کدخبر: ۱۱۲۸۴۹ لینک کوتاه

جایگاه ۱۲۱ در میان ۱۴۰ کشور

رتبه نازل ایران در کیفیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی

کیفیت زیرساخت‌های صنعت حمل‌ونقل هوایی می‌تواند تضمین‌کننده یک پرواز آرام برای مسافران خطوط هوایی کشورهای مختلف باشد. مطالعات مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد سنگاپور و هنگ‌کنگ بالاترین و هاییتی و بوسنی پایین‌ترین کیفیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی را دارند.

به گزارش اقتصادنیوز، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش تازه خود کیفیت زیر‌ساخت‌های حمل‌ونقل هوایی در دنیا را مقایسه کرده و شاخص کیفیت این زیرساخت‌ها را بین یک تا هفت در نظر گرفته است. کشوری که شاخص یک را به خود اختصاص می‌دهد یعنی کمترین کیفیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی را دارد و کشوری که نمره هفت را به خود اختصاص می‌دهد یعنی کارآمد‌ترین زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی را دارد.

طبق این گزارش در سال 2014 میلادی سنگاپور از نظر کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی در جایگاه اول دنیا قرار داشت و شاخص کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی در این کشور برابر با 6.8 بوده است. هنگ‌کنگ در این رده بندی درجایگاه دوم قرار داشت و شاخص حمل و نقل هوایی در این کشور برابر با 6.7 بود. در سال 2014 میلادی کشورهای امارات متحده عربی، هلند و سوییس از نظر کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی در جایگاه سوم تا پنجم دنیا بودند.

به گزارش مجمع جهانی اقتصاد بحرین از نظر کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی در جایگاه شانزدهم دنیا بود و قطر جایگاه هجدهم را به خود اختصاص داد. کانادا در این رده بندی در جایگاه بیست و سوم دنیا بود و مالزی جایگاه بیست و چهارم را به خوداختصاص داد. ایالات متحده آمریکا که یکی از بزرگترین شبکه های هوایی دنیا را دارد، از نظر کیفیت زیر ساختهای حمل و نقل هوایی در دنیا در جایگاه سی‌ام دنیا است و شاخص کیفیت زیر ساخت های حمل و نقل هوایی دراین کشور برابر با 5.8 است.

ترکیه سی و ششمین کشور این فهرست، عمان چهلمین کشور و قبرس چهل و سومین کشور این فهرست است. هند، ارمنستان و چین از نظر کیفیت زیر ساخت های حمل و نقل هوایی در جایگاه شصت و هشت تا هفتاد دنیا بودند و شاخص کیفیت زیر ساختهای حمل و نقل هوایی در دو کشور اول برابر با 4.7 و در کشور چین برابر با 4.5 بود.

شاخص کیفیت زیر ساخت های حمل و نقل هوایی در کویت و اندونزی برابر با 4.2 است و این کشورها به ترتیب در جایگاه 87 و 89 دنیا قرار دارد.

جایگاه ایران در دنیا
طبق این گزارش در سال 2014 میلادی ایران از نظر کیفیت زیر ساخت های حمل و نقل هوایی در جایگاه یکصد و بیست و نهم دنیا بود و شاخص کیفیت زیرساخت‌های ایران برابر با 3.1 بود. وضعیت زیر ساخت های حمل و نقل هوایی ایران در سال 2014 میلادی مشابه کشورهای صربستان، نپال، مالاوی و برزیل اعلام شده است؛ ولی نسبت به ونزوئلا شرایط بدتری دارد.

در این مطالعه که تنها 140 کشور حضور دارند، کشورهای مالاوی، برزیل، قرقیزستان، چاد، مائوریتوس، برونودی، سیرالئون، پاراگوئه، لسوتو، بوسنی و هرزگوین و هاییتی در جایگاه 130 تا 140 دنیا قرار داشتند و شاخص کیفیت زیرساخت‌های صنعت هوایی این کشورها بین 3.1 تا 2.2 بوده است.