کدخبر: ۲۲۴۳۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فولاد هرمزگان به سوددهی رسید

گروه بنگاه ها- زهرا مسافر: طی سالهای گذشته شرکت فولاد هرمزگان با ۳۳۸ میلیارد تومان زیان انباشته مواجه شد این در حالیست که تا پایان سال ۹۶ این روند تغییر کرد و این مجموعه توانست با ۴۴۰ میلیارد تومان سود، زیان خود را پوشش دهد و به سوددهی برسد.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»‌‌ در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد هرمزگان  که با حضور 98 درصدی سهامداران در  هتل هرمز بندرعباس  برگزار شد، پس از ارائه گزارش هیات‌مدیره برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ و تشریح اهم اقدامات و عملیات توسعه‌ای شرکت توسط فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت ، گزارش صورت‌های مالی شرکت توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی، ارائه و اعلام شد.

بر‌اساس این گزارش، وضعیت مالی شرکت فولاد هرمزگان ، در تاریخ ۲۹ اسفند ۹۶ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای سال مالی منتهی به تاریخ مذکور،‌ از تمام جنبه‌های با اهمیت،‌ طبق استانداردهای حسابداری، مطلوب ارزیابی شد.

همچنین در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد هرمزگان، با تقسیم 16 ریال سود به ازای هر سهم مورد تصویب قرار گرفت. موسسه حسابرسی بهراد مشار نیز به‌عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی و روزنامه‌های «دنیای‌اقتصاد»  و «گسترش صمت»  به‌عنوان روزنامه‌های رسمی کثیرالانتشار انتخاب شدند.

رشد 24 درصدی تولید فولاد هرمزگان طی سال 96

فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در ابتدای این ارائه گزارش با اشاره به زیان انباشته 338 میلیارد تومانی شرکت ، گفت: با اتخاذ سیاست های مناسب نه تنها شرکت توانست از زیان خارج شود حتی به سوددهی نیز دست یافت .

وی با اشاره به جایگاه صنعت فولاد در کشور افزود : میزان تولید فولاد خام ایران در سال 2017 به میزان 21 میلیون و 726 هزار تن رسید  که حاکی از رشد 21.8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود که توانست جایگاه سیزدهم را در بین تولید کنندگان برتر فولاد خام جهان کسب کند.

مدیر عامل فولاد هرمزگان همچنین در مورد جایگاه این شرکت در صنعت فولاد تصریح کرد: در سال گذشته شرکت فولاد هرمزگان به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان فولادی موفق شد 8.16 درصد از  تولید فولاد خام کشور را به خود اختصاص دهد و با تولید  یک میلیون و 525 هزار و 540 تن آهن اسفنجی و  یک میلیون و 437 هزارو 325    تن تختال نسبت به مدت مشابه سال 95 از رشد  19 و 24 درصدی  در تولید آهن اسفنجی و تختال برخوردار شود.

به گفته وی، طی سال گذشته همچنین شرکت فولاد هرمزگان توانست در زمینه فروش(داخلی و صادرات) به رشد 23 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دست یابد.

ارزانی با اشاره به رشد تولید شرکت  افزود:‌ طی سال گذشته تولید محصول نهایی شرکت به بیش از یک میلیون و 437  هزارو 325 تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال  سال  95 از رشد  24 در صدی برخوردار بود .

وی ، حضور در جمع 100 شرکت برتر داخلی به لحاظ کسب درآمد، رشد 68  و 10 درصدی فروش محصول تختال در بازار داخلی و جهانی ، رشد 23درصدی فروش محصول تختال در  بازارهای داخلی و صادراتی  و دریافت گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان در سطح کشوردر سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 95 را از مهمترین دستاوردهای واحد فروش فولاد هرمزگان برشمرد.

 

مدیرعامل فولاد هرمزگان ، طرح توسعه 3 میلیون تن فولاد هرمزگان در سال 96 و افزایش ظرفیت فولاد سازی فعلی از 1.5 میلیون تن به 1.8 میلیون تن همراه با احداث فولادسازی جدید به ظرفیت 1.2میلیون تن شامل یک کوره، دو عدد کوره پاتیلی،   یک خط ریخته گری، احداث واحد اکسیژن، احداث آب شیرین کن دریا، احداث واحد آهک و احداث پست برق را از مهمترین طرح های توسعه ای شرکت برشمرد.

ارزانی ، نصب و راه اندازی سامانه پایش لحظه ای غبار روی استک دیداستینگ و انتقال اطلاعات مربوطه بصورت آنلاین به سازمان محیط زیست، استفاده از آب تصفیه شده پساب بهداشتی جهت آبیاری فضای سبز از ابتدای سال 96 را از اقدامات زیست‌محیطی برشمرد که در شرکت فولاد هرمزگان صورت گرفت.

وی افزود: رفع مغایرت‌های پساب بهداشتی و صنعتی ناشی از عملکرد نامناسب تصفیه خانه های صنعتی فولادسازی، مدیریت ضایعات تولید شده از طریق انتقال به موقع و کاهش اثرات زیست محیطی و کسب لوح چهارمین جشنواره زیباترین و مناسب ترین فضای سبز شهری در بخش صنایع مهمترین نیزاز جمله  اقدام‌های انجام شده  زیست محیطی شرکت درسال گذشته بودند.

اهداف و برنامه‌های سال ۹۷

مدیر عامل فولاد هرمزگان، رشد درآمد از طریق افزایش فروش محصولات با تمرکز بر محصولات با ارزش افزوده بالاتر، افزایش درآمد با تمرکز بر صادرات، ارتقای بهره وری از طریق مدیریت هزینه ها و بهای تمام شده، افزایش رضایت مشتریان از طریق ارائه محصولات با قیمت مناسب و با کیفیت مطلوب و همچنین توسعه تعاملات در حوزه‌های تجاری و تأمین پایدار و تحویل به موقع نیاز مشتری و توسعه سبد محصولات را از اهداف و برنامه های فولاد هرمزگان برشمرد.

ارزانی همچنین،  ارتقای ایمنی و سلامت کارکنان، ارتقای عملکرد زیست محیطی و ارتقای ارتباطات اثربخش با جامعه و تصویر بیرونی شرکت، طراحی و توسعه محصولات جدید، توسعه ظرفیت‌های تولیدی و پشتیبانی و کاهش انحرافات زمانی و هزینه‌ای پروژه‌های اجرایی، افزایش سهم فروش در بازارهای صادراتی کنونی و توسعه بازارهای جدید و ارتقای روابط با مشتریان داخلی و خارجی را از جمله برنامه های شرکت در سال جاری عنوان کرد.

  

به گفته وی،  افزایش کمیت، کیفیت و تحویل به موقع محصولات، بهینه سازی مصارف عمده و ارتقای زیرساخت‌های پشتیبانی فنی تولید، تأمین اقتصادی پایدار، با کیفیت و به موقع اقلام استراتژیک، توسعه نظام بومی سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی نیز از جمله برنامه های این شرکت است.

مدیر عامل فولاد هرمزگان ،  ارتقا و توسعه زیرساخت های حوزه مالی و ایجاد نظام گزارش‌‌گری مالی مبتنی برIFRS، افزایش مشارکت کارکنان در نظام های تحولی و ارتقای تعالی سازمانی و ارتقا و توسعه زیرساخت‌های فیزیکی و امنیت اتوماسیون صنعتی و سیستم‌های اطلاعاتی را  نیز به عنوان دیگر برنامه های شرکت در سالجاری ذکر کرد.

کاهش قیمت تمام شده موجب سود حداکثری شد 

امیرحسین نادری رییس هیات‌مدیره فولاد هرمزگان نیز در حاشیه این مجمع  در مورد چشم انداز سودآوری شرکت فولاد هرمزگان گفت: این شرکت توانست از ظرفیت‌های موجود حداکثر بهره‌برداری را انجام دهد و قیمت تمام شده خود را به حداقل برساند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد با توجه به قیمت جهانی محصولات فولادی، شرکت فولاد هرمزگان می‌تواند امسال از سودآوری بیشتری برخوردار شود،  افزود: بازار برای تولیدکنندگان رکن اول است چراکه تا بازار نباشد تمام اقدامات دیگر بی نتیجه است ،  بازار در مجموعه هرمزگان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره فولاد هرمزگان تصریح کرد: به علت محدودیت های بین المللی فرصتی به نام نیاز داخلی به وجود آمده که می توان آن  را  فرصتی طلایی برای تولیدکنندگان داخلی دانست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حاشیه سود فروش بازار داخلی بیشتر از بازار خارجی است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که در حال حاضر سیاست‌گذاری ارزی برای شرکت‌های فولادی اعمال می شود بازار داخل بازار جذاب‌تری برای تولیدکنندگان فولاد است.

نادری در مورد طرح ادغام شرکت فولاد هرمزگان و صبا فولاد خلیج‌فارس گفت:  فولاد هرمزگان خود مجموعه‌ای بسیار بزرگ است، ما درصددیم که مجموعه هرمزگان را از دو روش توسعه دهیم یکی از طریق  توسعه جدید در شرکت  و دیگر خرید و اضافه کردن ظرفیت‌های نیمه‌تمامی است که اطراف مجموعه وجود دارد.

رئیس هیات‌مدیره فولاد هرمزگان با تاکید بر  هدفگذای شرکت برای  کسب سهم عمده ای از تولید 10 میلیون تنی فولاد بر اساس چشم انداز ترسیم شده در منطقه خلیج فارس ، افزود: برای توسعه فولاد هرمزگان نیاز به کمک مسئولین کشور و همچنین مسئولین استان هرمزگان داریم.

به گفته وی،  نیازهای موجود در داخل استان از جمله زیرساخت‌هایی مانند، اسکله، برق و آب شیرین  باید برطرف شود.

نادری تصریح کرد: هم اکنون در زمینه اخذ  تسهیلات خارجی مورد نیاز نیز  همکاری هایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد صورت گرفته است و امیدواریم مراحل پایانی اخذ تسهیلات از گروه اس‌ام‌اس دماگ آلمان هم انجام شود و بتوانیم توسعه همه جانبه مجموعه هرمزگان را انجام دهیم.

رئیس هیات‌مدیره فولاد هرمزگان با اشاره به اینکه سال 96 برای فولاد هرمزگان سال جبران مافات بود، تاکید کرد: فولاد هرمزگان توانست زیان انباشته انبوه سال های گذشته را جبران کند و امیدواریم  در سال 97  نیز شاهد عملکرد درخشان در مجموعه فولاد هرمزگان باشیم.