اطلاعات اجاره در سراسر کشور را به روز شد

رکورد زنی نرخ تمدید اجاره در پاییز+اینفو

کدخبر: 383733
​اقتصادنیوز: ‌بر اساس گزارش شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوار‌های شهری که توسط مرکز آمار منتشر شده ،نرخ تمدید اجاره طی 4 سال اخیر رکورد زده و 34 درصد رشد داشته است .

به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز، مرکز آمار ایران امروز گزارشی از شاخص های قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در پاییز 99 منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد ،اجاره بها در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته 28.4 درصد رشد داشته است.

در فصل پاییز ١٣٩٩، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢٠٩,٠ رسید که نسبت به فصل قبل (١٩٥.٨)، ٦.٨ درصد افزایش داشته است.

3 (18)

 

در پاییز امسال شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢٠٩,٠ رسید که نسبت به فصل قبل (١٩٥.٨)، ٦.٨ درصد افزایش داشته است.

 در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان آذربایجان غربی با ١٩.٠ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ٣.٩ درصد افزایش است.

2 (40)

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز امسال  نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٨.٤ درصد است که نسبت به فصل تابستان ١٣٩٩(٢٨.٩ درصد)، ٠.٥ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

 بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کرمانشاه با ٣٨.٦ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ١٢.٧ درصد افزایش است.

 

مسکن2به عبارتی خانوارهای استان کرمانشاه به طور متوسط ١٠.٢ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان ١٥.٧ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٩ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ٢٦,٠ درصد است. اطلاع مذکور در استان چهارمحال و بختیاری (٣٢.٨ درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (١٣.٣ درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

1 (41)

متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز 99 برابر با 34درصد است که نسبت به افزایش 28.4 درصدی 5.6 واحد درصد بیشتر است که این اختلاف قیمت به دلیل آن است که این شاخص برآیند قرار دادهای تمدیدی و قرار دادهایی است که هنوز به اتمام نرسیده اند .

اجاره بهای پاییزامسال نسبت به شاخص سالانه 28.4 درصد رشد داشته که نسبت به شاخص فصل(28.9د رصد )،نیم درصد کاهش نشان می دهد .

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران پاییز 99 ، نسبت به سال 98 (21.6 ) رشد 7.3  درصدی را تجربه کرده است  ،رشد فصلی نیز تا حدودی کاهشی بوده است .

4 (12)

نکته قابل توجه آن که  با وجود کاهش رشد نرخ اجاره با فصل تابستان که فصل جا به جایی هاست اما نرخ اجاره‌های تمدید شده در مقایسه با پاییزهای 4 سال گذشته بیشترین میزان رشد را نشان می دهد .  

از دست ندهید
بلیط هواپیما