واکنش ظریف به مصوبه محدودیت سفر به ایران:

مصوبه کنگره با تعهدات آمریکا همراستا نیست/ با جان کری صحبت کردم/ منتظر اقدام دولت آمریکا هستیم

کدخبر: ۱۳۳۳۸۷
وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با پایگاه خبری «المانیتور» به توضیح مواضع تهران در قبال موضوعاتی چون بحران سوریه، یمن و همچنین مصوبه جدید کنگره آمریکا در اعمال محدودیت سفر به ایران پرداخت.
مصوبه کنگره با تعهدات آمریکا همراستا نیست/ با جان کری صحبت کردم/ منتظر اقدام دولت آمریکا هستیم

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای که پس از حضور در نشست نیویورک درباره حل بحران سوریه با پایگاه خبری «المانیتور» داشت، از اقدام واشنگتن مبنی بر محدودیت صدور روادید برای آنهایی که به ایران سفر می کنند، انتقاد کرد و گفت: اکنون منتظر تصمیم واشنگتن هستیم تا ببینیم که چطور می‌خواهد خود را با تعهداتش در برجام، تطبیق دهد.

ظریف در پاسخ به سوالی در مورد روابط آتی ایران و آمریکا گفت: خوب، باید منتظر ماند و دید. متأسفانه پیام‌های متناقضی از سوی واشنگتن ارسال می شود که اغلب آن‌ها هم منفی هستند، نمونه آن نیز همین محدودیت صدور روادید است که از نظر ما با تعهدات ایالات متحده در قبال برجام همراستا نیست. اکنون منتظر تصمیم واشنگتن هستیم تا ببینیم که چطور می‌خواهد خود را با تعهداتش در برجام، تطبیق دهد. من در روزهای گذشته، از وقتی که مشخص شد این تصمیم را دارند، با «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و دیگران صحبت کردم و اکنون منتظر اقدام آنها هستم.

ظریف ادامه داد: آنچه مهم است، این است که ایالات متحده باید این پیام را به مردم ایران ارسال کند که آماده اصلاح رفتار و سیاست خود در قبال ایران است. این مصوبه، کاملا بی‌معنی است، چراکه هیچ ایرانی‌ یا کسی که به ایران سفر کرده باشد، ارتباطی با تراژدی‌هایی که در «پاریس» یا «سن برناردینو» یا جاهای دیگر رخ داد، ندارد. اما حالا آ‌ن‌ها هستند که هدف قرار گرفته‌اند. تصور می‌کنم که این مصوبه کسانی را که آن را تصویب کردند، کسانی که آن را تائید کردند و کسانی که آن را اجرا کنند، بیش از هر چیز بی‌اعتبار می‌کند. این پیامی بسیار بد به ایرانی‌ها می‌فرستد مبنی بر اینکه ایالات متحده به اتخاذ سیاست‌های خصمانه به هر شکل ممکن علیه ایران عادت کرده است.

منبع: مهر

تیتر یک
کارگزاری مفید