خوزستان چه بگویم که دل افسردگی‌ات از میان برخیزد

کدخبر: 427174
از خوزستان و مصائبش، چه بگوییم که تا کنون نگفته‌ایم . بارها و بارها گفته و نوشته‌ایم و گفته‌اند و نوشته‌اند .

خوزستانی‌ها - از علما محلی گرفته تا اساتید و کارشناسان دانشگاهی و از نمایندگان مختلف ِ مردم گرفته تا اصحاب رسانه‌ها — همیشه گفته‌اند ، انتقال کارشناسی شده و علمی و مبتنی بر پیوست‌های زیست محیطی آب ، صرفا برای شُرب آری و برای صنایع و کشاورزی هرگز . موضعی اصولی و منطقی، که مبتنی بر توجیهات اقتصادی، زیست محیطی ، و امنیتی است . 

با تاسف ، همه دولت‌های مرکز نشینِ پس از انقلاب ، از چپ و راست ، اصلاح طلب و اصول گرا ، همه در انتقال اب از سرشاخه های کارون به فلات‌مرکزی ایران برای مصرف صنایعی چون فولاد و کشاورزی و برنج کاری ، همداستان بوده و هستند. 

دولت ها نه تنها در موضوع انتقال آب همداستانند که در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگناهای روستاها و شهرهای خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و آبرسانی و ده ها مشکل دیگر ، در عمل و نتیجه ، و پس از چهل سال ، عملکردی یکسان داشته اند . « آب را برده اند و مشکلات اولیه مردم را نیز حل نکرده اند». گویی قرار است خوزستان را زمین سوخته نمایند . 

ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی‌آید. امام جمعه و اعضای خبرگان ِ خوزستان و نمایندگان مجلس خوزستان و سایر شخصیت‌های دانشگاهی و رسانه‌ها ، با دیدگاههای متفاوت ، مجدانه و صادقانه پی گیر مشکلات آب بوده و هستند ، اما صدایشان به جایی نمی رسد . چرا ؟ آنهم داستانی است . 

صاحب منصبان سنتیِ ثلاثِ و سرقفلی داران ِ مرکز نشین خوزستانی ِ، در معادلات اجرایی کشور هم تنها نقشی درجه سوم و چهارم دارند ، و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده‌اند . شمشیر های مرصّع نشان ، برای پست ها و مراسم و ایامِ خاص ، اما نقشی تعیین کننده در تصمیم سازی یا تصمیم گیری استان نداشته اند . یا به بازی گرفته نشده‌اند و یا نخواسته اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند . 

همه دولت ها از نظر منابع آب استان خوزستان ، یک الگو و برنامه ی واحد را تاکنون دنبال کرده اند . مردم خوزستان هم این را فهمیده اند که با دلخوش کردن به اصول گرا یا اصلاح طلب ، هاشمی ، خاتمی یا احمدی نژاد و روحانی و حالا رییسی ، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست های کلان انتقال آب نخواهد افتاد . 

سیاستمداران و مدیران اجرایی خوزستانی ، در وزارتخانه‌های مربوط به آب ، برق ، نفت و گاز ، حداکثر در رده های دوم و سوم اجرایی ، آنهم بندرت حضور دارند . داستان مصائب منافع خوزستان ، نیازی به تفصیل ندارد . 

نخبگان خوزستانی و ان‌جی او های مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق ، در افت و خیزند ، و چون کارون بی‌رمق و بی جانشان کرده‌اند . 

مردم با مشکلاتشان رها شده اند . خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد ، اما مسولان خوزستان را فراموش کردند و با‌نقمت های جنگ و پس از آن تنها رها کردند . 

چه کسی می داند‌، گریه کهن مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین ، که همه چیز او بود یعنی چه؟

چه‌ کسی می داند‌ نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه ؟ چه کسی گریه و بغض جوان بیکار خوزستانی در در کنار نفت و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر یعنی چه ؟ چه کسی از تشنگی حتی روستاهای شمال خوزستان و در کنار سد و سرچشمه کارون یعنی چه ؟؟

روحانی ، با کارگردانی امثالِ واعظی و حمایت برخی اصلاح طلبان ، با انتخاب برخی استانداران بی لیاقت و بی کفایت ، به بدترین وجه ناسپاسی خود را به مردم خوزستان نشان دادند و توسعه خوزستان را سال ها به عقب راندند . البته در این مساله دست ِ برخی اصول گرایان ِ منفعت طلب هم در کار بود . 

خوزستان با چوب و تفنگ و تشر ، اداره نمی شود با مهر و محبت و احترام به راه می آید . اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است ، آنهم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره ای کم نگذاشته اند . تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسولان انتظامی و امنیتی است . 

با این حال ، نه تجزیه طلبان و وابستگان آنها ، به بهانه‌های قومی ، و نه افراطی ها تند مزاج داخلی و خارجی از اعتراض مردم تشنه سودی نمی‌برند .مردم و زمین و تالاب ، پرنده و گیاه و گاو میش آب می‌خواهند آب .

راه حل کلی پیش روی نظام ، همانگونه که هزاران بار گفته شده است ، انجام طرح جامع ِ آمایش سرزمینی است . راه نجات خوزستان و بلکه کشور ، اجرای طرح کلان آمایش سرزمین برای توسعه ایران است .

تخصیص امکانات و منابع کشور در قالب کار کارشناسی علمی و بی طرفانه و با حضور شخصیت‌های علمی و مستقل و با حضور کارشناسان سازمان های مردم نهاد ، می تواند زمینه و بستر ِ اعتماد سازی برای اجرای هر گونه طرحی است . 

باید بفکر اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه خوزستان و ایران بود .

آنان که به خواسته ها و گرایشات متنوع و متکثر مردم وقعی نمی‌نهند ، باید باور کنند که اعتماد مردم روز به روز به مسولان ، و در تمامی سطوح ، اعم از اصلاح طلب و اصول گرا در حال فروپاشی است .

منبع: کانال تلگرامی عصرما

تیتر یک
  • قیمت سکه مرز حساس ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از دست داد

    عرضه یورو در سطوحی قرار گرفت که از ۲۸ اردیبهشت تجربه نکرده بود، اما نتوانست قیمت این ارز را به زیر ۳۰ هزار تومان هدایت …

از دست ندهید
بلیط هواپیما