پشت پرده پرداخت یارانه 5 میلیونی/ ماجرای یارانه پنهان در بودجه چیست؟

کدخبر: ۶۵۳۸۱۸
اقتصادنیوز: یک اقتصاددان درباره یارانه 5 میلیون تومانی تأکید کرد: این مساله اصلا امکان‌پذیر نیست و چنین منبع درآمدی برای این منظور اصلا در اختیار دولت قرار ندارد.
پشت پرده پرداخت یارانه 5 میلیونی/ ماجرای یارانه پنهان در بودجه چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز، به تازگی خبرگزاری «تسنیم» جدولی از پیوست بودجه امسال منتشر کرده و مدعی شده رقم 116 میلیارد یورو در این جدول تحت عنوان «یارانه پنهان انرژی» گنجانده شده است. این خبرگزاری در ادامه عنوان کرده که در صورت «آزاد شدن این رقم» و با نرخ تسعیر ارز 40 هزار تومانی و با فرض 85 میلیون نفر یارانه‌بگیر، می‌توان به هر نفر 5 میلیون تومان یارانه داد.

اکوایران هم از وجود چنین محاسباتی در فضای اقتصادی آگاه شده است، این سیاست به منظور جلوگیری از روند افزایشی مصرف و رشد اتلاف منابع صورت می‌گیرد ولی در صورتی که این محاسبات به مرحله اجرا برسد یک سری الزامات برای جلوگیری از اثر تورمی این اقدام ضروری به نظر می رسد، پایبندی به انضباط مالی و عدم فشار بر ترازنامه بانک مرکزی برای تامین مالی این سیاست در کنار مدیریت انتظارات تورمی و بهبود مناسبات سیاسی بین‌المللی از الزامات موفقیت این چنین تصمیماتی هست.

سید مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه در این باره بر این باور است که این مساله اصلا امکان‌پذیر نیست و چنین منبع درآمدی برای این منظور اصلا در اختیار دولت قرار ندارد، ضمن آنکه به نظر می‌رسد اینچنین وعده‌هایی به مثابه ترفندی خواهد بود که به دنبال افزایش قیمت حامل‌های انرژی و شوک دوباره تورمی داده خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در این باره به اعتماد گفت: حتی اگر پنج میلیون تومان هم یارانه به مردم بدهند اثر روانی منفی هم خواهد گذاشت و باید گفت این اثر روانی منفی بسیار بیشتر از اثر مثبت پرداخت پنج میلیون تومان یارانه به مردم است و به نظر می‌رسد این مدل از وعده‌ها در نهایت با مشکل مواجه شود.

این اقتصاددان افزود: در حال حاضر مخاطبین انتخاباتی دو گروه هستند، یک گروه که همیشه به صورت اعتقادی رای می‌دادند که باز هم شرکت می‌کنند و مشکلی برای رای دادن ندارند و برای جذب و جلب این عده در انتخابات نیازی به این وعده‌ها نیست مگر آنکه در رقابت‌های درون گروهی بین خودشان باشند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی