بوستان های تهران مقصد تازه دستفروشان

کدخبر: ۵۲۶۱۳۸
​ شهردار تهران بارها وعده داده است که از فضای بوستان های شهر تهران برای ساماندهی دست فروشان استفاده می کند اما رییس شورای شهر تهران یادآوری می کند فضاهای پارک ها را نباید تبدیل به فروشگاه کرد .
بوستان های تهران مقصد تازه دستفروشان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران ،علیرضا زاکانی شهردار تهران آبان ماه سال گذشته اعلام کرده بود که در بیش از ۲۵۰۰ پارک و بوستان در تهران شرایط و امکانات به صورتی فراهم می‌شود که دستفروشان بتوانند به عنوان کسانی که هویت دارند، فعالیت کنند.

اما او چند ماه پس از فعالیت در شهرداری کمی از برنامه های اولیه خود عقب نشینی کرد و گفت تنها پارک هایی که امکان میزبانی از دستفروشان را داشته باشند را برای ساماندهی اختصاص می دهد.

زاکانی گفته است که در بحث ساماندهی دست‌فروشان هماهنگ‌شده که ظرفیت‌هایی در بوستان‌ها ایجاد شود تا دست‌فروشان که محل عبور و مرور را مسدود می‌کردند، در این اماکن مستقر شوند و تأکید می‌‌شود که در بخشی از پارک‌ها که این اقتضا را دارد، فضا برای دست‌فروشان ایجاد خواهد شد.

این نخستین بار نیست که از فضای بوستان ها برای استقرار دستفروشان استفاده می شود در سال 98 پارکی در منطقه 19 بخشی از پارک را به دستفروشان اجاره داد .

شهرداری در آن سال تعدادی از نیمکت‌ها و وسایل ورزشی آن را از جای خود درآورده و به جای دیگری منتقل کرده تا بخشی از معبر اصلی بوستان را به دستفروشان اجاره دهد؛ امری که سبب گلایه اهالی محل شده است.بوستان مطهری در محله شکوفه منطقه ۱۹ روبه بروی بازار عبدل‌آباد قرار داشت  به این موضوع اختصاص داده شده بود و غرفه هایی برای عرضه محصولات مختلف دستفروشان نصب شده ، اما شهروندان این محله با تصمیم شهرداری مخالفت کرده و مدت ها معترض این رویکرد شهرداری بودند .

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هم چندان با این موضوع موافق نیست . او می گوید :برای ساماندهی دستفروشان قرار بر این بود که مکان‌های مناسبی انتخاب و در روزبازارها ساماندهی شوند و موضوع بوستان‌ها مطرح نبود زیرا بوستان، باید کارکرد بوستان داشته باشد و نباید بوستان را تبدیل به فروشگاه کرد.

او ادامه می دهد : البته برخی از بوستان‌ها ممکن است شرایط اینکه هفته‌ای یکبار امکان حضور دستفروشان برای ارائه اقلام و اجناس‌شان را داشته باشد مانند آنچه در جمعه بازار منطقه عباس آباد در حال انجام است که افرادی که مشخص است چه کسانی هستند و چه اجناسی ارائه می‌دهند در این منطقه در زمان محدودی فعالیت می‌کنند.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه نباید حضور دستفروشان در بوستان‌ها به صورت دائم باشد، می گوید :  چنین رویکردی وجود ندارد و چنین موضوعی هم درست نیست ما تجربه این کار را داشتیم و پارک لاله یکی از تجربه‌های این حوزه است که نباید تکرار شود.

محمد علی مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران می گوید : قرار نیست در همه بوستان ها چنین اتفاقی بی افتد و تنها در بوستان هایی که امکان آن وجود دارد این ساماندهی انجام می شود و حضور دستفروشان نیز دائمی نیست بنابراین امکان تکرار بازارچه جنب پارک لاله وجود ندارد .

او تاکید می کند که دستفروشان در پارک لاله حضور ندارند و بازارچه جنب این بوستان قرار دارد و براساس برنامه ریزی های انجام شده این اتفاق در بوستان دیگری تکرار نمی شود .

 

 

تیتر یک
کارگزاری مفید