کدخبر: ۱۵۵۱۵۳ لینک کوتاه

انتقال تقاضا از بازار به کارخانه

تغییر رفتار خریداران عامل رکود بازار خودرو

در حالی که فعالان بازار خودرو و نمایشگاه داران از رکود سنگین در بازار خرید و فروش خبر می دهند ، بررسی طرح های فروش خودروسازان نشان می دهد که آن با رکود فروش رو به رو نشده اند. این شرایط درست برخلاف پارسال است که کمپین نخریدن خودرو وضعیت پیچیده ای را برای خودروسازان به وجود آورده بود.

اغلب خودروسازان طرح های فروش اعتباری و چکی خود را متوقف کرده و برخی از آنها فروش مدت دار را هم به بازه های زمانی طولانی تری منتقل کرده اند. این وضعیت نشان می دهد که خریدار به میزان کافی برای محصولات آنها وجود دارد و نیاز به دادن مشوق هایی مانند فروش اعتباری برای فروش خودرو نیست.

چنین وضعیتی به خوبی بیانگر این است که مشتری خودرو وجود دارد اما این مشتری از بازار به خودروساز منتقل شده است. مردم ترجیح می دهند صف خرید را تحمل کرده و در نوبت بمانند اما با قیمتی کمتر از بازار خودرو را خریداری کنند. ادامه این وضعیت می تواند اثر مثبتی در کاهش اختلاف قیمت بین درب کارخانه و قیمت بازار داشته باشد که نتیجه آن کاهش معامله گرانی است که با هدف کسب سود اقدام به جا به جایی خودرو می کنند.

گزارش های منتشر شده نشان می دهند که تیراژ خودروسازان هم روی ریل صعودی قرار گرفته و آنها بر خلاف نیمه اول سال گذشته، دیگر با کمبود مشتری و انبار شدن محصولات شان مواجه نیستند. افزایش 40 درصدی تولید خودروهای سواری در بازه زمانی موردنظر، یک رکورد برای خودروسازان در سال جاری به حساب می‌آید و اذهان عمومی را به این سمت می‌برد که فروش آنها رونق گرفته یا به زمان پیک تحویل خودروهای ثبت‌نامی رسیده‌اند.