کدخبر: ۲۷۱۳۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در آیین بازگشایی نماد آسامید در فرابورس اعلام شد:

۱۰ درصد نقدینگی کشور در صندوق های سرمایه گذاری

گروه بنگاه ها - مدیرعامل سبدگردان آسمان با بیان اینکه ۱۰ درصد نقدینگی کشور در بخش صندوق های سرمایه گذاری است، مهمترین مزیت های این صنعت را معاف از مالیات بردرآمد، سود روزشمار و کنترل مخاطرات ناشی از هیجان بازار برشمرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ محمد صدرایی در نشست خبری  به مناسب بازگشایی نماد صندوق آسمان امید (آسامید) در فرابورس در هشتم اسفند  گفت: سود صندوق آسمان امید روز شمار است و به صورت ماهانه از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت می شود.

وی افزود: در حالی که براساس امید نامه صندوق، حداقل نرخ بازده پیش بینی شده برای این صندوق ۱۶ درصد است، اما در پایان بهمن ماه ۲۰.۲ درصد سود سالانه میان سرمایه گذاران تقسیم شده و براساس محاسبات بازارگردان، این عدد برای ماه های آتی نیز حدود ۲۰ درصد خواهد بود.

۱۰ درصد نقدینگی کشور در صندوق های سرمایه گذاری

مدیرعامل شرکت سبدگردان آسمان در مورد اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد گفت: در حال حاضر منابع تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری به ۱۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده و نزدیک به ۱۴۳ هزار میلیارد تومان از این منابع به صندوق‌های با درآمد ثابت اختصاص دارد؛ بنابراین می‌توان گفت حدود ۱۰ درصد از نقدینگی اقتصادی در صنعت صندوق های سرمایه گذاری قرار دارد که بدون شک سیاست‌گذاری های بانک مرکزی و دولت بر آنها اثرگذار است.

صدرایی ادامه داد: از ابتدای بهمن ماه با تغییر سود سپرده روزشمار حساب‌های بانکی به ماه‌شمار، اشخاص حقیقی و حقوقی به دنبال جایگزین مطلوب برای سرمایه‌ها بودند که در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این نیاز سرمایه‌گذاران پاسخ داده و توانستند بستر مناسبی برای جذب نقدینگی به وجود بیاورند.

صندوق ها معاف از مالیات هستند

وی اظهار کرد: براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بانک‌ها موظف می شوند اطلاعات سپرده‌گذارانی را که گردش مالی بیش از ۵ میلیارد تومان در سال دارند، به سازمان مالیاتی ارائه دهند؛ این قانون در راستای شفافیت اقتصادی و جبران درآمد مالیاتی اخذ شد. در صورت اجرایی شدن این قانون، صندوق‌های سرمایه گذاری با مزیت پرداخت سود روز شمار و معافیت از مالیات بر درآمد، دارای برتری نسبت به نظام بانکی هستند؛ مطابق  ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات های مستقیم صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات هستند.

مدیرعامل سبدگردان آسمان تشریح کرد: مدیریت حرفه ای و مجرب صندوق های سرمایه گذاری با تشکیل سبدی از دارایی های متنوع، مخاطرات ناشی از هیجانات بازار و نوسانات اقتصادی را کنترل و اقدام به سودآوری می کنند. این صندوق همچنین با سبد متنوع دارایی ها، نقدشوندگی منابع سرمایه گذاران در صندوق ها را به هنگام بروز ضرورت های روزمره تسهیل می کنند.

صندوق ها در خط مقدم مشتریان بازار اوراق بدهی

صدرایی در پایان با اشاره به اینکه دولت، شرکت ها و شهرداری ها به عنوان بزرگترین بدهکاران اقتصاد، با انتشار اوراق بدهی به دنبال تأمین نقدینگی هستند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با خرید بخش بزرگی از این اوراق توانسته اند نقش پررنگی در بازار بدهی و تأمین نقدینگی مورد نیاز داشته باشند.