کدخبر: ۲۳۴۰۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران:

محصولات با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به دست مردم نمی‌رسد

شورای عالی بورس تصمیم گرفت با توقف عرضه محصولات با مبنای دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در بورس کالا، لزوم پیروی اقتصاد از مکانیسم بازار و تبعات فرمان دادن به اقتصاد را به مسوولان گوشزد کند.

به گزارش اقتصاد نیوز، پس از این تصمیم شورای عالی بورس، ستاد تنظیم بازار تشکیل جلسه داد و در مرحله نخست قرار بر این شد تا سقف رقابت قیمت محصولات فولادی از پنج به 10 درصد افزایش یابد تا پس از بررسی‌های بیشتر ستاد تنظیم بازار، اصلاح روند معاملات به منظور حمایت از تولید و مصرف کننده انجام شود.

در همین زمینه رئیس سابق سازمان توسعه تجارت ایران، اقدام شورای عالی بورس را قدمی روبه جلو برای اصلاح روند معاملات کالاها و توجه ویژه ستاد تنظیم بازار به مشکلات عنوان کرد.

ولى الله افخمى راد رئیس سابق سازمان توسعه تجارت ایران، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادنیوز تصریح کرد: هر چه به سمت نظام تک نرخى که مبتنى بر نظام بازار آزاد است پیش برویم، به هدایت سرمایه‌ها به بخش‌های مولد و حمایت از تولید کمک کرده‌ایم.

افخمى راد با بیان اینکه به طور حتم با آزادسازى قیمت‌ها تمایل به سرمایه گذارى در کشور افزایش پیدا مى‌کند، افزود: در صورت اجرای تصمیم شورای عالی بورس و احتساب قیمت مواد اولیه با دلار بازار ثانویه، اقتصاد کشور به صورت طبیعى در بخش عرضه با رغبت و رشد بالای تولیدکنندگان روبه رو و در بخش تقاضا نیز شاهد پایش و سهولت در روند تامین مواد اولیه می‌بودیم.

وی افزود: با اجرای این تصمیم، منابع مالى و سرمایه‌های سرگردان وارد سرمایه گذارى‌های مولد مى‌شود و واحدهاى تولیدی به منظور توسعه فعالیت‌های خود، ظرفیت هاى موجود را افزایش می‌دهند.

افخمى راد با تاکید بر اینکه در صورت آزادسازی قیمت‌ها عرضه بیشتر کالاها به دلیل منفعت موجود براى سرمایه گذار، بازار را به تعادل خواهد رساند، گفت: این موضوع بهترین مسیر براى نظام قیمت گذارى است و به دلیل پوشش دادن عرضه، تقاضا و ایجاد تعادل، این مسئله یکبار براى همیشه حل خواهد شد.

رئیس سابق سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص مزایای واقعی شدن قیمت‌ها در بازار کالاها با ذکر مثالی گفت: برخى از کالاها مانند مبل و فرش ماشینى در کشور وجود دارد که همین مسیر را طى کردند و اکنون با در نظر گرفتن مسیر رقابت در حال عرضه به بازار هستند و تاکنون هیچ یک از متقاضیان این کالا هم گلایه‌اى نداشته‌اند.

وی افزود: فرش ماشینى تا یک زمان به صورت حواله‌اى بود، اما از زمان آزادسازى قیمت آن، سرمایه گذارى در این بازار مقرون به صرفه شد و تنظیم عرضه و تقاضا را با خود به همراه داشت؛ در نهایت قیمت‌ها از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین شد. این کالا حتى در شرایط موجود نیز مانند دیگر بخش‌ها از نوسان نرخ ارز متاثر نشد.

افخمى راد با اشاره به اینکه بورس کالا به عنوان بازار رسمی مبادلات کالاها در کشور شفافیت را به دادوستدها آورده است، گفت: با توجه به شفاف نبودن روند رسیدن مواد اولیه به مصرف کننده نهایی و به عبارتی بخش‌های بعدی زنجیره پس از معاملات بورس کالا، مبناى قیمتى دلار 4 هزار 200 تومانی که با هدف حمایت از تولید و مصرف کننده اتخاذ شده است، زمینه را برای سودجویی عده‌ای واسطه فراهم و در انتها مردم با نرخ دلار آزاد محصولات را خریداری می‌کنند.