مرکز آمار گزارش تورم در مناطق شهری را منتشر کرد

رکوردزنی نرخ تورم در میانه پاییز

کدخبر: 154266
بر مبنای جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمتی کالا و خدمات در مناطق شهری، نرخ تورم میانگین در آبان‌ماه سال جاری با ثبت رقم 5/ 7 درصد به کم‌ترین میزان خود در سال جاری رسیده‌است. همچنین مرکز آمار میزان افزایش ماهانه شاخص قیمتی را در ثلث میانی پاییز معادل با 3/ 0 درصد گزارش داده است. از سوی دیگر آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد که با وجود تغییر جهت حرکت تورم نقطه به نقطه به سمت افزایش در خردادماه 1395، این متغییر در ماه‌های ابتدایی نیمه دوم سال به روند نزولی خود بازگشته‌است.

بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در آبان‌ماه به کم‌ترین میزان خود طی یک سال اخیر رسیده‌است. کنکاش آمارهای موجود نشان می‌دهد که در سال جاری به رغم افزایش حجم پایه‌پولی، نرخ تورم به مسیر نزولی خود ادامه داده‌ است. بر مبنای گزارش مرکز آمار شاخص قیمتی گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» طی یک ساله منتهی به زمان گزارش شده به ترتیب معادل 8/ 6 درصد و 8/ 7 درصد بوده ‌است.

مرکز آمار گزارش «شاخص قیمتی کالا و خدمات در مناطق شهری کشور» را به‌روز‌رسانی کرد. بر این اساس در آبان‌ماه سال جاری شاخص قیمتی کل کالا و خدمات در مناطق شهری با رشد ماهانه (تورم ماهانه) 3/ 0 درصدی به حدود 234 واحد رسیده است. این در حالی است مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه نخستین ماه نیمه دوم سال را معادل با 7/ 0 درصد گزارش داده است. بر این اساس در آبان‌ماه سال جاری نرخ تورم در مقایسه با ماه قبلی در حدود 4/ 0واحد درصد کاهش یافته است. بر اساس آمارهای مرجع رسمی آمار در کشور نرخ تورم میانگین در آبان‌ماه سال جاری پس از شهریورماه (2/ 0 درصد) کم‌ترین میزان نرخ تورم میانگین ثبت شده در سال جاری را به خود اختصاص داده است. همچنین بر اساس اطلاعات مرکز آمار، شاخص کل قیمتی کالا و خدمات در مناطق شهری در آبان ماه سال جاری در مقایسه با بازه مشابه در سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) در حدود 1/ 6 درصد افزایش یافته است. این درحالی است که بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه برای مهرماه سال جاری حدود 6/ 6 درصد گزارش شده است؛ بنابراین نرخ تورم نقطه به نقطه آبان‌ماه در مقایسه با ماه پیشین معادل با 5/ 0 واحد درصد کاهش یافته است. بررسی روند تورم نقطه به نقطه در سال 1395 نشان می‌دهد که مسیر نزولی این متغیر در خرداد‌ماه 1395 روند کاهش مستمر خود را تغییر داد اما پس از ماه‌های تیر و مرداد که مقدار تورم نقطه به نقطه روند صعودی را سپری کرد، بار دیگر به سراشیبی نزول خود بازگشت و نرخ تورم ماهانه در آبان‌ماه سال جاری بار دیگر به کف مقدار ثبت شده خود در سال اخیر رسید.

بر مبنای گزارش مرکز آمار، مقدار تغییرات شاخص کل در 12 ماه منتهی به آبان‌ماه سال جاری (تورم میانگین) معادل با 5/ 7 درصد بوده‌است. این در حالی است که مرکز آمار در گزارش پیشین خود، نرخ تورم میانگین در یکساله منتهی به مهرماه را معادل با 9/ 7 درصد اعلام کرده بود. به این ترتیب بر اساس اطلاعات مرکز آمار، نرخ تورم میانگین در ادامه روند نزولی خود با کاهش 4/ 0 واحد درصدی طی آبان‌ماه سال جاری به کم‌ترین میزان خود پس از دوربرگردان تورمی در بهمن ماه 1392 رسیده‌است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما