کدخبر: ۱۹۵۳۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی تهران به شورای شهر ارائه شد

هم اندیشی ۲ پارلمان «اقتصادی» و «سیاسی» پایتخت برای تهران

روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی تهران با حضور در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت برای خروج مدیران جدید شهری از بن بست اداره پایتخت یک بسته پیشنهادی حاوی پنج محور اصلی را ارائه کرد تا از طریق آن سه مشکل اصلی در اداره پایتخت رفع شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر مدیریت جدید پایتخت طی چهار ماه گذشته که سکان اداره شهر تهران را به دست گرفته با سه چالش اصلی روبه‌رو است.

به گزارش اقتصادنیوز ، این چالش‌ها شامل کمبود منابع اعتباری برای اداره پایتخت به دلیل وابستگی شهرداری به درآمدهای ناپایدار در دوره‌های گذشته، مشکل توسعه ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و همچنین گسترش آسیب‌های اجتماعی می‌شود. 

از این رو رئیس پارلمان بخش خصوصی پایتخت با حضور در صحن پارلمان محلی پایتخت در پنج محور پیشنهادی همکاری دو جانبه برای مشکلات شهر تهران را روی میز اعضای شورای شهر گذاشت. خوانساری زمینه اولیه همکاری مشترک اتاق بازرگانی و شورای شهر تهران را «جذب سرمایه‌گذاری خارجی» معرفی کرد و گفت: در حال حاضر یکی از معضلات اصلی در اقتصاد کشور کمبود سرمایه‌ و اعتبار برای اجرای پروژه‌ها است.

این در حالی است که برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور نیازمند سرمایه‌گذاری سالانه ۸۰ میلیارد دلاری هستیم. در شهر تهران نیز قطعا اجرای تمامی پروژه‌های شهر با اتکا به اعتبارات داخلی امکان‌پذیر نیست. او ادامه داد: در حال حاضر در اتاق کمیته‌ای به نام سرمایه‌گذاری خارجی فعالیت دارد که ارتباط خوبی با تمامی نهادها برقرار کرده و در صورت موافقت شهرداری تهران نیز می‌تواند برای تامین اعتبار پروژه‌های شهری در همکاری مشترک با اتاق بازرگانی تهران، به جذب سرمایه‌گذار خارجی اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در دومین محور پیشنهاد مشارکت سه‌جانبه اتاق بازرگانی، شهرداری تهران و سرمایه‌گذار خارجی برای تکمیل و بهره‌برداری نمایشگاه شهر آفتاب را ارائه کرد و افزود: با تکمیل نمایشگاه شهر آفتاب و انتقال تمامی نمایشگاه‌ها از سئول به خارج از شهر، به کاهش ترافیک شهر تهران نیز کمک می‌شود. او سومین محور همکاری میان شهرداری و اتاق بازرگانی تهران را در حوزه رفع چالش آسیب‌های اجتماعی پیشنهاد داد و گفت: با توجه به امضای موافقت‌نامه‌ای میان کمیته امداد امام (ره) و اتاق بازرگانی، با ورود شهرداری تهران می‌تواند همکاری سه‌جانبه خوبی برای رفع مشکلات کودکان کار به وجود آید.

به گفته وی استفاده از ظرفیت استارت‌آپ‌های طراحی شده در اتاق بازرگانی نیز می‌تواند برخی مشکلات شهر تهران را رفع کند تا از این طریق شاهد تحول بزرگی در شهر تهران باشیم.  خوانساری در عین حال پیشنهاد داد: در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل، اتاق بازرگانی می‌تواند به‌صورت موثر حضور داشته باشد.

با ارائه بسته پیشنهادی رئیس اتاق بازرگانی تهران، محسن هاشمی رئیس پارلمان محلی پایتخت نیز از آمادگی شورای شهر برای حضور چشمگیر اتاق بازرگانی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری خبر داد و گفت: در این میان نقش ما این است که پروژه‌های شهری را که دارای سوددهی هستند مشخص کرده و لیست آنها را در اختیار اتاق بازرگانی قرار دهیم. رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تجربه موفق سایر شهرهای دنیا در جذب سرمایه‌گذار خارجی گفت: مثلا یک میلیون پارکینگ حاشیه‌ای در تهران داریم که درآمدی از آن نصیب ما نمی‌شود و شاهد ناهماهنگی و بی‌نظمی در این زمینه هم هستیم و لازم است بخش خصوصی به کمک بیاید و با سرمایه‌گذاری در بخش هوشمند‌سازی زمینه را ایجاد کند تا از پارکینگ‌ها سود بیشتری ببریم یا وضعیت تردد در خیابان‌ها می‌تواند منظم‌تر شود به گونه‌ای که برنامه‌ریزی ساعتی داشته باشیم و حتی برای ساعات شلوغ عوارض بگیریم.

هاشمی با اشاره به تجربه موفق جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های داخلی گفت: به‌عنوان مثال اتوبان پردیس توسط سرمایه‌گذاری خصوصی ایرانی احداث شده که نه تنها درآمدش افزایش یافته بلکه سرمایه‌گذار از سود بالایی برخوردار است. در عین حال عضو دیگری از شورای شهر تهران نیز با اشاره به کارنامه غیرقابل دفاع شهرداری در جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: این در حالی است که می‌توان در حوزه‌های مختلف از جمله توسعه گردشگری در شهر تهران از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی استفاده کرد.

خواسته‌های دوجانبه شورا و اتاق بازرگانی

روز گذشته اعضای شورای شهر تهران در کنار استقبال بسته پیشنهادی از سوی اتاق بازرگانی، از اعضای اتاق بازرگانی به‌عنوان نمایندگان صنعتگران و تولید‌کنندگان کشور و با توجه به مسوولیت اجتماعی آنها درخواست کردند در حوزه کاهش آلودگی هوای تهران نیز ورود کنند و به کمک مدیریت شهری پایتخت آیند.

در عین حال مسعود خوانساری از مدیریت شهری تهران خواستار کاهش زمان صدور پروانه‌های ساختمانی شد. او در این باره گفت: در حال حاضر زمان صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران به حدود ۹ ماه رسیده است از این رو خواهان اتخاذ تدبیر جدیدی برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی هستیم؛ چرا که این موضوع مشکلات زیادی را به وجود آورده است. او همچنین به مشکل تغییر کاربری بخش زیادی از واحدهای مسکونی شهر تهران به کاربری اداری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شهرداری برای رفع مشکل تغییر کاربری این واحدهای مسکونی اقدام به اخذ عوارض تغییر کاربری می‌کند در حالی که می‌توان عوارض بهره‌برداری را به‌صورت ماهانه دریافت کرد تا از این طریق بودجه مستمری برای شهرداری تهران ایجاد شود.