کدخبر: ۱۵۵۶۰۳ لینک کوتاه

رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری عنوان کرد

انتقاد تند ناطق نوری از فساد در اقتصاد

همایش مبارزه با فساد در دومین سال برگزاری، میزبان حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری بود. حضور ناطق‌نوری در این همایش از این‌رو می‌تواند قابل اهمیت باشد که به‌واسطه مسوولیت‌های متعددش در جمهوری اسلامی می‌تواند نگاه واقع‌بینانه‌تری را درخصوص مبارزه با فساد در اقتصاد ادائه دهد.

سخنان او از روایت‌های مذهبی ازجمله نامه حضرت‌علی(ع) به مالک اشتر گرفته تا بیان خاطرات زندگی شخصی مانند دستگیری پسرش همگی به فسادی اشاره می‌کرد که این روزها گریبانگیر اقتصاد کشور است. وی اعتقاد دارد برخی از آدم‌ها از اسامی برخی از مقامات سوءاستفاده می‌کنند که این هم دلیل فساد جامعه است.

وی در سخنانش گاهی به بخش‌خصوصی انتقاد می‌کند و گاهی هم کنایه‌ای به فساد نهفته در بدنه دولت می‌زد. البته شاید بتوان گفت شنیدن این سخنان از زبان ناطق‌نوری می‌تواند به بخش‌خصوصی کمک کند تا نگاه بخشی از حاکمیت را درباره مبارزه با فساد به‌صورت شفاف‌تر متوجه شوند.

علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس دفتر بازرسی مقام‌معظم رهبری گفت: من اعتقاد دارم که همه دولت‌هایی که پس از پیروزی انقلاب سرکار آمده‌اند، در مسائل اقتصادی به نوعی چپ‌گرا بوده‌اند. در واقع دولت‌ها از همان ابتدای انقلاب سعی کردند از اقتصاد دوره شاهنشاهی و اقتصاد به اصطلاح منتسب به سرمایه‌داری دور شوند و در این راه به ورطه چپ‌گرایی غلتیدند. حتی اگر رئیس دولت هم تفکر چپ نداشت، اما کارگزاران و بدنه دولت محدودنگر و چپ بودند.

وی با طرح این پرسش که چرا اقتصاد ایران فسادزا و ناکام در مبارزه با فساد است، گفت: گام اول برای رهایی از این وضعیت آن است که مغزها را درست کرد. تا نوع نگاه به اقتصاد، نگاهی محدود باشد، وضعیت همین است و بخش اعظم اقتصاد در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

رئیس دفتر بازرسی رهبری با اشاره به تفسیر مقام معظم رهبری از اصل 44 قانون اساسی گفت: پس از آنکه رهبر معظم‌انقلاب سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی را تبیین کردند، برای خصوصی‌سازی جلسات پی‌در‌پی برگزار شد و اما پس از چندین ماه جلسه و اصرار و اصرار، نتیجه چه شد؟ چیزی که انتظار می‌رفت، از آب درنیامد. در سایه این نگاه تنگ‌نظرانه است که خصوصی‌سازی به خصولتی‌سازی تبدیل شده است؛ با این مصادیق که بخشی از اقتصاد به صندوق‌های بازنشستگی، سازمان تامین‌اجتماعی، بنیاد مستضعفان یا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) واگذار شده است. این رویه، ضرر بیشتری دارد؛ چرا که اگر این بنگاه‌های واگذار شده، همچنان دولتی بودند، نهادهایی چون دیوان‌محاسبات بر عملکرد آن نظارت می‌کردند. اکنون در پی خصولتی‌سازی، یک شیر بی‌یال و دم و اشکم در اقتصاد ما شکل گرفته است.

ناطق‌نوری با بیان اینکه وضعیت کنونی اقتصاد معلول نگاه‌های تنگ‌نظرانه است، گفت: حضرت امیرالمومنین(ع) در نامه 53 خود به مالک اشتر می‌گویند مردم از یک قشر نبوده و از اقشار مختلفی هستند. عده‌ای از آنها اصلاح نمی‌شوند، مگر آنکه سایرین نیز اصلاح شوند. هیچ قشری نمی‌تواند خود را از قشر دیگر بی‌نیاز بداند. رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، به توصیه حضرت علی(ع) به مالک در انتخاب کارگزاران اشاره کرد و گفت: حضرت می‌فرمایند کسانی را که می‌خواهی برگزینی، آزمایش و مورد تحقیق قرار ده. ایشان همچنین می‌فرمایند اگر برای انتخاب کارگزاران مشورت نکرده و او را امتحان نکنی، به منزله ظلم و خیانت به جامعه است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جلسات و نشست‌های متعددی که درباره مبارزه با فساد برگزار شده است، گفت: برگزاری سمینار و کنگره دردی را دوا نمی‌کند. ضرورت دارد آسیب‌شناسی شود که مشکل کجاست. برخی از مشکلات ساختاری بوده و بسیاری از مشکلات رفتاری است. من معتقدم سه نوع رفتار مانند موریانه این انقلاب را پوک می‌کند؛ تملق، رودربایستی و باندبازی. مقصود این است که اگر کسی تخلف کرد، بدون رودربایستی باید با آن برخورد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق‌نوری با بیان اینکه با این رویه نمی‌توان با فساد برخورد کرد افزود: ما کمبود قانون نداریم؛ بلکه به نظر می‌رسد از ازدیاد قوانین است که مشکلاتی پدید آمده و هرکس با استفاده از بند و تبصره‌های قانونی می‌تواند اهداف خود را پیش ببرد. او خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در این جلسه گفت: بخش‌خصوصی با چه کسی و چگونه می‌خواهد رقابت کند؟ در کدام مزایده می‌خواهید حضور پیدا کنید که توان شرکت و رقابت را داشته باشید؟

رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری در ادامه، با تاکید بر اینکه با روش‌های فعلی نمی‌توان با فساد اقتصادی در کشور مبارزه کرد، افزود: هنگامی که گزارش‌های بین‌المللی درباره رتبه ایران در شاخص‌های اقتصادی و کسب‌وکار به‌دستم می‌رسد، احساس حقارت می‌کنم و از اینکه کشور ما از لحاظ شاخص فساد در رتبه‌های پایین قرار دارد و سیر نزولی برای کشور نیز ادامه دارد، تاسف می‌خورم. باید روش‌های‌مان را در مبارزه با فساد در کشور اصلاح کنیم. وی افزود: کشور باید براساس مالیات اداره شود نه پول نفت و این در حالی است که مالیات نیز باید از بخش مصرف گرفته شود و نه حوزه تولید. ممیزان مالیاتی و مودیان نباید همدیگر را بشناسند و ارتباط داشته باشند.

وی همچنین با انتقاد از اینکه برخی از فعالان اقتصادی، خود موجب رواج یافتن رشوه پس از انقلاب شده‌اند، گفت: حالا کار به جایی رسیده که رشوه گرفتن به‌صورت رسمی انجام می‌شود.

وی در پایان از تمامی فعالان اقتصادی خواست موارد تخلف در حوزه‌های مختلف را در اختیار دفتر بازرسی مقام معظم رهبری قرار دهند تا رسیدگی شود. ناطق‌نوری تصریح کرد که موارد اشاره شده از سوی بخش‌خصوصی را به مقام‌معظم رهبری انتقال خواهد داد.