کدخبر: ۱۵۸۳۰۳ لینک کوتاه

نگرانی باراک اوباما از آینده آمریکای تحت هدایت ترامپ

آخرین نطق پرزیدنت

باراک اوباما در آخرین سخنرانی خود همه را به خوشبینی دعوت کرد. در حالی که شاید خودش به آینده خوشبین نبود. باراک اوباما برای آخرین بار به عنوان رئیس جمهوری آمریکا نطق خداحافظی خود را انجام داد. او هفته بعد در چنین روزی کاخ سفید و سکان هدایت آمریکا را تحویل دونالد ترامپ خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از CNN، او در این سخنرانی تاکید کرد که هرگز از نگاه رو به جلو برای تغییرات دست برنداشته و همچنان به تغییرات بیشتر خوش‌بین است. با این حال او نیز مجبور شد نسبت به آینده دموکراسی در ایالات متحده هشدار دهد. شاید اگر دونالد ترامپ انتخاب نمی شد اوباما نیز در سخنرانی خداحافظی خود مجبور نبود نسبت به عاقبت و سرانجام دموکراسی در این کشور دل نگران باشد و مردم را نسبت به ضرورت محافظت از میراث تاریخی دموکراسی در آمریکا آگاه کند.

این سخنرانی در مرکز همایش «مک کورمیک» در شهر شیکاگو با حضور ۲۰ هزار نفر برگزار شد. باراک اوباما در این سخنرانی خطاب به مردم آمریکا تاکید کرد: بزرگ‌ترین افتخارم خدمت به شما بود. وی در ادامه گفته است: اگر هشت سال پیش من می‌گفتم، آمریکا قادر خواهد بود که روند بزرگ‌ترین رکود اقتصادی خود را معکوس کند، خودرو‌سازی را احیا کند، طولانی‌ترین دوران اشتغال‌زایی را در تاریخ داشته باشد، اگر من می‌گفتم، فصل تازه‌ای از روابط با مردم کوبا گشوده خواهد شد و با ایران بر سر مسائل هسته‌ای توافق خواهد شد و می‌گفتم مغز و طراح حملات یازدهم سپتامبر از بین خواهد رفت، اگر به شما می‌گفتم حق بیمه برای ۲۰ میلیون شهروند تامین خواهد شد، شما می‌گفتید اینها بلندپروازانه است.

در جای جای سخنان اوباما نگرانی از آینده آمریکای تحت صدارت ترامپ دیده می شد. آنجا که از مردم خواست تا در مقابل چالش‌های پیش روی دموکراسی در آمریکا متحد باشند و بدانند که دموکراسی به کسی هدیه داده نمی‌شود، بلکه باید برای آن تلاش و کوشش کرد. وی با این حال تصریح کرد: بدیهی فرض کردن دموکراسی، تهدیدی برای دموکراسی است. 

باراک اوباما با اشاره به چالش‌های پیش‌روی آمریکا گفت: هوشیار باشیم اما نترسیم. داعش مردم بی‌گناه را می‌کشد اما آنها نمی‌توانند آمریکا را شکست دهند، مگر اینکه در این جنگ، ما به قانون اساسی و اصول بنیانی خود خیانت کنیم. وی اضافه کرد: رقبایی چون چین و روسیه نمی‌توانند مانند ما درجهان موثر باشند مگر اینکه ما آنچه را که برایش مبارزه می‌کنیم، رها کنیم و کشور خود را تبدیل کنیم به کشور بزرگی که کشور‌های کوچک در اطراف خودش را آزار و اذیت می‌کند.

سخنرانی روز سه‌شنبه باراک اوباما دفاع از خود بود. او در این روز سعی کرد با ارائه آمار چهره دولت خود را در 8 سال گذشته مقبول نشان دهد. اوباما در این روز سعی کرد از اوباماکر دفاع کند و به‌رغم انتقاداتی که جمهوری‌خواهان همواره از آن دارند، موفق‌ترین برنامه دوران کاری‌اش معرفی کرد. او گفت از زمانی که قدرت را در دست گرفت، افراد بیشتری در آمریکا تحت‌پوشش بیمه قرار گرفتند. وی همچنین آمار اشتغال در دوران حکومت خود را راضی‌کننده خواند.

در روزی که اوباما با مردم آمریکا خداحافظی کرد بزرگ‌ترین دختر وی به نام ساشا در مراسم نبود. همین امر موجب شد سریعا شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش نشان دهند و به‌دنبال ساشا اوباما بگردند. در همین زمینه گفته می‌شود در حین سخنرانی باراک اوباما هشتگ «ساشا کجاست؟» به سرعت در اینترنت فراگیر شد و برخی از کاربران نیز سعی می‌کردند از غیبت وی جوک بسازند. برخی می‌گفتند ساشا اوباما برای حضور در دوره‌های ضدتروریستی غایب بوده و برخی دیگر نیز می‌گفتند او به کمپین «ترامپ مالیاتت را بپرداز» پیوسته است. اما یکی از مقامات کاخ سفید می‌گوید ساشا اوباما تنها به این دلیل که امتحان داشته در مراسم غایب بوده است.