کدخبر: ۱۳۱۴۳۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اقتصادنیوز گزارش می دهد:

همه برندهای خارجی در داخل تولید مونتاژ می‌شوند/مراحل ساخت تلویزیون در ایران

مشاور کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در حال حاضر هشت تولیدکننده لوازم صوتی تصویری در کشور فعالیت می‌کنند که دراین میان شش شرکت فعال و دو شرکت دیگر به دلیل کاهش میزان تولید غیر فعال شده‌اند.

نگار میرکریمی: علیرضا خزاعی در گفت‌گو با اقتصادنیوز، با اشاره به تولید تلویزیون ایرانی در داخل کشور، اظهار کرد: وضعیت تولید تلویزیون در کشور به گونه‌ای است که صفحه نمایش که در سال‌های گذشته که به عنوان لامپ تصویر از آن یاد می‌شد بود، عمدتا وارداتی است. البته صفحات نمایش در دنیا تولید کننده محدودی دارند به گونه‌ای که در دنیا، شرکت‌های متعدد تولید کننده تلویزیون صفحه نمایش تولید نمی‌کنند و بیشتر وارداتی هستند. 

به گفته خزاعی، حتی شاید سونی و پاناسونیک نیز سرمایه‌گذاری جدی و زیادی در این بخش تولید تلویزیون ندارند. برخی شرکت‌های چینی وارد بازار شده‌اند و نسبت به تولید این صفحات اقدام می‌کنند.

وی گفت: صفحات نمایش نه تنها در کشور ما ساخته نمی‌شود،‌ بلکه تولید کنندگان صفحات نمایش در دنیا نیز محدود است و کلیه کارخانجات تولید کننده تلویزیون در جهان، الزاما تولید کننده صفحه نمایش نیستند، بدین معنی که صفحه نمایش از واحدهای بزرگ‌تر که در دنیا تعداد محدودتری هستند و سرمایه‌گذاری وسیع دارند، خریداری می‌کنند.

مشاور کمیسیون صنایع و معادن اظهار کرد: در ایران نیز صفحه نمایش وارد می‌شود و معمول این قسمت تلویزیون‌ها میانگین 50 تا 70 قیمت نهایی محصول را بسته به مدل آن شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: پس از این صفحات بردهای الکترونیکی که عمدتا SMT شده‌اند که کلیه قطعات الکترونیک همانند خازن و مقاومت روی بردها بر روی دستگاه قرار می‌گیرند و دستگاه‌های مونتاژ این بردها که تکنولوژیSMD هستند که در داخل کشور تولید می‌شوند.

خزاعی با بیان اینکه مونتاژ دستگاه‌های تلویزیون در داخل کشور صورت می‌گیرد، افزود: قطعات پلاستیکی همانند فریم دور تلویزیون‌ها و پوشش پشت دستگاه که نیاز به قالب تزریق دارد، در داخل کشور اجرا می‌شود.

وی گفت: در این راستا قالب مربوطه از شرکت خارجی خریداری می‌شود و در ایران قالب بندی صورت می‌گیرد. اما قطعه سازی و تزریق در داخل انجام می‌شود و سایر قطعات نیز اگر در داخل کشور قابل تهیه باشد، شرکت تامین کننده این قطعات را تامین و دستگاه را می‌سازد.

به گفته خزاعی، پس از مونتاژ قطعات، مراحل تست و تنظیمات در داخل کشور انجام می‌شود که شرکت‌های تولید کننده سرمایه‌گذاری خوبی این مراحل را در داخل ترتیب داده‌اند، همچنین بسته بندی و انتشار دفترچه‌های راهنما و کلیه مدارک فارسی برای کاربر به همراه ضمانت‌نامه در داخل صورت می‌گیرد.

مشاور کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: موضوع مهم دیگر نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مورد نیاز این دستگاه‌ها است که باید به این محصولات افزوده شود،‌ دارای تامین کنندگانی هستند که در داخل کشور صورت می‌گیرد.

 وی یادآور شد که بخش صفحه نمایش حدود 20 سال گذشته در دولت وقف مطرح شد که آن زمان به عنوان لامپ تصویر C.R.T مطرح شد، تصمیم‌ گیری شد که این لامپ تصویر در ایران تولید شود، اما اجرایی نشد.

به گفته وی، در همان زمان، شرکت‌هایی حتی سهام خریدند، اما آن اندازه دوره بررسی خرید ماشین‌آلات به طول انجامید که زمان از دست رفت و در حال حاضر آن کارخانه تغییر کاربری داده است. از این رو با توجه به سرعت تغییر تکنولوژی، دیگر برای داخل کشور توجیهی برای سرمایه‌گذاری تولید صفحه نمایش وجود ندارد.

خزاعی در پاسخ به اینکه که مشخص است که اکثر دستگاه‌های موجود در بازار تولید داخل است، آیا دستگاه‌های وارداتی هم به کشور می‌آیند، اظهار کرد: برخی کالاها به صورت بسته بندی شده وارد کشور می‌شوند، اما تعدادشان زیاد نیست.

وی افزود: در حال حاضر مشکل عمده در کشور قاچاق است که قاچاق تلویزیون در داخل کشور واحدهای تولیدی را مستاصل کرده است، تفاوت قیمتی نیز بسیار زیاد است و برندهای قاچاق نیز همان برندهایی است که در بازار تولید می‌شود. چرا که بازار شناسایی می‌شود و قیمت‌ها حدود 60 درصد قیمت زیر قیمت بازار اعلام می‌شود.

به گفته وی، حدود 30 تا 40 درصد دستگاه‌های وارداتی، قاچاق هستند.

وی افزود: مجموعه قاچاق طی سال 92 در کشور، حدود 17 میلیارد دلار برآورد شده است که بخش قابل توجه آن لوازم صوتی تصویری بوده است.

خزاعی در پاسخ به اینکه چرا با وجود تولید انبوه دستگاه تلویزیون در داخل کشور، این کالا در لیست خرید کارت اعتباری خرید 10 میلیون تومانی نبود، تصریح کرد: دستگاه تلویزیون در طرح کارت خرید تلویزیون حضور ندارد اما بخش زیادی تولید داخل است، چرا که بحث وزارت صنعت، معدن و تجارت این بود که امتیاز حضور کالاها، عمق ساخت آن‌ها در داخل باشد که تلویزیون در این میان نبود.

وی افزود: در حال حاضر برخی محصولات همانند بخاری‌ها، گازهای رومیزی و غیره عمق ساختشان در داخل کشور بالا است. از این رو تلویزیون در این طرح در نوبت است و ممکن است در مراحل بعدی اعطای کارت اعتباری حضور داشته باشد.

به گفته خزاعی،‌ طرح خرید کالا با کارت اعتباری 10 میلیون تومانی کاملا با طرح خودرو متفاوت است، چرا که تامین کنندگان متعدد هستند و تنوع کالا نیز بسیار زیاد است.

مشاور کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: کشور ما کشور آزادی است و در این شرایط بازار تعیین کننده قیمت است، اگر در بازار استقبالی صور نگیرد، بازاری نخواهد بود، از این رو اگر قرار باشد یک برند تلویزیون در این طرح حضور داشته باشد، باید سایر برندهاهم حضور داشته باشند. اما پیش‌بینی می‌شود با توجه به درخواست بازار و انتظار مصرف کنندگان تولید کنندگان تلویزیون نیز وارد این طرح شوند.