کدخبر: ۲۱۰۶۵۵ لینک کوتاه

‎طرح «صدهتل-صدکسب وکار » به انگلیسی منتشر شد

تحول در ساختار تولید و خدمات در اقتصاد جهان و ضرورت رهایی از اقتصاد سنتی و رانتی متکی بر صدور نفت خام و همچنین کمبود روز افزون منابع آبی در ایران، استفاده از رویکردهای جدید مانند گردشگری و هتلداری را غیر قابل اجتناب کرده است. ‎ایران دارای جاذبه های فرهنگی و تاریخی فراوان و در واقع یک «کشور موزه» است از این رو تقاضا برای بازدید از ایران در حال افزایش است. برخی از شهرها هماننداصفهان، شیراز، همدان، مشهد و یزد «شهر موزه‌های» شناخته شده جهانی هستند. همه شهرهای مهم کشور با کمبود هتل و اقامتگاه مواجه است.

‎ ابراهیم بای سلامی، مدیرعامل هلدینگ

‎گردشگری تأمین اجتماعی(هگتا)

تحول در ساختار تولید و خدمات در اقتصاد جهان و ضرورت رهایی از اقتصاد سنتی و رانتی متکی بر صدور نفت خام و همچنین کمبود روز افزون منابع آبی در ایران، استفاده از رویکردهای جدید مانند گردشگری و هتلداری را غیر قابل اجتناب کرده است.

‎ایران دارای جاذبه های فرهنگی و تاریخی فراوان و در واقع یک «کشور موزه» است از این رو تقاضا برای بازدید از ایران در حال افزایش است. برخی از شهرها هماننداصفهان، شیراز، همدان، مشهد و یزد «شهر موزه‌های» شناخته شده جهانی هستند. همه شهرهای مهم  کشور با کمبود هتل و اقامتگاه مواجه است.

‎در تاریخ هتلداری در ایران سابقه ساخت 1000 کاروانسرا توسط شاه عباس کبیر در قرن 17 و ساخت 200 هتل زنجیره ای در دهه 1970 وجود دارد. بر اساس گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری شورای اقتصاد(2017)، ایران در بین 136 کشور دنیا از نظر شاخص تعداد هتل بر حسب هر صد نفر رتبه 116 جهان را داراست؛ در صورتی که رتبه کشورهای امارات متحده عربی 42، ترکیه 64، عربستان 28 و مالزی  35 می باشد. این گزارش نشان می دهد که صنعت گردشگری و هتلداری در وضعیت کنونی ایران سنتی، محدود و پراکنده است.

‎مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ایران برای تحقق برنامه‌های توسعه تا سال 2022 به بیش از 770  هتل جدید سه تا پنج ستاره نیاز دارد. حمایت از ساخت حداقل 500 هتل چهار و پنج ستاره توسط بخش خصوصی در اسناد برنامه ششم توسعه ایران پیش بینی شده‌است.

‎طرح «صد هتل – صد کسب و کار» به عنوان یک طرح محرک توسعه، بر اساس آخرین مطالعات ملی و بین‌المللی درباره توسعه صنعت گردشگری ایران از سوی هلدینگ گردشگری سازمان تامین اجتماعی (هگتا) ارائه شده است. در این طرح، استفاده از رویکردهای نو، گسترش بازار و ایجاد مجموعه‌ها بر حسب زنجیره ارزش و آینده‌نگری پیشنهاد شده است. هگتا، بزرگترین گروه گردشگری ایران است که با ارایه این طرح نقش سازماندهی مشارکت و سرمایه‌پذیری را برای ساخت 100 هتل در 31 استان کشور  ایفا خواهد کرد. این طرح در راستای راهبرد سازمان تامین اجتماعی برای ورود به بازارهای جدید و پیشرانی توسعه در فرایند تحول ساختار تولید، ارایه شده‌است. برندهای معتبر هتلداری جهان نیز از مشارکت در این طرح استقبال کرده اند و آمادگی ایجاد زنجیره ها و شبکه های هتلی در ایران را دارند.

‎طرح «صد هتل- صد کسب و کار»، برای ساماندهی و بزرگ کردن بازار گردشگری ایران از طریق توسعه مقاصد گردشگری برحسب آمایش سرزمین ارائه شده است و تشکیل شبکه و زنجیره ملی و بین‌المللی را برای خلق و گسترش برند مشترک و برندهای ویژه ایران امکان پذیر می‌کند و گسترش صنعت هتلداری در ایران را به همراه خواهد داشت. در این طرح علاوه بر توسعه پایدار، مشارکت محلی با رویکرد اقتصادی به تعالی فرهنگ و هویت ملی، توجه به معماری و مهمانپذیری ایرانی، توسعه گردشگری داخلی و رفاه اجتماعی در ایران مورد تأکید قرار گرفته است. در فاز اول، پروژه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در قالب احداث هتل‌های جدید و چند کارکردی در مراکز استان‌ها و مقاصد بزرگ گردشگری همانند تهران، اصفهان، کاشان، همدان، شیراز، مشهد، یزد، قم، بندر عباس، اهواز، بوشهر و رشت تعریف شده و در اولویت قرار گرفته اند. با اجرای این طرح، امکان بازاریابی گسترده بین‌المللی برای ایرانگردی، ساماندهی تورهای منظم و متوالی داخلی و خارجی فراهم می‌شود.  قضایای اصلی در طرح «صد هتل- صد کسب و کار» در خصوص شناخت، تئوری‌های پایه، راهبرد، برنامه، مدیریت و اجرای این  پروژه‌ها در قالب بیانیه و مانیفست 40 ماده‌ای تبیین گردیده است. فرایند مهندسی سیستمی این طرح برحسب توسعه مفهمومی، طراحی، ساخت، بهره برداری، پشتیبانی و وارهایی و روش‌های انتخاب اجرای 100 پروژه از بین 237 پروژه معرفی شده، برای 31 استان توضیح داده می‌شود. با اجرای طرح «صد هتل- صد کسب و کار»، توسعه پایدار، بهبود عدالت اجتماعی، رهایی از فقر، آمایش سرزمین و گسترش مقاصد گردشگری در 31 استان ایران میسر می‌شود.

‎روش‌های تأمین سرمایه و چگونگی سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم با تشکیل واحد ویژه (TIPU) با کمک بانک مرکزی ایران و بانک رفاه کارگران (متعلق بهSSO) و دیگر بانک ها در هگتا پیگیری می‌شود. علاوه بر دیگر تسهیلاتی که در قوانین سرمایه‌گذاری ایران وجود دارد. برای برخی از پروژه‌های این طرح معافیت‌های مالیاتی 5 تا 10 سال نیز در نظر گرفته شده است. اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی می توانند با رعایت قانون تجارت در ایران شرکت تشکیل دهند، به تملک دارایی بپردازند و سود و سهام خود را هر وقت خواستند منتقل کنند و علاوه بر آنچه در قانون آمده است، سازمان تامین اجتماعی نیز خود پشتوانه محکمی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری است.

‎راهبرد اصلی این طرح در سرمایه گذاری، تعریف پروژه‌های مشترک (JV) با شرکت های خارجی و مشارکت برای تحصیل سود با روش برد- برد است. مهم‌ترین قوانین و تصویب نامه‌ها در مورد تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی به همراه راهنمای آن نیز در بخش چهارم کتاب طرح و در پایگاه اطلاع رسانی هگتا “www.hegta.ir” ارایه می شود. علاوه بر سازمان تامین اجتماعی (SSO)، نهادهای دیگری از جمله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (ICHTO)، وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی(MCLS)، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران(OIETAI)، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی(شستا SSIC) و بنیاد گردشگری پایدار(Tourism Foundation) حامی این طرح هستند. در این طرح، رویکردهای تخصصی و چند کارکردی به هتل به عنوان یک پدیده پویای اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته و هر هتل دارای طرح توجیه فنی و اقتصادی جداگانه ای است که بر حسب موقعیت مکانی، اقلیمی و جغرافیایی طراحی می‌شود. در این مرحله طرح « صد هتل- صد کسب و کار»، 237 پروژه با مشخصات کامل نامزد شده‌اند. در پی استقبال مجامع ملی و بین المللی از این طرح و چاپ اول نسخه فارسی کتاب در سال 1395،  برای انتشار  نسخه انگلیسی کتاب تقاضای فراوان شد که به منظور حفظ ارتباط، پیشگفتار، بیانیه طرح (مانیفست) و خلاصه فهرست مفهوم سازی و کارکردهای آن پس از اصلاح به زبان فارسی و انگلیسی توسط انتشارات " علمی وفرهنگی" درششمین  مجمع بانکداری  ایران و اروپانیز منتشرشده است.