کدخبر: ۲۵۸۰۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چهار نکته برای مراقبت از ۲۰۶

اقتصادنیوز؛ شاید خرید خودروی دست دوم نیاز به بودجه کمتری داشته باشد اما دردسر بیشتری دارد. دردسرهایی که هر چند وقت یک بار پای راننده را به نمایندگی و یا تعمیرگاه باز می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ با این حال هنگام خرید پژو ۲۰۶ تیپ ۱ دست دوم با رعایت چند نکته در هر ماه می‌توان عمر خودرو را افزایش و از صرف هزینه‌های بیهوده جلوگیری کرد.

روغن ۲۰۶ را چه زمانی عوض کنیم؟

در کاتالوگ و یا زیر کاپوت نام برند بهترین روغن برای خودروی شما نوشته شده است. بر این اساس باید هر پنج هزار کیلومتر یک بار روغن آن را عوض کنید. عوض کردن روغن می‌تواند خودرو شما را از تعمیرهای بعدی بیمه کند. گاهی عوض نشدن روغن حتی باعث می‌شود که پدال ترمز عملکرد خوبی از خود نشان ندهد. با خرید پژو ۲۰۶ تیپ ۱ دست دوم که موتور هشت سوپاپه دارد باید روغن ۲۰-۵۰ و برای موتور ۱۶ سوپاپه حتما روغن ۱۰-۴۰ استفاده شود. حتما در زمان تعویض روغن، فیلتر روغن را هم عوض کنید. معمولا قیمت انجام این دو کار ۱۸۰ هزار تومان می‌شود. فیلتر هوا را می‌شود یکی در میان هم عوض کرد. توصیه دیگر این است که مدام برند روغن خود را عوض نکنید چراکه باقیمانده آن با روغن جدید مخلوط می‌شود و ترکیبی می‌سازند که برای خودرو مفید نیست. اگر هم مجبور به این کار شدید باید با هزینه بیشتری و بعد از ساکشن روغن قبلی، روغن جدید را در آن بریزید.

تسمه را کی عوض کنیم؟

هر ۴۰ هزار کیلومتر یا هر پنج سال یک‌بار باید تسمه خودرو را عوض کرد. در غیر این صورت مجبور می‌شویم موتور را پیاده و سوپاپ خودرو را عوض کنیم. تسمه‌ها معمولا بر اثر فرسودگی پاره می‌شوند. یکی از نشانه‌های پاره شدن تسمه این است که فرمان ماشین دیگر نچرخد و خودرو مدام خاموش شود. توصیه می‌شود که اگر این اتفاق افتاد دیگر استارت نزنید. چون در این صورت حتما مجبور به عوض کردن سوپاپ خواهید شد. در یکی از بدترین حالات، پاره شدن تسمه باعث کج شدن سوپاپ‌ها و آسیب دیدن آن شود. برای تعمیر آن وقت باید سرسیلندر را خارج و تعمیر کرد که هزینه بیشتری می‌برد. با خرید پژو ۲۰۶ تیپ ۱دست تیپ باید حدود ۱۰۰ هزار تومان صرف عوض کردن تسمه تایم هزینه کنیم.

باتری را چه زمانی عوض کنیم؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که خودرو را تا مدت زیادی روشن نگه داشته‌اید و پس از مدتی ببینید که دیگر استارت نمی‌خورد. یا اینکه در مسافرت طولانی برای یک استراحت خودرو را خاموش می‌کنید اما پس از آن دیگر روشن نمی‌شود. معمولا گفته می‌شود که باتری یک خودرو پنج تا شش سال عمر می‌کند. یکی از نشانه‌های پایان عمر باتری هم این است که بعد از طی شدن مسافتی طولانی پیشرانه دیگر روشن نشود. در این صورت یا باتری خراب شده و یا عمر آن به سر رسیده. معمولا فقط اجرتی که برای تعمیر یا تعویض باتری می‌گیرند ۲۰۰ هزار تومان است.

آب را کی تازه کنیم؟

بیشتر تعمیرکاران می‌گویند باید آب رادیاتور را هر ۳۰ هزار کیلومتر یک بار عوض کرد. در فصل زمستان هم زمان با ریختن آب، باید ضد یخ هم بریزیم. این کاری نیست که برای انجام دادن آن به تعمیرگاه بروید. فقط باید در مخزن را باز کرد و با استفاده از راهنمای مدرج روی لوله داخل آن آب ریخت.

 

منبع : ویرلن