کارآفرینان و پیشکسوتان بخش‌خصوصی تجلیل شدند

نخستین دوره اهدای نشان اقتصادی امین الضرب برگزار شد

کدخبر: 159285
وز گذشته اولین خشت برای اعتباردهی از سمت بخش‌خصوصی به حامیان معنوی و مروجان این بخش گذاشته شد. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با برگزاری مراسمی به مناسبت 133 سالگی تاسیس این نهاد، به کارآفرینان و پیشکسوتان بخش‌خصوصی، لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب اعطا کرد. با توجه به اینکه اقتصاد رقابتی، بستر اصلی ظهور کارآفرینی است، از روزنامه «دنیای اقتصاد» به‌عنوان برترین رسانه مروج فرهنگ کارآفرینی و دکتر موسی غنی‌نژاد به‌عنوان برجسته‌ترین اقتصاددان و حامی اقتصاد رقابتی نیز تقدیر شد.

به گزارش اقتصادنیوز همچنین از علی‌اصغر سعیدی به‌عنوان مستندساز زندگی کارآفرینان و رضانیازمند به‌عنوان اثرگذارترین سیاست‌گذار و حامی کارآفرینی در بخش غیردولتی تجلیل شد. حمایت از بخش‌خصوصی در اقتصاد ایران، با سوءبرداشت‌های زیادی روبه‌رو است؛ چه در حوزه مفهومی و چه در حوزه کارکردی. درحوزه مفهومی، برخی بخش‌خصوصی را به کسبه و تجار یا یک صنف فرومی‌کاهند و در حوزه کارکردی نیز معمولا کسانی را که در این راه گام بردارند، به جانبداری از جهت منفعت شخصی متهم می‌کنند. در حالی‌که حمایت از بخش‌خصوصی در دو محور روشن در اقتصاد ایران پیگیری می‌شود. اول دفاع از رقابتی شدن اقتصاد با دوری از تبعیض و حمایت‌های گزینشی و تاثیر قواعد بازی روشن و دوم خروج شرکت‌های دولتی و محدودسازی مداخله دولت در سازوکار فعالیت‌های اقتصادی. بدون وجود شرط اول و تحقق آن، اتفاق دوم نیز رخ نخواهد داد.

حال اتاق تهران با برگزاری مراسم اعطای نشان امین‌الضرب از پیشکسوتان بخش‌خصوصی تقدیر کرده و قرار است این مراسم به یک سنت در سال‌های آتی تبدیل شود و متولیان این مراسم قصد دارند این نشان را به یک نوبل اقتصادی تبدیل کنند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند حرکت در مسیر ماندگاری و ارتقای ارزش این تندیس نیازمند این است که اتاق بازرگانی دایره داوری‌ها و شاخص‌ها را روشن‌تر و شفاف‌تر کند. این جایزه باید از حالت تزئینی و نمادین خارج شود و به ابزاری تبدیل شود که بتواند بستر کارهای دیگر را فراهم کند. به‌عنوان مثال بهتر است فرصتی فراهم آورند تا مروجان بخش‌خصوصی که موفق به دریافت این تندیس یا نشان شده‌اند، بتوانند با شعاع بیشتری آن فکر و اندیشه را گسترش دهند. برای این امر نیاز است که نهادینه ساختن این تندیس را مورد توجه قرار داده و از سوی دیگر نشان امین‌الضرب امکانی برای نشر فرهنگ موردنظر از اجرای این مراسم را ایجاد کند.

ترکیب هیات داوران

جمع هیات داوران متشکل از یک اقتصاددان، دو محقق حوزه کارآفرینی، چهار چهره سرشناس تشکلی به نمایندگی از چهار رشته صنعت، معدن، کشاورزی و بازرگانی، یک روزنامه‌نگار و سردبیر برجسته اقتصادی رسانه‌ها و یک پیشکسوت بودند. با توجه به ترکیب هیات داوران این تندیس می‌تواند در صورت صیانت از آن به یک نشان ملی تبدیل شود که جایگاه آن بالاتر از نشان‌های دولتی قرار گیرد. این جمع طی برگزاری جلسات متعدد اقدام به بررسی رزومه‌ها، نقدها و اظهارنظر در مورد موضوعات مختلف کردند. در نهایت محصول برگزاری نشست‌های متعدد، انتخاب اسامی 30کاندیدای نهایی برای رای‌گیری بود.

این تندیس از چهار بال تشکیل شده که از بال پرندگان الهام گرفته شده است و به‌صورت نمادین اشاره به چهار بخش اصلی اتاق یعنی بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی دارد. روی هر بال این تندیس سنگ فیروزه به نشانه مهر دوستی و از قدیمی‌ترین سنگ‌های تجاری ایران به کار رفته است. این تندیس در اولین دوره مراسم اعطای نشان امین‌الضرب به سه کارآفرین برگزیده اهدا شد. مراسم اعطای نشان امین‌الضرب اگرچه توسط بخش‌خصوصی برگزار شد اما به جز چهره‌های این بخش، مراسم روز گذشته میزبان معاون اول رئیس‌جمهوری و محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز بود. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در این مراسم که به بهانه 133 سالگی اتاق نیز برگزار شده بود، گفت: اتاق بازرگانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین تشکل‌ها و نهادهای مدنی ایران است که تاکنون نقش کم‌نظیری در اقتصاد کشور ایفا کرده است. اتاق بازرگانی نقش موثری در ساماندهی بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی داشته و به یک پارلمان بخش‌خصوصی تبدیل شده به گونه‌ای که این بخش احساس می‌کند محلی وجود دارد که مطالب او شنیده می‌شود و دغدغه‌های این بخش را در مجامع مختلف اعلام می‌کند. برای دولت‌ها این یک افتخار است که مجموعه‌ای همانند اتاق بازرگانی بدون مزد و منت، سیاست‌های دولت‌ها را نقد کند و اگر دولت‌ها بتوانند از نگاه مشورتی اعضای اتاق بازرگانی و صاحب نظران این اتاق‌ها استفاده کنند، تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد آنها خواهد داشت. 

وی با اشاره به نامگذاری سال 95 با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: این نامگذاری پیام مهمی داشت که به معنای راه‌اندازی چرخ متوقف شده اقتصاد کشور بود. راه‌اندازی اقتصاد کشور که به دلیل تحریم‌ها و سوءمدیریت و از بین رفتن انگیزه و امید فعالان اقتصادی متوقف شده بود، کار پر زحمتی بود و دولت باید فضای مثبتی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کرد.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت نیز در مراسم اعطای نشان امین‌الضرب گفت: در کشورهای صنعتی افتخار بسیاری از بنگاه‌های صنعتی آن است که از قدمت و سال تاسیس خود بگویند، ولی ما متاسفانه در این زمینه کمتر توفیق داشته‌ایم، اما به همت اتاق بازرگانی تهران قدمت 133 ساله این اتاق امروز زنده شده است.

وی تصریح کرد: اگر 200 نقطه اقتصادی را انتخاب کرده و پیشگام قرار دهیم، بقیه می‌توانند با پیروی از آنها توسعه و پیشرفت را رقم بزنند، در این راستا طرحی را در دست کار داریم، تا با کمک تشکل‌ها و انجمن‌ها بتوانیم یک جهش بزرگ در کشور ایجاد کنیم، چرا که باید جبران مافات کرد و عقب‌ماندگی 8 سال دوران جنگ و سال‌های تحریم را جبران کنیم. با 10 تا 15 درصد پیشرفت به جایی نخواهیم رسید و باید سریع‌تر حرکت کنیم. غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم با یادی از بنیان‌گذار اتاق بازرگانی تهران با نام امین‌الضرب گفت: در بین ما اکنون تجاری هستند که توانایی و استعداد خاصی از نظر علمی ندارند، فقط به ضمیر هوشیار خود اعتماد دارند که همین‌ها ماندگار می‌شوند. امروز در جامعه نیاز به اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار داریم که همه ما باید در تعالی این مساله کمک کنیم. محسن هاشمی‌رفسنجانی، فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز که در این مراسم حضور داشت به بیان اندیشه‌های پدر خود در زمینه توسعه بخش‌خصوصی پرداخت و گفت: علت خوابیدن پروژه‌های کلان در کشور در سال‌های ابتدایی پس از انقلاب تفکر سه‌گانه مدیران در مورد توسعه بود. بعد از انقلاب 3 دیدگاه در مورد توسعه وجود داشت که در دیدگاه اول، این پروژه‌ها، پروژه‌های استعماری به نفع غرب قلمداد می‌شد. نگاه دوم نگاه کسانی بود که توسعه را با الگوی کاملا غربی می‌دیدند. ولی نگاه توسعه‌ای آیت‌الله رفسنجانی این بود که اسلام و فرهنگ ایران و توسعه یک ارزش است و شاید همین ایده باعث شد که بعضی از دوستان از کنار ایشان بروند و نسبت به ایشان بی‌مهری داشته باشند.

 

حاشیه‌نگاری

هر چند قرار بود این مراسم با حضور مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برگزار شود، اما به دلیل فوت ناگهانی ایشان، متولیان مراسم با دعوت از پسر وی، محسن هاشمی‌رفسنجانی، به آن مرحوم ادای دین کردند.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران و متولی برگزاری این مراسم، در حین سخنرانی به دلیل افت شدید فشارخون نتوانست به سخنرانی خود ادامه دهد و بیهوش شد. البته وی پس‌از حدود 20 دقیقه، مجددا به مراسم بازگشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این نشست حاضر بود، پس از آنکه وضعیت خوانساری را نامساعد دید، به‌رغم اینکه قرار نبود سخنرانی کند، پشت تریبون قرار گرفت.

از دیگر حاشیه‌های این مراسم این بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم گفت که از شخصیت امین‌الضرب اطلاع چندانی ندارد و یک نفر به او توضیح دهد که امین‌الضرب کیست!

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور که به‌عنوان آخرین سخنران پشت تریبون قرار گرفت، به شوخی گفت که آقای خوانساری نزدیک بود در راه برگزاری این مراسم شهید شوند.

1088175_0bf65a3e-b25e-422a-9ce5-fb10d372c4f9

84db5c32-3e63-4b7a-a7fd-20df6791cab2_01-01

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما