کدخبر: ۱۴۵۰۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نقد عملکرد دولت دوحانی در گفت‌وگو با مرتضی ایمانی‌راد

اقتصاد پتانسیل بحرانی شدن را دارد/ در برخی از متغیرها همچنان لنگ می‌زنیم

مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان در بررسی کارنامه اقتصادی دولت روحانی در سه سال گذشته می‌گوید: نمی‌توان در یک کلام گفت اوضاع اقتصادى خوب شده است یا نه‌. در این مدت در بعضى از متغیرها بهبود داشته‌ایم و به توفیقاتی رسیده‌ایم اما بعضى دیگر از متغیرها کماکان لنگ می‌زنند.

به گزارش اقتصادنیوز مرتضی‌ ایمانی‌راد در نقد عملکرد دولت روحانی می‌گوید: همه در نقد عملکرد روحانی بر کنترل تورم تاکید می‌‌کنند اما من معتقدم يك مساله كليدى در اقتصاد ايران حل شده است كه ارزشش به مراتب بيش از تك رقمى شدن تورم است‌. آن هم اين است كه در زمان آقاى روحانى «هوشمندى اقتصادى» ‌نسبت به دوره‌هاى قبل بيشتر شده است‌.

وی تاکید می‌کند که منظورم از هوشمندى اقتصادى وجود يك سيستم آمارى قدرتمند‌، جامع و به روز و يك سيستم تحقيقاتى گسترده كاربردى و ايجاد ارتباط تنگاتنگ با مراكز تحقيقاتى و دانشگاهى جهان و قرار دادن مديران اجرايى قدرتمند در مركز اجرا و تصمصم‌گيرى اين سيستم هوشمند است‌. اين سيستم هسته سياست‌گذارى اقتصادى كشور است‌.

وی می‌گوید: البته باید بگویم که اين سيستم در كشور وجود ندارد ولى مجموعه اقتصاد و سياست‌گذارى اقتصادى به خوبى به اين سمت حركت مي‌كند. اگر من استقرار اين سيستم را با مقياس 10 اندازه‌گيرى كنم الان در حول و حوش دو يا سه هستيم و اين يك خبر خوب است‌، چون در ظرف سه سال دو يا سه واحد‌، كه بسيار زيربنايى و استراتژيك هم هست‌، به جلو رفته‌ايم‌.

وی گفت‌وگو در خصوص اقتصاد و به تبدیل شدن آن به دغدغه‌ای عمومی را یکی از شواهد وجود این سیستم هوشمند می‌داند و می‌گوید: ببينيد براى حل مسايل اقتصادى چقدر گفتگو مى‌شود. اقتصاد به صدر موضوعات گفت‌وگو آمده است. ارتباطات بين المللى‌، حداقل با ايرانيان چقدر گسترده شده است‌. چندين مجله و يا روزنامه اقتصادى منتشر مى‌شود. اولين بار است كه اقتصاد‌دانان كشور بر اساس يك تخصص ويژه شناسايى مى‌شوند و مهمتر از همه براى اجراى يك سياست (‌مثلا همين يكسان‌سازى نرخ ارز را در نظر بگيريد) تدابير جدى و بدون هيجان و يا زمان كوتاه اتخاذ مى‌شود كه براى اقتصاد كشور خوب است‌. اين مساله هر چند كه ممكن است در كوتاه مدت و خيلى سريع نتيجه نداشته باشد ولى از نظر زيربنايى بسيار مفيد و اثر‌گذار است‌. اين مساله بزرگترين اقدام دولت يازدهم از نظر اقتصادى است‌.

اما وی می‌گوید: سایر دستاوردهای دولت جاى بحث دارد. مثلا نمى‌شود يك رقمى كردن نرخ تورم را تماما به دولت نسبت داد. تك رقمى شدن نرخ تورم با ركود موجود در اقتصاد ايران رابطه همزمانى ندارد بلكه بين آنها رابطه علّى برقرار است‌. اينكه با اين همه افزايش حجم پول، تورم دارد پايين مى آيد اساسش برمى‌گردد به كاهش جدى سرعت گردش پول در اقتصاد و بالا بودن نرخ بهره كه هيچ يك از اين دو پديده سياستگذارى‌ نبوده‌اند‌. اينها در اقتصاد ايران پيرو تحولات هشت سال گذشته در اقتصاد ايران پديدار شده‌اند‌.

ایمانی راد در گفت‌وگوی اخیر خود با هفته‌نامه «تجارت فردا»به دستاورد دیگری هم اشاره کرده و می‌گوید: ما در وضعیت اقتصادی قرار داریم که در درون خود پتانسيل ایجاد بحران دارد‌، اما این بحران به خوبى مديريت شده و تا‌كنون اين بحران بالقوه كنترل شده است‌. اين بخشى از آن هوشمندى اقتصادى است كه در مورد آن صحبت كردم‌. بنابراين بسيارى از مشكلات اقتصادى سرجايشان هستند و براى حل آن وقت زيادى لازم است. اين مشكلات جنسشان بنيادى است و به اين راحتى حل نمى‌شود. فرقى هم نمي‌كند كه دولتی که بر سر کار است وابسته و برخاسته از چه جناحى باشد. وقتى مشكلات ساختارى و بنيادى باشند براى حلشان زمان نياز است‌. با تعجيل و هيجان و اراده هم كارها خراب‌تر مى شود. تنها الزامات مهم براى حل اين مشكلات تعهد، شهامت و تماميت است.

او می افزاید: اگر از اين مساله بگذريم‌، مساله رشد اقتصادى در سايه همين مديريت مثبت شده است و مهمتر از همه ارتباطات بين‌المللى بهبود پيدا كرده است‌. در مجموع من اگر بخواهم از نظر اقتصادى دولت روحانى را ارزيابى كنم از نظر زيربناسازى و هوشمندى بسيار موفق عمل كرده است‌. ولى دير جواب دادن اين سياست‌ها به همراه پايين ماندن بهاى نفت در بازارهاى جهانى اجازه اثر گذارى اين سياست‌ها را نداده و در نتيجه متغيرهاى اقتصادى‌، عليرغم بهبود نسبى، در سطح راضى‌كننده‌اى قرار ندارند.