خودروسازان آلمانی به خرید نقشه نوکیا نزدیک شدند

کدخبر: ۱۲۲۵۸۶
گروهی از خودروسازان آلمان برای خرید سرویس نقشه نوکیا موافقت کردند،بیش از 2.5 میلیارد یورو برای دستیابی به این فناوری مناسب خودروهای خودران پرداخت کنند.

وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع آگاه نوشت:خودروسازان لوکس آلمانی شامل آئودی که برند فولکس واگن است، دایملر که شرکت مادر مرسدس بنز است و ب.ام.و برای خرید سرویس نقشه دیجیتالی نوکیا به توافق رسیده اند.

اگر قرارداد خرید این سرویس نهایی شود که هنوز مشخص نیست، این خودروسازان قصد دارند شرکت‌های دیگری مانند فیات کرایسلر اتوموبیل، رنو، پژو سیتروئن، فورد موتور، تویوتا موتور و جنرال موتور را برای سرمایه گذاری در سرویس Nokia Here دعوت کنند.

به گفته منابع آگاه، هدف خودروسازان این است که سرویس مذکور به صورت یک پلتفرم باز برای همه فعالیت کند.

این سرویس از فروش سال 2014 به صنعت خودرو بیش از 970 میلیون یورو درآمد داشت و مابقی درآمدش از خدمات مبتنی بر مکان بود.

مبلغ قرارداد ممکن است کمتر از میزان مورد انتظار نوکیا شود.نوکیا این سرویس را خارج از سرویس نقشه Navteq که در سال 2008 به مبلغ 8.1 میلیارد دلار خریداری نمود، بنا کرد.

خودروسازان از این واهمه دارند که فناوری Nokia Here که پیشرفته‌ترین نقشه دیجیتالی شبکه‌های جاده‌های بزرگ دنیاست، به دست گوگل، اوبر تکنولوجیز یا اپل بیفتد و این شرکتها کنترل سیستم‌های اطلاعات داخل خودرو را که برای خودروهای خودران و سیستم‌های ایمنی خودروهای آینده حیاتی هستند، در کنترل خود بگیرند.

از سوی دیگر قطعه ساز خودروی آلمانی رابرت بوش و شرکت نقشه دیجیتالی هلندی تام تام موافقت کرده‌اند برای طراحی نقشه‌های دیجیتالی کیفیت بالای مورد نیاز برای خودروهای خودران با یکدیگر همکاری کنند.

خودروسازان امیدوارند خودرو با استفاده از خدمات مختلف مبتنی بر مکان توسط سرنشینان مانند پیدا کردن رستوران یا پارکینگ، رزرو هتل و خدمات دیگر، به یک منبع درآمد تبدیل شود.

امروزه بسیاری از افراد از نقشه گوگل یا سرویس ناوبری دیگر برای رسیدن به مقصدشان استفاده می‌کنند،اما زمانیکه خودروهای خودران رواج پیدا کنند و استفاده از آنها فراگیر شود،در این صورت به اطلاعات دقیق درباره جاده درحال حرکت و اطلاعات لحظه ای درباره ترافیک نزدیک خودرو نیاز خواهند شد.

سرویس‌های نقشه دیجیتالی از مدل قدیمی که نقشه ثابتی از راه را فراهم و در سیستم ناوبری خودرو ذخیره می‌کرد تغییر یافته‌اند و با ارائه اطلاعات لحظه‌ای درباره جاده و ترافیک پویایی بیشتری پیدا کرده‌اند.

منبع: ایسنا

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید