در گفت‌وگو با کارشناسان بورس و مسکن بررسی شد:

انتشار 300 میلیارد تومان اوراق رهنی موجبات رونق بازار مسکن را فراهم می‌کند؟

کدخبر: ۱۴۲۱۹۶
اگرچه برخی از کارشناسان عقیده دارند که موافقت بانک مرکزی با انتشار 300 میلیارد تومان اوراق رهنی می‌تواند در کنار عوامل دیگر سبب تحریک بازار مسکن شود، اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان این اقدام را در بخش مسکن بدون تاثیر می‌دانند.
انتشار 300 میلیارد تومان اوراق رهنی موجبات رونق بازار مسکن را فراهم می‌کند؟
ساره ناصری:  

روز گذشته  بانک مرکزی در اعلامیه‌ای اعلام کرد که  با انتشار مبلغ 300 میلیارد تومان اوراق رهنی به پشتوانه تسهیلات رهنی مسکن از سوی بانک مسکن موافقت شده است تا یکی دیگر از 15 ابزار پولی و بانکی مد نظر این بانک که قرار است نقش پیشرانه را در تحریک بخش مسکن و ساختمان داشته باشند، رسماً فعال شود.همچنین تفاهم شد امکان تعمیم انتشار اوراق حق تقدم مسکن (اوراق تسه) به سایر بانک‌ها پس از اخذ مجوز از بانک مرکزی امکان‌پذیر شود. 

اما کارشناسان بازار سرمایه و مسکن در این رابطه چه نظری دارند؟ آیا این اقدامات می‌تواند سبب تحریک بازار مسکن شود؟ در این باره ایمان مقدسیان و مازیار فتحی از تحلیلگران بازار سرمایه، ایرج رهبر از اعضای هیات‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان و بیت‌الله ستاریان از کارشناسان بازار مسکن درگفت‌وگو با اقتصادنیوز نظرات خود را بیان کرده‌اند که در ادامه شرح آن را می‌خوانید. 

تحریک بازار مسکن در صورت ادامه‌دار بودن اوراق رهنی

ایمان مقدسیان تحلیلگر بازار سرمایه به اقتصادنیوز گفت: این اوراق مشابه با اوراق  Mbs است که در بازارهای جهانی منتشر می‌شود. این نوع اوراق می توانند قدرت نقدینگی و تامین مالی را در بازار مسکن افزایش دهند. بنابراین آنها می‌تواند در افزایش تقاضا موثر باشند. از طرفی به آن دسته از مصرف‌کنندگانی که از طریق وام می‌توانند به خرید خانه برسند کمک می کند.

او در ادامه افزود: فعلاً در این مرحله با 300 میلیارد تومان حجم اوراق قابل توجهی نداریم، اما در صورتی که حرکت ادامه‌داری باشد و حجم اوراق بالاتری هم منتشر شود می‌تواند سبب تحریک بازار مسکن شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: بنابراین با توجه به اینکه یکی از کارکردهای این اوراق افزایش نقدینگی در بازار مسکن و افزایش قدرت وام‌دهی بانک‌هاست و در نهایت برای تامین مالی مسکن به کار برده می‌شود، بنابراین می‌تواند تاثیرگذار باشد.

انتشار 300 میلیون اوراق رهنی فایده‌ای ندارد
ایرج رهبر، یکی از اعضای هیات‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: این اوراق سال‌هاست که در بازار مسکن وجود دارد، یک سری از پس‌اندازهای ممتاز به وسیله اوراق صورت می‌گرفت و تسهیلاتی که از 35میلیون به 60 میلیون تومان تبدیل شد با اوراق انجام می‌شد، اکنون برای دسترسی و خرید و فروش راحت‌تر این مبلغ را منتشر کردند تا مردم از آنها استفاده کنند، اما موضوع اصلی ما این بود که 10 میلیون تومان از وام‌های 60 میلیون تومانی که با اوراق می‌دادند، پول اوراق آن بود و هزینه‌ها را بالا می‌برد و اگر قیمت اوراق همانند گذشته باشد، فایده‌ای ندارد و همان هزینه‌های بالای تسهیلات بانکی را شامل می‌شود و چون مردم باید اوراق خریداری کنند و برای 60 میلیون تومان حداقل باید 10 میلیون تومان اوراق بخرند، بنابراین اینها برای مردم صرف ندارد.

تمام ابزارها در کنار هم سبب تحریک بازار مسکن می‌شوند

مازیار فتحی یک تحلیلگر بازار سرمایه به اقتصادنیوز گفت: اوراق رهنی که با هماهنگی بورس منتشر می‌شود در کنار عامل‌های دیگری همچون فعالیت لیزینگ‌های مسکن و همچنین انتشار اوراق تسهیلات مسکن از سوی بانک‌های دیگری علاوه بر بانک مسکن قرار بگیرد، مطمئناً تحریک خوبی برای تقاضا در بخش مسکن است.

او افزود: البته این 300 میلیارد تومان به تنهایی رقمی نیست که بگوییم تاثیر زیادی در بازار مسکن می‌گذارد، اما اگر تمام این اتفاقات در کنار هم بیفتد می‌تواند سبب رونق بخش مسکن شود.

فتحی ادامه داد: بحث لیزینگ مسکن بسیار مهم است و اگر شرکت‌هایی بتوانند در لیزینگ مسکن فعال شوند اثر خوبی در بازار می‌گذارد، البته کار این شرکت‌ها بسیار سخت است چون گفته شده اگر بخواهند فعالیت کنند، نباید از منابع بانک‌ها استفاده کنند، بنابراین اگر منابع بانک‌ها نباشد، پیدا کردن منبعی سنگین برایشان سخت است.

این تحلیلگر بازارسرمایه خاطر نشان کرد: اکنون  به علت رکود شدید بازار مسکن در دوسال گذشته عرضه از تقاضا پیشی گرفته است و طرف تقاضا باید بیش از  حد فعلی تحریک شود، تا بتواند جوابگو باشد. زمانیکه عرضه و تقاضا با یکدیگر برابر شوند، تازه آن زمان می‌توانیم صحبت از رونق کنیم، بنابراین منبع مالی که برای تحریک طرف تقاضا در نظر گرفته می‌شود باید خیلی بیشتر از این ارقام  باشد.

به گفته او، این اوراق  به عنوان یک شروع برای تحریک بازار مسکن در کنار رقم وام مسکنی که افزایش پیدا کرده و قرار است افزایش بیشتری هم پیدا کند می‌تواند گزینه خوبی باشد.

استفاده از تسهیلات خارج از کشور، راهی برای رسیدن به رونق
بیت‌الله ستاریان یکی از کارشناسان بازار مسکن گفت: تحریک تقاضا یکی از ابزارهایی است که سبب ایجاد رونق در بخش مسکن می‌شود، اما در شرایط فعلی به دلیل اینکه دامنه رکود  وسیع‌تر است و کلیت اقتصاد ما در رکود است، می‌خواهیم از طریق ساختمان شوکی وارد کنیم که به نظر نمی‌رسد چندان موفقدر جهت تحریک بازار باشد. 

عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است: دولت در بخش دچار تعلل شده است. حتی برای تسهیلات 160میلیونی که بانک مسکن می‌دهد متقاضی زیادی وجود نداشت و دلیل آن این است که مسایل مسکن بیش از اینهاست و فقط بحث افزایش تسهیلات و بعضی از ابزارهای مالی نیست و باید تمامی ابزارهای مالی را باز و در اختیار بگذارند، از جمله اینکه باید استفاده از تسهیلات خارج از کشور را هم آزاد بگذارند، یعنی بخش ساختمان بتواند منابع را از بیرون جذب کند.

او در ادامه گفت: اکنون مسکن ما به شدت محدود به بازارهای داخلی و پول‌های داخلی است و همیشه باید منتظر باشد تا دولت نفت و گاز را بفروشد و بعد هم در بازار تزریق کند.

این کارشناس مسکن افزود: افزایش اوراق و تسهیلات مسکن در صورتی اثرگذار خواهد بود که آنقدر زیاد باشد که تمامی افراد بتوانند از آن استفاده کنند که این غیرممکن است.

ستاریان خاطرنشان کرد: بهترین راهکار این  است که بخش خصوصی و مسکن را آزاد بگذارند تا بتوانند از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنند یعنی یک نفر به راحتی بتواند سند ملک خود را در رهن یک شخص حقوقی یا حقیقی خارجی بگذارد و منابع تهیه کند، اما قوانین ما در حال حاضر اجازه این کار را نمی‌دهد و همین موضوع یکی از بزرگترین مشکلات بخش ساختمان ما به شمار می‌رود.آنوقت در کنار آن می توان از ابزارها مالی در جهت توسعه بخش مسکن استفاده کرد. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید