کدخبر: ۱۵۷۲۷۷ لینک کوتاه

اعلام جزئیات توافق با هواپیماساز ایتالیایی + مشخصات

نوبت به خرید هواپیماهای کوچک رسید

وند مذاکرات ایران برای نوسازی ناوگان هوایی کشور همچنان ادامه دارد. به‌طوری که مسوولان صنعت هوایی کشور، علاوه بر دو قرارداد ایرباس و بوئینگ، اینبار از نهایی شدن قرارداد دیگری با کمپانی ATR ایتالیا در روزهای آینده خبر می‌دهند. در همین راستا، اصغر فخریه کاشان ، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل، از آخرین مذاکرات با مسوولان مذاکره‌کننده از کمپانی «ای‌تی‌آر» ایتالیا طی هفته جاری خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، ارزش این قرارداد برای 20 فروند هواپیمای کوچک هفتاد نفره، 400 میلیون دلار است. البته بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و این کمپانی ایتالیایی قرار بود 5 فروند از این هواپیما تا پایان سال 2016 تحویل ایران شود که متاسفانه عملیاتی نشد. حال بر اساس قرارداد نهایی که قرار است روز چهارشنبه هفته جاری، به امضای طرفین برسد، این 5 فروند هواپیما در ماه‌های نخست سال 2017 برای استفاده در مسیرهای داخلی تحویل ایران ایر داده خواهد شد.

براساس این گزارش، هواپیماهای کمپانی ATR ایتالیا که سابقه همکاری با شرکت هواپیمایی «آسمان» ایران را نیز دارد، قرار است در خطوط هوایی درون استانی فعال شوند. بر همین اساس، طبق دستور وزیر راه و شهرسازی ایران، برای خرید هواپیماهای کوچک پیگیری‌ها انجام شد تا هواپیماهای کوچک‌تر با برد کمتر که در تعریف بازرگانی ایرلاین‌ها برای «پروازهای درون استانی» مورد استفاده قرار می‌گیرد، تهیه شود.

در همین راستا، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل نیز با اشاره به جزئیات آخرین وضعیت قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR گفت: مقاماتی از کمپانی ATR روز چهارشنبه هفته جاری به تهران می‌آیند تا برای آخرین‌بار، مذاکرات بین ایران و ATR انجام بگیرد. اصغر فخریه کاشان با تاکید بر اینکه قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیما از کمپانی ATR طی این هفته به امضا خواهد رسید، اظهار کرد: نسخه آخر قرارداد ما با ATR مرور می‌شود و اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد این قرارداد به امضای طرفین خواهد رسید. قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل در مورد ارزش نهایی این قرارداد گفت: ارزش قرارداد با ATR، ۴۰۰ میلیون دلار برای 20فروند هواپیمای کوچک هفتاد نفره است. به گفته فخریه کاشان، ۵ فروند از این هواپیماها تا پایان امسال تحویل ایران ایر خواهد شد. وی تاکید کرد: این هواپیماها قرار است در مسیرهای داخلی به کار گرفته شود.

معرفی شرکت هواپیماسازی ATR

شرکت هواپیماسازی ای‌‌تی‌آر (ATR) که مقر اصلی آن در شهر تولوز فرانسه واقع است، یکی از سازندگان برجسته هواپیماهایی است که حداکثر 90 صندلی دارند. این شرکت هواپیماسازی که در نوامبر سال 1981 تاسیس شد، حاصل شراکت دو هواپیماساز عمده اروپایی یعنی ایرباس و فین‌مکانیکا است. تعداد هواپیماهای فروخته شده از سوی شرکت هواپیماسازی ای‌تی‌آر در بیش از 100 کشور جهان بیش از 1500 فروند هواپیما است و این شرکت بیش از 200 اپراتور در این کشورها دارد. به‌طور متوسط در هر 8 ثانیه یک هواپیمای دارای موتور توربین دار این شرکت در جهان به پرواز در می‌آید. هواپیماهای دارای موتور توربین‌دار این شرکت شامل دو گروه هواپیما است: 72 ATR که دارای 70 صندلی است و 42 ATR که دارای 50 صندلی است.