

اراضی کن که بالغ‌بر هزار هکتار است  و 4 فاز کلی دارد؛ باغات خرمالو،‌ محله قدیمی کن که همان روستای کن است، باغات کشت اجباری و محله‌ شهر سنگ. براساس طرحی که در کمیسیون ماده 5 در حال بررسی است ،‌ یک طبقه‌ تشویقی در همه ضوابط اعمال شده به این معنا که اگر ملکی دو طبقه مجوز ساخت داشت ، به سه طبقه و اگر سه طبقه بود به چهار طبقه ارتقاء پیدا می‌کند.

در مورد باغات کشت اجباری، کارگروه راهبردی حفاظت و صیانت از باغات کن طبق این طرح منحل شده و مقرر شده شهرداری منطقه موضوعات را پیگیری کند.  در طرح قبلی املاک بالای 10 هزار متر بدون محدودیت می‌توانستند 10 درصد ساخت و ساز انجام دهند که این محدودیت برداشته شده و بدون قید مساحت براساس جدولی  از سطح اشغال تراکم که در همین سطح و سطوح طرح قبلی است، امکان صدور پروانه ایجاد شده است. در مورد صدور اسناد و دیوارکشی هم مقرر شد معاونت شهرسازی منطقه با همکاری اداره ثبت اجازه دیوارکشی و بعد صدور سند را داشته باشند.

در طرح گذشته برای حفظ باغات، معابر پیاده‌شده در طرح تفصیلی حذف شده   و قرار بود  کوچه‌باغ‌هایی در آن مسیر وجود داشته باشد و مبتنی‌بر تقاضای مالکین و تقاضای باغداران، این کوچه‌باغ‌ها تعریف شود. در حال حاضر این وظیفه هم از آن کمیته راهبردی گرفته شده و به کمیته معابر اداره‌کل طراحی شهرداری سپرده شده است تا معابر جدید را تعریف کنند و امکان صدور پروانه را داشته باشند .

در طرح مورد بررسی در کمیسیون ماده 5 سطح اشغال زیادی در باغات کشت اجباری تعریف نمی‌شود اما نگرانی‌در حذف کمربند سبزی است که  در طرح قبلی تعریف شده که عرض‌های مختلف داشت؛ عرض 20 متر تا 50 متر کمربند سبز در دور باغات کشیده شده بود که اجازه هیچ گونه ساخت و سازی در آن محدوده داده نمی شد . طبق طرح جدید، این کمربند حذف می شود و این احتمال وجود دارد  که املاکی که تا دوره‌های پیش یعنی تا سال 93 ساخته شدند، در کنارشان توسعه‌های مسکونی طبق الگوی بافت شهری نه باغات ایجاد شود. 

موضوع دیگری که از سوی شهردار تهران مطرح شد فریز شدن  30 ساله  باغات کن بود این درحالی است که  باغات کن تا پیش از سال 92  به هیچ وجه فریز و قفل نبود و تعداد تعاونی‌ها با ساخت مجتمع‌های مسکونی باعث تخریب گسترده در باغات کن شدند و این روند تا سال 92-93 ادامه داشت. بعد از آن، با تصویب الزام شهرداری به تهیه طرح تفصیلی کن و تصویب آن در شورای عالی معماری شهرسازی بود که محدودیت‌هایی برای توسعه‌ ساخت و ساز در باغات و محله‌ی کن ایجاد شد. به این ترتیب باید تاکید کرداین فریز حدود 7 سال است که به وجود آمده  نه به ادعای زکانی 30 سال. باید منتظر ماند و دید اعضای شورا در این زمینه چه می‌کنند؟ آیا منفعلانه از بین رفتن باغ‌های کن را به تماشا می‌نشینند یا برای ممانعت از اجرای این طرح با برنامه شهردار تهران به مقابله برخواهند خواست؟

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید